Národní park Snowdonia (Severní Wales)


Nejvyšší horou parku je Snowdon, jejíž vrchol dosahuje výšky 1085 m n. m. a je zároveň nejvyšší horou Walesu a také Anglie.
Snowdonia je mezi horaly známa svými krásnými skalnatými horami, nádhernou přírodou a drsným pobřežím. V malebných údolích se rozkládají malé vesničky s typickými břidlicovými domky, útulnými hospůdkami a všudypřítomnými ovcemi (pokud budete mít problém se spaním, můžete je začít počítat. Určitě usnete dříve :)
Pokud máte rádi horskou turistiku, lezení nebo dálkové či extrémní horské cyklostezky, Snowdonia je to pravé místo pro vás.Doprava

Vlakem ( Virgin trains) z Londýna (nádraží Euston) do města Bangor (severní Wales). Poté autobusem do městečka Llanberis (číslo autobusu 85).

Místní autobusy: Sherpa buses


Ubytování ve Walesu

Hotely, hostely a B&B (penziony) najdete najdete v městě Llanberis (např. Hostel YHA Llanberis). Kousek od Llanberis pak hostely YHA Snowdon Ranger, Hostel YHA Idwal Cottage nebo Hostel YHA Pen y Pass.

Ubytování v blízkém okolí: v městečku Conwy, ve vesničce Betws-y-Coed (např. hostel YHA Betws-y-Coed)Túry & Památky a Atrakce & Oblíbené hospůdky

DEN 1

Náš pobyt ve Walesu začal v odpoledních hodinách na Londýnském nádraží Euston, odkud jsme jeli vlakem do severního Walesu, města Bangoru. Cesta trvala přibližně 3h30min, zpáteční lístky nás stály okolo £70 na osobu (vlaková spojení je možno najít přes www.nationalrail.co.uk, pokud koupíte lístky s předstihem, získáte výraznou slevu).
V Bangoru jsme přespali v Regency hotelu (www.regencyhotelbangor.co.uk), který je hned u nádraží.

Výstup na Snowdon DEN 2: Výstup na Snowdon (1,085 m.n.m.)

Vzdálenost: 11 km. Mapa: OS Explorer Map (Snowdon, sheet OL17).

Bangor jsme opustili hned brzo ráno, autobusem číslo 85, směr město Llanberis. Odtud pak autobusem Sherpa S1 (www.visitcaernarfon.com/sherpa/map.html) na startovní bod výstupu na Snowdon, Pen y Pass.
Na vrchol vedou 3 hlavní trasy – z Pen y Passu kolem jezer a pak strmě k vrcholu, z Pen y Passu nad jezery směrem k vrcholu nebo z Llanberis pešky nebo horským vláčkem (pro ty co nechtějí chodit - www.snowdonrailway.co.uk).
Na vrcholu Snowdonu je teď nové informačním centrum s občerstvením, kde se můžete odměnit za váš výkon.
K sestupu jsme využili stezku Rhyd-Ddu Path až do vesničky Rhyd-Ddu. Dole v údolí jsme pak zašli do místní tradiční hospůdky Cwellyn Arms a ubytovali se v hostelu YHA Ranger (yha.org.uk).

Mapu si stáhněte zde

Procházka okolo jezera Peris Lake DEN 3: Procházka okolo jezera Peris Lake a města Llanberis

Vzdálenost: 6 km do Llanberis, 7 km okolo jezera Peris Lake. Mapa: OS Explorer Map (Snowdon, sheet OL17).

Den třetí byl odpočinkový. Přešli jsme z hostelu Ranger do městečka Llanberis.
Udělali jsme pak ještě malou túru okolo jezera Peris Lake a do kopců nad městem, skrze dnes již uzavřený břidlicový lom. Krajina zde je měsíčně impozantní, všude je samá břidlice, ani rostlinka ani strom. Z vrcholku je pak nádherný pohled na město Llanberis, jezero, horu Snowdon a příkré srázy, kde kdysi probíhala těžba břidlice.
Pokud by se vám nechtělo již vyrážet na túru, doporučujeme navštívit unikátní Electric mountain (www.fhc.co.uk/electric_mountain.htm), plně fungující hydro elektrárnu zbudovanou v hoře!, nebo Muzeum těžby břidlice (www.museumwales.ac.uk/en/slate).
Spali jsme v YHA hostelu Llanberis (yha.org.uk).

Mapu si stáhněte zde

Glyder Fach DEN 4: Za dalšími vrcholky

Vzdálenost: 9 km. Mapa: OS Explorer Map (Snowdon, sheet OL17).

Po snídani jsme opustili Llanberis, opět autobusem číslo S1 směr Pen y Pass. Odtud pak kolem hotelu Pen y Gwryd strmě nahoru na horu Glyder Fach. Na dalším vrcholku Glyder Fawr jsou krásné výhledy a možnost mírného horolezectví na rozmanitých kamenných útvarech. Ještě před sestupem do YHA hostelu Idwal Cottage (www.yha.org.uk, ceny začínají okolo £19) jsme pak prošli impozantní rozsedlinou Devils Kitchen a příjemně osvěžili unavené nohy v ledové vodě jezera Llyn Idwal.

Mapu si stáhněte zde

Z Idwal Cottage nazpět do Bangoru DEN 5: Z Idwal Cottage nazpět do Bangoru

Vzdálenost: 13 km. Mapa: OS Explorer Map (Snowdon, sheet OL17).

Po odpočinku v hostelu jsme vyrazili na zpáteční cestu do Bangoru, odtud pak vlakem zpět do Londýna.

Atrakce: Snowdon horský vláček, Electric mountain (elektrárna zbudovaná v hoře), National Slate Museum (Muzeum těžby břidlice)
Oblíbené hospůdky: Pete's Eats (stravování pro horaly)

Naše fotky ze Snowdonie

Minty galerie

Užitečné informace

Vítejte ve Snowdonii (oficiální webová stránka)

Walking Britain - mapy, túry po UK, tipy


Máte otázky? Zeptejte se těch co už tam byli!Užitečné tipy a horké novinky od nás a od čtenářů

Skrze Minty Facebook, Twitter a Minty @běžník vám přinášíme od nás a našich čtenářů užitečné tipy a novinky z Anglie. Dozvíte se, kam jet na outdoorovou dovolenou ve Skotsku či Walesu a kam za památkami v Anglii. Odkryjeme vám zajímavé londýnské památky i noční život. Prozradíme kam za dobrými nákupy a kde vychutnat kulinářské speciality. Minty Facebook najdete zde a Minty Twitter zde.
Podělte se i vy s námi a ostatními čtenáři o vaše tipy, doporučení a zážitky z Anglie, Skotska a Walesu. Napište na Facebook nebo Twitter.

Minty Facebook a Twitter rozvíjí a aktualizuje informace na tomto webu, přináší rychlé novinky a umožňuje sdílení čtenářských tipů a diskusí.


Nezbytnosti pro vaši cestu - ubytování (hotely & hostely) a levné letenky

Pokud si zařídíte ubytování skrze níže námi doporučené rezervační systémy, Minty Trips dostane malou provizi (bez dodatečných nákladů pro vás!), což přispěje na další rozvoj této stránky a neustále aktuální informace pro vás :) Děkujeme.Rezervaci a platbu ubytování a letenek provádíte s jednotlivými rezervačními systémy, hotely, hostely; nikoliv s Minty Trips.


Mohlo by vás také zajímat

Rozkřič to! :)