V Londýně a Anglii na týden

Jedete do Londýna, Anglie na týden? Doporučíme vám několik jednodenních i vícedenních výletů k pobřeží, na anglický venkov i do hor.

Pokud přijíždíte do Londýna na dobu delší než víkend, přinášíme vám supr tipy, kam byste se měli kromě Londýna určitě podívat.
Můžete například vyrazit na jednodenní výlety kolem Londýna, např. na jich k moři do Brightonu, nebo na 3-4 denní túry do hornatého vzdálenějšího Lake Districtu či severního Walesu. Nebo si můžete vyjet jen tak odpočinout do „anglické Provence“, tj. nejzápadnějšího cípu Anglie, Cornwallu.

Pokud se chystáte vyrazit do Skotska, druhé nejnavštěvovanější destinace po Londýn ě, doporučujeme objet Skotsko dokola, s důrazem na krásné ostrovy jako Isle of Sky a další, a strávit tam alespoň 6-7 dní. Předpokládáme, že cestovní plán budete mít připravený dopředu s nějakou dobrou cestovní kanceláří, případně s pomocí vašich kamarádů, kteří už tam byli. Pokud byste však ještě sháněli nějaké dodatečné tipy o Skotsku, podívejte se do naší kapitoly Skotsko.

Protože v Londýně budete mít více času, můžete kromě míst popsaných v našich jednodenních a víkendových průvodcích dále například navštívit Londýnské Malé Benátky (nejlépe výletní lodí z trhu Camden market) nebo Zahrady Kew Gardens. Více inspirací najdete v kapitolách Atrakce, Galerie a muzea, Trhy.

 

TIPY NA JEDNODENNÍ VÝLETY PO ANGLII A WALESU

Pokud necestuje na kole nebo vaším autem, bude doprava nejnákladnější položkou při cestování po Anglii či Skotsku. Přinášíme vám zde pár doporučení jak co nejvíce ušetřit: Pokud to jde, kupte si lístek na vlak s časovým předstihem (hlavně na delší trasy se to velmi vyplatí). Další výrazné slevy získáte pokud cestujete ve skupině (skupina 4 může získat až 50% slevu na hodnotu všech lístků. Pokud jedete alespoň ve třech, sleva je okolo 33%. Tyto skupinové slevy nicméně platí jen v okolí Londýna).
Pokud budete cestovat vlakem vícekrát kupte si na nádraží „Network Railcard“ (obdoba vlakové Zákaznické karty. Poskytuje slevu na jízdné pro držitele karty a další 3 osoby cestující společně – ideální pro rodiny. Nepotřebujete fotografii).

Lázeňské město Bath
Co je tam k vidění: Určitě navštivte historické Římské lázně a pak relaxujte v lázních současných. Na střeše lázní mají vyhřívaný bazén s krásným výhledem na město Bath. Více informací o Bath najdete zde. Co říká Wikipedia.
Fotky: galerie 1
Doprava: Vlakem z nádraží Paddington do Bath.
Přibližné náklady: Zpáteční lístek na vlak stojí okolo £30. Vstup do Římských lázní stojí £13,50 na osobu.

Univerzitní město Cambridge
Univerzitní město Cambridge
Co je tam k vidění: Památky (univerzity). Doporučujeme projet Cambridge na loďce („punting“) – často je řídí místní studenti univerzit, takže se dozvíte i to, co v oficiálním průvodci nenajdete. Více informací najdete zde. Co říká Wikipedia.
Fotky: galerie 1
Doprava: Vlakem z Liverpool Street Station do Cambridge. Cesta trvá okolo 1h20min.
Přibližné náklady: Zpáteční lístek na vlak stojí okolo £18.

Univerzitní město Oxford
Co je tam k vidění: Památky (univerzity). Více informací najdete zde. Co říká Wikipedia.
Fotky: galerie 1
Doprava: Vlakem z nádraží Paddington do Oxfordu.
Přibližné náklady: Zpáteční lístek na vlak stojí okolo £40.

Sídlo Královny, Windsor Castle
Co je tam k vidění: Památky (Windsorský zámek). Kromě návštěvy paláce vám doporučujeme navštívit i Windsorský park nebo se vydat na vyhlídkovou projížďku lodí až do nedalekého Etonu (místo kde studovali oba princové William a Harry). Více informací o paláci najdete zde. Více o vyhlídkové lodi najdete zde. Co říká Wikipedia.
Doprava: Vlakem z nádraží Paddington do Windsoru (nádraží Eton Central).
Přibližné náklady: Tip: neplaťte cestovkám za předražené výlety do Windsoru. Zpáteční lístek na vlak vás bude stát jen £9 na osobu. Lístek do Windsoru stojí £18.50.

Na kole do New Forestu (les) Na kole do New Forestu
Co je tam k vidění: New Forest byl založen králem Williamem I za účelem lovu. Dnes zde můžete vidět divoké koně a jeleny žijící volně v přírodě, ochutnat lokální cider (alkoholický mošt) a projet se na kole po velmi kvalitních cyklostezkách.
Doporučujeme přijet vlakem do vesnice Brockenhurst, tam si vypůjčit kolo (od Cyclexperience) a vyjet směr vesnička Burley. V Burley se podívejte do výrobny cideru a zajděte na nedělní Sunday Roast (tradiční nedělní anglický oběd).
Více informací o New Forestu najdete zde.
Fotky: galerie 1, galerie 2
Doprava: Vlakem z nádraží Waterloo do vesničky Brockenhurst.
Přibližné náklady: Zpáteční lístek na vlak stojí okolo £38. Pronajmutí kola na den stojí okolo £16 na den.

Přístavní město Portsmouth a ostrov Isle of Wight
Přístavní město Portsmouth a ostrov Isle of Wight
Co je tam k vidění: Vlakem z Londýna do Portsmouth, vznášedlem na ostrov Isle of Wight a „přiletíte“ do městečka Ryde, kde jsou krasné písčité pláže.
Fotky: galerie
Doprava: Vlakem z nádraží Waterloo do Portsmouth (Harbour). Cesta trvá okolo 1h40min. Přímo od nádraží pak odjíždí rychlostí loď Wightlink Catamaran nebo můžete projít městem Portsmouth a dojít k přístavišti odkud „odlétají“ vznášedla. Cesta tam trvá okolo 15 minut (také tam ale jezdí z nádraží autobus od společnosti HoverTravel, která vznášedla provozuje). Lodí i vznášedlem dorazíte na Isle of Wight do města Ryde do 10-15 minut.
Přibližné náklady: Zpáteční lístek stojí okolo £31 na osobu. Lístek na Wightlink Catamaran stojí £7.60. Lístek na vznášedlo stojí £14.50.

Bílé útesy v Seven Sisters Park
Bílé útesy v Seven Sisters Park
Co je tam k vidění: Moře, koupání. Krásná procházka po bílých útesech. Město Brighton. Více informací o Seven Sisters parku najdete zde.
Fotky: galerie
Doprava: Doporučujeme vám vyjet brzy ráno z nádraží London Victoria do města Eastbourne. Tam začíná vaše túra. Vytiskněte si tuto mapu (na mapě začíná trasa ve městě Seaford, vy však začnete na druhém konci, ve městě Eastbourne) a jděte podle ní až do bodu, kdy vám cestu přehradí řeka Cuckmere. Tu nemůžete přebrodit a tak ji, dle mapy, začněte obcházet až přijdete k silnici. Tam uvidíte informační centrum (hnědá dřevěná budova) a vedle ní je autobusová zastávka. Tam v pravidelných intervalech jezdí autobus (číslo 12), který vás odveze do města Brighton (cesta trvá okolo 40 minut). V Brightonu můžete zajít na večeři a pak se vydat nazpět do Londýna.
Pokud byste již nechtěli jet do Brightonu, nasedněte u informačního centra na autobus číslo 12. V opačném směru vás zaveze zpět do Eastbourne.

Jižní pobřeží Jurassic Coast, kraj Dorset a přístavní městečko Swanage
Jurassic Coast
Co je tam k vidění: Památky, moře, koupání, bílé útesy, výlet na lodi, mořské dary k obědu. Velmi proslavené je potápění v okolí města Swanage. Dorset je známý svým pobřežím Jurassic Coast, kde se nacházejí přírodní útvary jako Lulworth Cove a Durdle Door a prázdninová letoviska jako Bournemouth, Swanage a Lyme Regis. Více informací o Dorsetu najdete zde.
Pokud máte ve Swanage více času, můžete navštívit nedaleký hrad Corfe Castle (nyní zřícenina). Stylově k němu můžete dojet historickým vlakem s parní lokomotivou.
Fotky: galerie
Doprava: Pro jednodenní výlet vám doporučujeme vyjet brzy ráno z nádraží Waterloo do Poole. Tam dojít skrze centrum města do přístavu a nastoupit na výletní loď, směr Swanage. Pojedete kolem krásných bílých útesů Jurassic Coast. Po obědě ve Swanage se vydejte na procházku severně od města po bílých útesech Old Harry Rocks (ty jste viděli z lodě) až k pláži Studland Bay (v informačním centru vám dají mapku trasy). Jsou tam krásné písečné pláže. Od Studland Bay jezdí autobus (číslo a jízdní řád získáte opět v informačním centru ve Swanage. Centrum je na hlavní promenádě u pláže.) zpět do Poole. Tam nastoupíte na vlak zpět do Londýna.
Přibližné náklady: Lístek na vlak stojí od £11,50 na osobu. Lístek na výletní loď stojí £15. Autobus ze Studland Bay okolo £4.

Outdoorová centra Go Ape
Co je tam k vidění: Jenom pro odvážné. Outdorové centrum v korunách stromů. Center je v okolí Londýna více. Vyberte si na Go Ape stránkách kam chcete jet.
Fotky: galerie.
Přibližné náklady: Lístek do centra stojí od £30 na osobu.

Stonehenge a Salisbury Stonehenge a Salisbury
Co je tam k vidění: Památky (Stonehenge, katedrála v Salisbury, typické domky s doškovými střechami). Co říká Wikipedia.
Fotky: galerie
Doprava: Vlakem z nádraží Waterloo do Salisbury. Cesta trvá přibližně 1h30min. Pak si ke Stonehenge můžete udělat celodenní túru (okolo 16km) a jet nazpět do Salisbury autobusem. Pokud nechcete chodit pěšky, můžete ke Stonehenge dojet autobusem.
Přibližné náklady: Zpáteční lístek na vlak stojí okolo £33 na osobu. Vyhlídkový autobus ke Stonehenge a zpět stojí £14 na osobu.

 

TIPY NA VÍCEDENNÍ VÝLETY PO ANGLII A WALESU

Túry v severním Walesu (oblast Snowdonia) / 3 dny
Túry v Lake districtu / 3 dny
Túry v Peak districtu / 2 dny
Túry v Dartmooru / 2 dny
Slunný Cornwall / 3 dny
Eden project / 2 dny
Dvoudenní túra v oblasti Dorset (z Weymouth až do Swanage)

Jednotlivé tipy a doporučení najdete v kapitole Anglie a Wales.