Víkend v Londýně (Program zaměřený na památky)

Víkendový program v Londýně zaměřený na památky.
Uvidíte hlavní památky, přední galerie i atrakce jako největší „ruské kolo“ London Eye. Nemusíte už nic plánovat ani ověřovat, vše je pro vás připraveno.

Během víkendu se Londýn mění, lidé více vyrážejí za zábavou a do restaurací. Čtvrť City (tam kde sídlí banky) se promění v „město duchů“ (nikdo nepracuje), čtvrtě Westminster a Kensington jsou obleženy turisty a konají se populární trhy – Camden, Portobello Road, Spitalfields a trh v Borough. Sobotní program mnohých Londýňanů se také točí kolem nakupování (Oxford street, Regent street).
Pokud se chystáte do Londýna na víkend, určitě věnujte sobotní večer kultuře (muzikály, koncerty) nebo zajděte do anglických hospůdek. V neděli ráno si přeci můžete přispat (většina obchodů v centru v neděli otevírá až po 11h a památky jste už zvládli v sobotu).
V sobotu začíná centrum města ožívat až okolo 21h, poslední pivo si pak s tradičním zvoněním na zvonek koupíte před půlnocí. Pak ale můžete pokračovat až do rána v klubech. V restauracích, hlavně v okolí divadel, může být před 20h plno (každý se chce před muzikálem najíst). Je dobré si místo zarezervovat nebo vyjít na jídlo dříve.

Víkendový program je zhotoven ve dvou formách: Památkový (nej-památky Londýna. Více viz níže.) a Kulturní (více zaměřeno na muzea a kulturu v Londýně). To vám umožní zaměřit se při vaší návštěvě Londýna na to, co vás zajímá nejvíce. Pokud chcete vidět „Kulturní program“ klikněte zde.

 

VÍKEND V LONDÝNĚ – PROGRAM ZAMĚŘENÝ NA PAMÁTKY

Pokud jste v Londýně na víkend, vyplatí se vám pořídit si na dopravu „Oyster kartu“ (získáte tak i slevy do některých památek, více se dozvíte při koupi karty. Více o Oyster kartě najdete v kapitole Doprava v Londýně.).

 Níže popsaná trasa v mapě: mapa / modrá trasa

SOBOTA

Trasa: část první


The Tower of London LONDÝNSKÝ TOWER (TOWER OF LONDON)

Trasa začíná u Tower of London (vystupte ve stanici metra Tower Hill, linka Circle). Vyhněte se dlouhým frontám a navštivte Tower hned po otevření, mezi 9-10 hodinou.

Pokud chcete projet Londýn vyhlídkovým autobusem ( Original London Sightseeing Tour nebo Big Bus Tours), nasedněte na něj hned po prohlídce Tower of London (zastávka je poblíž). Do těchto autobusů můžete na vyznačených zastávkách kdykoliv libovolně nastoupit a zase vystoupit, podle toho zda se vám určitá památka v okolí líbí a chcete si ji blíže prohlédnout. Lístek stojí okolo 25 liber a platí 24 hodin.

Pokud vás však vyhlídkový autobus neoslovuje, pokračujte níže (Londýn tak projdete a projedete patrovými autobusy). V autobusu si vždy sedněte do patra na přední sedačky. Snažte se, pokud to půjde, vyhnout se zácpám (od 7h30 do 9h30 a od 17h do 19h).

Časová náročnost: Snažte se navštívit Tower of London mezi 9-10 hodinou.

Odkazy a poznámky: Více informací o Tower of London najdete v kapitole Památky a zajímavá místa.

 

Trasa: část druhá


Buckingham Palace VÝMĚNA STRÁŽÍ U BUCKINGHAMSKÉHO PALÁCE

Od londýnského Toweru nasedněte na autobus číslo 15, směrem na Trafalgar Square (tam kde je Nelsonův památník – Nelson’s Column). Projedete kolem památek The Monument, Katedrála svatého Pavla (St Paul´s Cathedral), Royal Courts of Justice, Somerset House a hotel Savoy. V dolní části Trafalgar Square, kde z autobusu vystoupíte, pak projděte obloukem a pokračujte po třídě The Mall směrem k Buckinghamskému paláci. Pokud budete na Trafalgar Square do 10h30, tak výměnu stráží u Paláce, v 11h stihnete. Snažte se tam ale dostat dříve, ať máte dobrý rozhled (více informací o výměně stráží, najdete níže).
Pokud by vám prohlídka Tower of London zabrala více času, jeďte místo autobusem, metrem. Od Toweru jede metro, linka Circle nebo District, na stanici St James, odtud vás šipky k Paláci již navedou.

Časová náročnost: Výměna stráží začíná v 11h a trvá přibližně 30 minut.

Odkazy a poznámky: Více informací o The Monument, Katedrála svatého Pavla, Somerset House a Buckinghamský palác najdete v kapitole Památky a zajímavá místa.

 

Trasa: část třetí


Portobello Road Market OD PALÁCE NA TRH NA PORTOBELLO ROAD

Po výměně stráží vám doporučujeme vydat se na trh na Portobello Road (starožitnosti, dobré jídlo, londýnská trhová atmosféra).

Od Buckinghamského paláce jděte po Constitutional Hill (Green park po vaší pravé straně) směrem na Hyde Park Corner. Tam nasedněte na autobus číslo 148, který vás odveze rovnou na Notting Hill Gate stanici (jede tam i metro). Šipky vás k trhu nasměrují nebo jděte s davem.
V okolí trhu je plno dobrých levných restaurací, kam můžete zajít na oběd.

Časová náročnost: I s obědem byste měli být hotovy přibližně do 15h. Pokud chcete strávit více času v muzeích a navštívit Westminster Abbey, trh na Portobello Road vynechte.

Odkazy a poznámky: Více informací o trhu na Portobello Road najdete v kapitole Londýnské trhy.

 

Trasa: část čtvrtá


Big Ben PARLAMENT, BIG BEN A WESTMINSTERSKÁ KATEDRÁLA

Na konci trhu, po obědě, nasedněte na metro na Ladbroke Grove stanici a jeďte na Baker Street (Circle nebo Hammersmith & City linka). Tam můžete navštívit muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s. Pak opět na Baker Street stanici nasedněte na metro, Jubilee linku, a jeďte na stanici Westminster, kde se nachází Parlament (Houses of Parliament, obrázek), Big Ben ( obrázek), Westminster Abbey a vyhlídkové kolo London Eye.

Pěkné fotky Big Benu a London Eye jsou z půlky mostu Westminster Bridge.

Časová náročnost: Na prohlídku muzea vám bude stačit 1 hodina, u Big Benu byste tak mohli být do 17h.

Odkazy a poznámky: Více informací o Buckinghamském paláci, Big Benu a Westminster Abbey najdete v kapitole Památky a zajímavá místa. Více informací o muzeu Madame Tussaud’s a London Eye najdete v kapitole Atrakce.

 

Trasa: část pátá


Národní galerie OD BIG BENU K NÁRODNÍ GALERII

Kousek od Parlamentu je Churchillovo muzeum, které stojí za zhlédnutí. Pak po ulici Whitehall, kolem 10 Downing Street, sídla premiéra vlády, a Horse Guards dojdete na Trafalgar Square, kde se nachází National Gallery.
Galerie je velmi rozsáhlá, nejspíše nebudete mít čas projít ji celou. Vezměte si proto u vchodu plánek a naplánujte si, co byste chtěli vidět nejvíce.

Odkazy a poznámky: Více informací o Národní galerii (National Gallery) a Churchill’s war rooms najdete v kapitole Galerie a muzea.

 

Trasa: část šestá


Po prohlídce galerie se přesuňte severně na náměstí Leicester Square (v prodejně TKTS si můžete koupit zlevněné lístky na večerní muzikál nebo divadelní hru) a zajděte na večeři do nedaleké oblasti Soho nebo Chinatown.
Pak vás čeká muzikál a po něm okolo 22 hodiny, můžete ještě vyrazit do klubů nebo na večerní procházku Londýnem (nejlépe zase zpět k Parlamentu a kolem řeky).

Odkazy a poznámky: Více informací o prodejně TKTS a kam v noci v Londýně vyrazit najdete v kapitole Kultura a noční život v Londýně. Více informací kde se v centru Londýna najíst najdete v kapitole Gurmánský Londýn.

 

NEDĚLE

Trasa: část sedmá


Camden Lock Market LONDÝNSKÉ TRHY

Pokud nechcete snídat v hotelu, vyražte do ulic Londýna a dejte si „brunch“ (breakfast a lunch tj. snídaně a oběd dohromady, více se dočtete zde). Zajděte buďto na Camden Market nebo Columbia Road flower market a Brick Lane.

Na Camden Market se dostanete metrem, linka Northern Line. Snažte se tam vyrazit brzy, neboť kolem 11 hodiny začíná být Camden hodně „přelidněný“. Tato oblast je známá pro své trhy, bary, hudební kluby a jako centrum alternativních stylů a subkultury.

Pokud byste uvítali více klidu, klidnou kavárnu francouzského stylu nebo anglický brunch, vyražte na Columbia Road flower market, Brick Lane a Spitalfields market (stanice metra Liverpool Street Station, linka Central).

Časová náročnost: Do 12h – 13h.

Odkazy a poznámky: Více informací o trhu Camden Market, Columbia Road flower market, Brick Lane a Spitalfields market najdete v kapitole Londýnské trhy.

 

Trasa: část osmá


The British Museum BRITSKÉ MUZEUM

Po snídani na Camden Marketu nebo okolo Brick Lane, nasedněte opět na metro a jeďte na Tottenham Court Road (linka Central nebo Northern). Odtud dojděte do British Museum, kde určitě minimálně navštivte africké, egyptské a babylonské galerie, Great Court a Reading Room.
Vstup je zdarma, mimo speciálních výstav.

Časová náročnost: Do 15h.

Odkazy a poznámky: Více informací o British Museum najdete v kapitole Galerie a muzea.

 

Trasa: část devátá


Shakespearovo divadlo Globe OD MONUMENTU, OKOLO ŘEKY PŘES DIVADLO GLOBE AŽ PARLAMENTU

Od British Museum sejděte na Holborn, nastupte na metro a jeďte na stanici Bank. Podzemním tunelem pak projděte až na stanici Monument, kde vystupte. Můžete si zde prohlédnout památník velkého požáru v Londýně – The Monument (je to sloup, na který je možno za malý poplatek vystoupat).
Přejděte pak řeku po mostě London Bridge, z jehož poloviny můžete krásně vyfotit historický Tower Bridge (obrázek). Na konci mostu se můžete vydat vlevo, pokud byste chtěli Tower Bridge prozkoumat blíže, nebo vpravo a pokračovat okolo Shakespearova divadla Globe (obrázek), Tate Modern až k London Eye (obrázek) a Parlamentu.

Časová náročnost: Procházka kolem řeky vám bude trvat okolo 2-3 hodin.

Odkazy a poznámky: Více informací o The Monument, Tower Bridge a divadle Globe najdete v kapitole Památky a zajímavá místa. Více informací o galerii Tate Modern najdete v kapitole Galerie a muzea. Více informací o London Eye najdete v kapitole Atrakce.

 

Trasa: část desátá


Od Parlamentu se vydejte kolem sídla Ministra vlády, 10 Downing street, na náměstí Trafalgar Square (obrázek). Z něj pak přejděte na Leicester Square, Chinatown, kde se můžete najíst. Pokud byste chtěli ochutnat něco více exotičtějšího, jeďte metrem na Liverpool Street Station (linka Central) a pak pěšky na Brick Lane – ochutnáte nejlepší indickou a pákistánskou kuchyni v Londýně.

Odkazy a poznámky: Na Trafalgar Square bude mezi 18-19 hodinou.

 

Trasa: část jedenáctá


St Paul's Cathedral VEČERNÍ KATEDRÁLA SVATÉHO PAVLA

Den zakončete večerní procházkou kolem osvětlené St Paul´s katedrály (z Trafalgar Square nasedněte na autobus číslo 15. Pokud byste jeli z Brick Lane, vemte z Liverpool Street Station metro na St Paul´s stanici).

Odkazy a poznámky: Více informací o Katedrále svatého Pavla (St Paul´s Cathedral) najdete v kapitole Památky a zajímavá místa.

 

 

 

Blahopřejeme, viděli jste to nejlepší z Londýna.

 

Tip k výměně stráží u Buckinghamského paláce a jízdy u Horse Guards
Výměna stráží u Buckinghamského paláce (The Changing of the The Queen’s Guard) se koná každý den v létě od 11h a v zimě každý druhý den (přesný harmonogram si můžete stáhnout zde.). Vyplatí se být u paláce dříve a najíst si místo s dobrým výhledem.
Výměna The Queen’s Life Guard (jízda) se uskutečňuje v komplexu Horse Guards (naproti Buckinghamskému paláci přes St James´s park), od pondělí do soboty v 11h a v neděli od 10h (v neděli tak můžete vidět výměnu jízdy u Horse Guards, tak i výměnu stráží u paláce).

 

Tip: MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA V LONDÝNĚ JEDNODUŠE
Google mapy Londýna teď obsahují i městskou hromadnou dopravu (metro + všechny autobusy). Najít trasu z bodu A do bodu B nebylo nikdy jednodušší. Jděte na www.google.cz a nahoře v menu klikněte na „Mapy“. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Do polí „A“ a „B“ vyplňte odkud kam se chcete dostat (názvy vyplňte anglicky, Google prozatím nerozumí českým překladům příliš dobře. Tj. místo Buckinghamský palác napište Buckingham palace). Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Nahoře se vám pak kromě ikonky auta a člověka objeví i autobus. Klikněte na ten, zastupuje městskou hromadnou dopravu. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“ znovu a na mapě se vám zobrazí jak se od bodu A do bodu B dostat v rámci městské hromadné dopravy. Mapu spolu s detailním rozpisem trasy si můžete prakticky vytisknout.