Víkend v Londýně (Program zaměřený na kulturu)


Víkendový program v Londýně zaměřený na kulturu. Poradíme vám jakou galerii či muzeum navštívit.

Během víkendu se Londýn mění, lidé více vyrážejí za zábavou a do restaurací. Čtvrť City (tam kde sídlí banky) se promění v "město duchů" (nikdo nepracuje), čtvrtě Westminster a Kensington jsou obleženy turisty a konají se populární trhy - Camden, Portobello Road, Spitalfields a trh v Borough. Sobotní program mnohých Londýňanů se také točí kolem nakupování (Oxford street, Regent street).
Pokud se chystáte do Londýna na víkend, určitě věnujte sobotní večer kultuře (muzikály, koncerty) nebo zajděte do anglických hospůdek. V neděli ráno si přeci můžete přispat.
V sobotu začíná centrum města ožívat až okolo 21h, poslední pivo si pak s tradičním zvoněním na zvonek koupíte před půlnocí. Pak ale můžete pokračovat až do rána v klubech. V restauracích, hlavně v okolí divadel, může být před 20h plno (každý se chce před muzikálem najíst). Je dobré si místo zarezervovat nebo vyjít na jídlo dříve.

Víkendový program je zhotoven ve dvou formách: Památkový (nej-památky Londýna) a Kulturní (více zaměřeno na muzea a kulturu v Londýně. Více viz níže.). To vám umožní zaměřit se při vaší návštěvě Londýna na to, co vás zajímá nejvíce. Pokud chcete vidět "Památkový program" klikněte zde.


VÍKEND V LONDÝNĚ – PROGRAM ZAMĚŘENÝ NA KULTURU

Pokud jste v Londýně na víkend, vyplatí se vám pořídit si na dopravu "Oyster kartu" (získáte tak i slevy do některých památek, více se dozvíte při koupi karty. Více o Oyster kartě najdete v kapitole Doprava v Londýně.).Víkend v Londýně – Program zaměřený na kulturuTrasa
Časovou náročnost jednotlivých úseků trasy zde neuvádíme, neboť je na vás jak dlouho se chcete zdržet v jednotlivých muzeích, galeriích.


Odkazy a poznámky


SOBOTA

Galerie Tate Modern SHAKESPEAROVO DIVADLO GLOBE A GALERIE TATE MODERN

Trasa začíná u Tower of London (vystupte ve stanici metra Tower Hill, linka Circle). Londýnský Tower obejděte a přejděte most Tower Bridge. Na jeho konci zahněte doprava a kolem válečné lodě HMS Belfast a kulturního centra South Bank Centre se dostanete až k mostu Westminster Bridge (nachází se mezi London Eye a Houses of Parliament). Westminster Bridge pak přejděte k Parlamentu a Big Benu.

Při cestě se zastavte v Shakespearově divadle Globe ( obrázek) (můžete zde zakoupit lístky na večerní divadelní představení. Lístek na stání stojí jen 5 liber.), galerii Tate Modern (moderní sbírky. V horním patře je kavárna, ze které jsou užásné výhledy na St Paul´s katedrálu.) a v Somerset House, kde můžete shlédnout impresionistické a post-impresionistické sbírky v Courtauld Galleries.
Odkazy:
Více informací o divadle Globe, Tate Modern, Somerset House a Courtauld Galleries najdete v kapitole Galerie a muzea.

Jakmile pořídíte povinnou fotku Parlamentu, Big Benu, Westminsterské katedrály a London Eye, nasedněte u Parlamentu na metro (stanice Westminster, linka Circle line) a jeďte na stanici Notting Hill Gate. Pěšky pak dojděte na Portobello Road (značeno šipkami) - jsou zde velmi dobré restaurace. Celá oblast je také známa kvůli svému trhu a z filmů. Možná tam i potkáte Hugh Granta.

Science Museum VICTORIA AND ALBERT MUSEUM, MUZEUM PŘÍRODNÍCH VĚD A MUZEUM VĚDY

Po obědě se vydejte do čtvrtě South Kensington (buďto opět metrem, linka Circle linka, na zastávku South Kensington nebo autobusem číslo 70). Tam můžete navštívit Victoria and Albert Museum (slavné britské sbírky a Cast Rooms), Natural History Museum (Muzeum přírodních věd) a Science Museum (Muzeum vědy).
Odkazy:
Více informací o Victoria and Albert Museum, Natural History Museum a Science Museum najdete v kapitole Galerie a muzea.

Po tomto muzeiním "koktejlu" nastupte na autobus číslo 14, směrem na Piccadilly Circus. Tam vystupte a přejděte na náměstí Leicester Square, kde si můžete v prodejně TKTS koupit zlevněné lístky na večerní muzikál či koncert (pokud tedy již nejdete do divadla Globe).

Při cestě autobusem 14 můžete ještě vystoupit poblíž obchodního domu Harrod's a podívat se do "food halls". Přízemí, kde prodávají jídlo a delikatesy, je krásně zdobeno.
Odkazy:
Více informací o prodejně TKTS najdete v kapitole Kultura
Harrod's

The British Museum BRITSKÉ MUZEUM (BRITISH MUSEUM)

Pokud máte čas, zajděte od Piccadilly Circus přes Holborn do British Museum, kde určitě minimálně navštivte africké, egyptské a babylonské galerie, Great Court a Reading Room.
Odkazy:
Více informací o British Museum najdete v kapitole Galerie a muzea.

Najíst se můžete zpět v restauracích kolem Leicester Square nebo v nedaleké čtvrti Soho nebo v Chinatown. Pak už vás čeká muzikál (většina divadel se nachází kolem Covent Garden a na ulici Strand a začínají okolo 19h nebo 20h) nebo představení v divadle Globe.

Před 22h muzikály většinou končí a tak můžete ještě zaskočit do Somerset House na fontánu nebo zajet na Brick Lane (Liverpool Street Station) na pozdní exotickou curry večeři (Brick Lane je vyhlášena skvělými indickými restauracemi). Odkazy:
Fontány v Somerset House

NEDĚLE

Brick Lane Market LONDÝNSKÉ TRHY

Pokud nechcete snídat v hotelu, vyražte do ulic Londýna a dejte si "brunch" (breakfast a lunch tj. snídaně a oběd dohromady, více se dočtete zde). Zajděte buďto na Camden Market nebo Columbia Road flower market a Brick Lane.

Na Camden Market se dostanete metrem, linka Northern Line. Snažte se tam vyrazit brzy, neboť kolem 11 hodiny začíná být Camden hodně "přelidněný". Tato oblast je známá pro své trhy, bary, hudební kluby a jako centrum alternativních stylů a subkultury.

Pokud byste uvítali více klidu, klidnou kavárnu francouzského stylu nebo anglický brunch, vyražte na Columbia Road flower market, Brick Lane a Spitalfields market (stanice metra Liverpool Street Station, linka Central).
Odkazy:
Více informací o trhu Camden Market, Columbia Road flower market, Brick Lane a Spitalfields market najdete v kapitole Londýnské trhy.

Portrait Gallery Po dobré snídani můžete navštívit TATE BRITAIN, NÁRODNÍ GALERII (NATIONAL GALLERY) a GALERII PORTRÉTŮ (PORTRAIT GALLERY).

Z Camdenu jede k Tate Britain metro (zastávka Pimlico), National a Portrait Gallery jsou pak na Trafalgar Square, stanice Charing Cross. Pokud jste byli na Brick lane, vemte autobus číslo 11 z Liverpool Street Station na Trafalgar Square.

V Tate Britain můžete shlédnout historické a moderní britské sbírky, National Gallery obsahuje obrazy západoevropských malířů z období let 1250 až 1900, Portrait Gallery pak portréty významných postav britské historie. Až si Portrait Gallery prohlédnete můžete si dát kávu/čaj v její restauraci, kde je krásný výhled na Trafalgar Square a Nelsonův památník.
Odkazy:
Více informací o galerii Tate Britain, National Gallery a Portrait Gallery najdete v kapitole Galerie a muzea.

Večer pak můžete zajít na koncert do Barbican centra, které vás překvapí i svoji nadčasovou architekturou. Nejbližší stanice metra: Barbican nebo Moorgate. Odkazy:
Barbican centrumTip: MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA V LONDÝNĚ JEDNODUŠE
Google mapy Londýna teď obsahují i městskou hromadnou dopravu (metro + všechny autobusy). Najít trasu z bodu A do bodu B nebylo nikdy jednodušší. Jděte na www.google.cz a nahoře v menu klikněte na "Mapy". Pak klikněte na "Vyhledat trasu". Do polí "A" a "B" vyplňte odkud kam se chcete dostat (názvy vyplňte anglicky, Google prozatím nerozumí českým překladům příliš dobře. Tj. místo Buckinghamský palác napište Buckingham palace). Pak klikněte na "Vyhledat trasu". Nahoře se vám pak kromě ikonky auta a člověka objeví i autobus. Klikněte na ten, zastupuje městskou hromadnou dopravu. Pak klikněte na "Vyhledat trasu" znovu a na mapě se vám zobrazí jak se od bodu A do bodu B dostat v rámci městské hromadné dopravy. Mapu spolu s detailním rozpisem trasy si můžete prakticky vytisknout.

Informace a ceny jsou aktuální k 12/2014.


Výše uvedený program si můžete stáhnout zde (PDF soubor). Poslouží vám při přípravě vašeho pobytu, případně i jako přehledný průvodce v Londýně.


Užitečné tipy a horké novinky od nás a od čtenářů

Skrze Minty Facebook, Twitter a Minty @běžník vám přinášíme od nás a našich čtenářů užitečné tipy a novinky z Anglie. Dozvíte se, kam jet na outdoorovou dovolenou ve Skotsku či Walesu a kam za památkami v Anglii. Odkryjeme vám zajímavé londýnské památky i noční život. Prozradíme kam za dobrými nákupy a kde vychutnat kulinářské speciality. Minty Facebook najdete zde a Minty Twitter zde.
Podělte se i vy s námi a ostatními čtenáři o vaše tipy, doporučení a zážitky z Anglie, Skotska a Walesu. Napište na Facebook nebo Twitter.

Minty Facebook a Twitter rozvíjí a aktualizuje informace na tomto webu, přináší rychlé novinky a umožňuje sdílení čtenářských tipů a diskusí.


Nezbytnosti pro vaši cestu - ubytování (hotely & hostely) a levné letenky

Pokud si zařídíte ubytování skrze níže námi doporučené rezervační systémy, Minty Trips dostane malou provizi (bez dodatečných nákladů pro vás!), což přispěje na další rozvoj této stránky a neustále aktuální informace pro vás :) Děkujeme.Rezervaci a platbu ubytování a letenek provádíte s jednotlivými rezervačními systémy, hotely, hostely; nikoliv s Minty Trips.


Mohlo by vás také zajímat

Rozkřič to! :)