„2 for 1“ slevy do londýnských památek a atrakcí při koupi Travelcard (2 lístky za cenu jednoho)

Co to znamená „slevový systém 2 for 1“
Jedná se o projekt předních anglických železničních společností s cílem podpořit cestování lidí, po železnici, za atrakcemi a památkami po celé Anglii včetně Londýna.

Jak to funguje?
U pokladny dané památky, kterou chcete navštívit, předložíte platný železniční lístek + poukaz a získáte tak 2 lístky za cenu 1 (z toho pramení název 2 for 1).

Železničním lístkem se v Londýn ě bude myslet Travelcard (papírová jízdenka – POZOR: nikoliv Oyster karta), kterou budete používat pro cestování metrem, autobusem apod.

Poukaz pro danou památku je nutno si předem stáhnout a vytisknout. Je tedy třeba si naplánovat dopředu co chcete navštívit (nebo si poukaz vytisknete až v hotelu v Londýně – pokud mají tiskárnu). Poukazy jsou zdarma 🙂 a můžete si jich stáhnout kolik chcete. Najdete je na této adrese: www.daysoutguide.co.uk/2for1-london.
Až si budete poukazy stahovat, budou se Vás ptát na jméno a příjmení. Dále na adresu… pod políčkem „Postcode“ je malými písmeny napsáno „Do you live outside the UK?“. Klikněte na „change“ a vyberte „Czech Republic“. Dále uveďte datum, kdy chcete památku navštívit, počet osob a u otázky „Station from which you will be starting your journey“ vyberte jednu z londýnských stanic (je jedno kterou. Pokud pak přijedete z jiné, nemá to na platnost poukazu žádný vliv).

PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ SLEVY – VELMI DŮLEŽITÉ
– Protože celý projekt je spravován železnicemi, platí slevy 2 for 1 jen na Travelcard a to ještě navíc zakoupené pouze na železničním nádraží!!! Těch je však v Londýně několik, takže se Vám vyplatí místo do metra jít na nádraží a Travelcard zakoupit tam (tady je seznam nádraží v Londýně, kde můžete Travelcard koupit: Kings Cross, St Pancras, Marylebone, London Bridge, Charing Cross, Waterloo Victoria, Paddington, Euston, Liverpool Street a další železniční stanice). Všechna tato nádraží mají „pod sebou“ i metro, takže to nebudete mít daleko.
– Protože se londýnské metro na tomto projektu nepodílí, na Travelcard koupené v metru slevy 2 for 1 nezískáte.
– Pokud budete používat Oyster kartu, na tuto se slevy 2 for 1 také nevztahují.
– Na Travelcard koupenou na letišti, v novinovém stánku nebo koupenou online se slevy také nevztahují.
– Pokud budete mít standardní vlakové lístky z Gatwick Expressu nebo Stansted Expressu, tak na tyto se slevy vztahují. Pozor: na lístky z vlaků Heathrow Express a Heathrow Connect se sleva nevztahuje.
– Poukazy mají limitovanou platnost. Pokud si je vytisknete půl roku před příjezdem, nemusí již platit.
– Některé památky / atrakce nabízejí poukazy jen občas. Proto je někdy na webu www.daysoutguide.co.uk/2for1-london najdete, jindy zase nikoliv.
– Pokud budete mít standardní vlakový lístek z Gatwick Expressu nebo Stansted Expressu, tak po příjezdu vlaku do Londýna nestrkejte tento do automatické brány. Ta Vám lístek vezme pro kontrolu, ale už nevrátí (brána nepočítá s tím, že ho budete ještě potřebovat). Co tedy dělat? U brány je většinou průvodčí, ten Vám lístek zkontroluje a zase vrátí.
– Sleva 2 for 1 bude vždy účtována jako jedna cena za dospělého. Tzn. pokud půjdou dvě děti nebo dva senioři navštívit památku, zaplatí vždy cenu 1 dospělého (i když jsou děti nebo senioři).
– Pro získání slevy musíte předložit 1 poukaz a dvě Travelcard (předpokládá se, že každý cestuje a má proto svoji vlastní Travelcard).
– Na slevu není nárok, takže i když budete mít Travelcard i poukaz, nemusí to vždy vyjít. Většinou ale ano 🙂 Čtěte znění podmínek slevy podrobně, někdy nemusí jít o dva lístky za cenu jednoho, ale o nějakou jinou formu slevy.
– Pokud jedete do Londýna na delší dobu (např. týden) a budete si pořizovat týdenní Travelcard místo denní, tak budete muset předložit i Vaši fotografii. Mějte ji tedy s sebou.

Rozdíl v Travelcard zakoupené v metru a na nádraží (Travelcard koupená na nádraží bude mít železniční logo – vyznačeno červeně)

na travelcard zakoupenou v metru se slevový systém 2 for 1 nevztahuje  na travelcard zakoupenou na nádraží se slevový systém 2 for 1 vztahuje
zdroj fotek: wikipedia.org
 

Co mám tedy dělat?
Rozhodněte se, zda chcete používat v Londýně pro Vaši dopravu metrem, autobusem papírový lístek tj. Travelcard nebo elektronickou kartu tj. Oyster card. Rozdíl mezi těmito, jen ve zkratce, je ten, že s Oyster kartou platíte přesně za to co projezdíte, u Travelcard (jednodenní) zaplatíte celkovou denní sazbu a pak můžete jezdnit kolikrát chcete (metrem, autobusem).

Pokud se rozhodnete pro Travelcard, udělejte toto
1) ještě doma, kde máte i tiskárnu, se podívejte na web www.daysoutguide.co.uk/2for1-london a rozhodněte se jaké památky chcete navštívit. Stáhněte + vytiskněte si potřebný poukaz (jsou zdarma)
2) zkontrolujte, zda poukaz bude stále platit až budete v Londýně
3) po příjezdu do Londýna: kupte si Travelcard (na 1 nebo 7 dní, jak budete potřebovat) na nádraží – např. Kings Cross, St Pancras, London Bridge, Charing Cross, Waterloo Victoria, Paddington, Euston, Liverpool Street.
4) po příchodu na pokladnu dané památky / atrakce předložte poukaz a Vaši Travelcard, koupenou na nádraží. Pokud bude vše v pořádku dostanete dva lístky za cenu jednoho 🙂

Na které památky / atrakce se slevy vztahují
Zde je jen pár památek či atrakcí, na které se sleva vztahuje: Muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s, Londýnský Tower, Kensingtonský palace, Londýnská ZOO, London Dungeon (dům hrůzy) a další. Jednotlivé památky nebo atrakce poukazy v určité období mohou či nemusejí nabízet… vždy zkontrolujte web www.daysoutguide.co.uk/2for1-london.

Často kladené otázky (FAQs)
Mohou slevy čerpan i turisté ze zahraničí (např. České Republiky)? Odpověď: ANO
Pokud bude mít moje Travelcard platnost pouze např. v sobotu, ale do určité památky budu chtít jít třeba v neděli, dostanu stále slevu? Odpověď: NE. Travecard musí být platná v den návštěvy dané památky.
Při rezervaci voucheru požadují datum, ten však potom na samotném voucheru není. Je to problém? Odpověď: Na základě zprávy od jednoho cestovatele jsme zjistili, že by toto problém být neměl.