V Londýně na pár hodin

Poradíme vám, co v Londýně určitě musíte vidět a navštívit, pokud zde máte jen pár hodin.

Pokud máte v Londýně jen pár hodin (např. projíždíte Londýnem nebo jste tu pracovně), doporučujeme vám vybrat si, co vás zajímá z níže uvedeného seznamu nejlepších Londýnských památek, atrakcí, galerií a muzeí a parků.
V hranatých závorkách uvádíme minimální čas na prohlídku.
The Tower of London

Procházka okolo řeky Temže: začnete od mostu Tower Bridge směrem k Parlamentu. Během příjemné hodinové procházky tak uvidíte to nejkrásnější co Londýn nabízí: Tower of London a Tower Bridge, Houses of Parliament (parlament) a Big Ben, Lambeth palác (sídlo arcibiskupa z Canterbury), Shakespearovo divadlo Globe, galerii Tate Modern, St Paul´s katedrálu, South Bank centrum, The London Eye, Westminsterské opatství a Somerset House.
Od Parlamentu pak můžete vzít vyhlídkovou loď do Greenwiche (více informací o vyhlídkových lodích najdete v kapitole Doprava).
Mapu pro tuto procházku najdete zde (klikněte na „To nejlepší z Londýna za jeden den: Program zaměřený na památky – OD TOWER OF LONDON K WESTMINSTER ABBEY).

Galerie Tate Modern [45 min], Galerie Tate Britain [40 min], a Národní galerie (National Galleries) [2 x 45 min]. Vstup do všech tří je zdarma. Londýnské sbírky jsou jedny z nejlepších na světě. Více informací najdete v kapitole Muzea a galerie.
St James´s Park

Londýnské parky neboli plíce Londýna. Pohled z mostu v St James´s parku u Buckinghamského paláce k Whitehall je krásný, Regent Park má krásné kultivované zahrady a známou ZOO. Hyde Park nabízí Speakers‘ Corner (kde můžete diskutovat o všem možném), St James´s Park zdobí jezero a pelikáni. Green Park je královský a majestátní a v Kensington Gardens můžete navštívit sbírku královských kostýmů (Royal Costume collection). Holland Park má zase krásnou Oranžérii a dále tam také najdete jeden z nejkrásnějších hostelů v Londýně (YHA London Holland Park). Více najdete v kapitole Parky.
Parky vám poskytnou oázu klidu v neutuchajícím Londýnském shonu.

Londýnská muzea: The British Museum (africké, babylonské a egyptské sbírky), The Victoria and Albert muzeum (britské sbírky), Natural History and Science Museums, Museum of London, to jsou jen některé z muzeií na výběr. Většina muzeí je v Londýně zdarma. Více informací o galeriích a jak se k nim dostat najdete v kapitole Muzea a galerie.
Shakespearovo divadlo Globe
Divadlo: bylo by „zločinem“ navštívit Londýn a nezajít na muzikál, divadelní hru nebo koncert klasické hudby. Londýňané byli odjakživa vášnivý příznivci divadel, muzikálů a kultury všeobecně a tak není divu, že klasické koncerty, muzikály a další představení mají velmi vysokou kvalitu a dají se stále pořídit za velmi příznivou cenu. Více informací najdete v kapitole Kultura.

Prohlídka budovy parlamentu (Houses of Parliament) s průvodcem: dostanete se i do míst kam ani Britové nemohou. Nejlepší v létě. Více informací najdete v kapitole Památky.

Westminsterské opatství: místo korunovace králů. Připravte se na dlouhé fronty a vyšší vstupné. Přesto by však opatství nemělo chybět na vašem listu Londýnských památek.

The City: sídlo Bank of England (centrální banka) a velkých bankovních domů jako Lloyds. Najdete zde i katedrálu St Pauls a mnohá zákoutí, která si stále zachovaly svoji viktoriánskou podobu.
City of London

Hampton Court: pomyslná „třešnička na dortu“ v Londýně. V tomto původním sídle Henryho VIII. můžete navštívit krásné zahrady s bludištěm, kuchyni z období Tudorovců a nechat se po sídle provést průvodci v originálních kostýmech. Hamton Court je dále obklopen sérií dalších parků a je tak ideálním místem na celodenní výlet z Londýna na kole (okolo 19km z Richmondu). Pokud nemáte celý den, jeďte vlakem z nádraží Waterloo (cesta trvá pouhých 30 minut).

Prime Ministers Question Time (Otázky k ministerskému předsedovi): každou středu tráví ministerský předseda hodinu „plamenou“ diskusí se členy parlamentu („MPs“) a hlavně svého opozičního lídra o ožehavých problémech království. Neoficiálně jde o politický ekvivalent „krmení v ZOO“. Pokud se vám poštěstí dostat se do Parlamentu na PMQ, nebude litovat.

Projděte si dále naše kapitoly Londýnské památky, atrakce, muzea a galerie, parky a naplánujte si vaši návštěvu Londýna.