Praktické londýnské tipy

Stručně a prakticky o dopravě v Londýně, kolik co stojí, jaké jsou otevírací doby, jak ušetřit a nečekat ve frontách, kde v Londýně hledat poštu, směnárnu nebo internetovou kavárnu.

Stačí si pro cestu do Británie vzít občanku nebo je potřeba mít pas?
Dle Ministerstva zahraničních věcí České Republiky: „Občan ČR může cestovat do Velké Británie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu.“ Více informací najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Měna
Libra (anglicky „pound“, £). Vyobrazené bankovky 50, 20, 10 a 5 liber najdete zde a mince 2, 1 libry a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 pence zde. Bankomaty jsou po celém Londýně (velmi často u metra a obchodních domů). Hlavní banky jsou HSBC, Halifax, RBS, Lloyds, Barclays, Natwest. České Visa, Mastercard a další karty jsou běžně akceptované, ale při výběru z bankomatu počítejte s poplatkem (raději si vyměňte dostatek peněz doma). Banky jsou normálně otevřeny od 09h30 do 15h30, větší pobočky v centru až do 17h.

Směnárny
Směnárny najdete na letištích a v centru Londýna na hlavních obchodních třídách (Oxford street, Regent street). V některých směnárnách účtují poplatky. Tip: Bez poplatku a bez front vám vymění koruny na libry na poště (hledejte Post Office – adresář Post Office v centru Londýna najdete zde).

Městská hromadná doprava
Google mapy Londýna teď obsahují i městskou hromadnou dopravu (metro + všechny autobusy). Najít trasu z bodu A do bodu B nebylo nikdy jednodušší. Jděte na www.google.cz a nahoře v menu klikněte na „Mapy“. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Do polí „A“ a „B“ vyplňte odkud kam se chcete dostat (názvy vyplňte anglicky, Google prozatím nerozumí českým překladům příliš dobře. Tj. místo Buckinghamský palác napište Buckingham palace). Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Nahoře se vám pak kromě ikonky auta a člověka objeví i autobus. Klikněte na ten, zastupuje městskou hromadnou dopravu. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“ znovu a na mapě se vám zobrazí jak se od bodu A do bodu B dostat v rámci městské hromadné dopravy. Mapu spolu s detailním rozpisem trasy si můžete prakticky vytisknout.
Mapy a jízdní řády najdete na oficiálním webu MHD Londýna www.tfl.gov.uk.
Více informací o MHD v Londýně najdete v kapitole Doprava v Londýně.

!!! Jezdí se vlevo !!!

doprava v Londýně

Jezdí se vlevo, takže při přecházení ulice se musíte vždy několikrát rozhlédnout. Na toto mnoho turistů v Londýně zapomíná. Na přechodu vám auto zastaví, ale dávejte pozor na motorky a hlavně na kola, která jezdí velmi rychle, blízko při chodníku a nikdy je neuslyšíte přijíždět. V centru Londýna jsou vždy u přechodu na silnici namalované šipky, které vám ukazují, kam se máte rozhlédnout (doprava: „look right“ nebo doleva: „look left“).
Pokud byste si chtěli pronajmout auto, budete potřebovat řidičský průkaz a kreditní (nikoliv debetní) platební kartu.

Bezpečnost
Navzdory bulvárním plátkům je Londýn velmi bezpečné místo. Na svoji velikost statisticky nijak nevyčnívá. V centru Londýna můžete jít bez obav kamkoliv a kdykoliv a na předměstí jako Brixton (kde byste neměli otevřeně mávat peněženkou) se stejně jako běžný turista většinou nedostanete.
Atmosféra Londýnského metra a centra města během pátečních a sobotních nocí může být mírně hlučná a špinavá, ale to je spíše kvůli přemíře vypitého alkoholu než pouličního nebezpečí.
Nicméně si dávejte pozor na kapsáře (hlavně v tlačenicích a při nakupování) a chraňte si své peněženky.
Pokud si budete půjčovat kolo, mějte ho pořád na očích. V UK se ročně ztratí neuvěřitelných půl milionu kol! Nám ukradli již dvě 🙁

Počasí
Nejvíce diskutované téma v Británii. Není ale ve skutečnosti tak špatné, jak se o něm povídá (prší zde méně než například v Paříži). Jediný problém je že, se nedá předvídat. Proto i roční období nejsou tak jasně patrná jako u nás doma. Obecně září a říjen jsou nejkrásnější měsíce, na léto připadá deštivá sezóna a od Atlantiku se kdykoliv můžou přihnat rychlé přeháňky. Ty pak zase vystřídá krásné teplé počasí. Deštník noste pořád s sebou.
5-denní předpověď počasí najdete na BBC (klikněte zde).

Pošta a internet
V dnešní době mobilů slouží telefonní červené budky už spíše jako turistická atrakce, u které se každý fotí. Přesto jsou plně funkční a můžete je využít.
Internetové připojení je volně dostupné v kavárnách v centru Londýna (wireless – např. kavárny Starbucks) anebo za malý poplatek v knihovnách.
Pošta je také obecně rychlá a spolehlivá. Dopis dojde z Londýna do ČR do 5 dnů. Známky koupíte v trafikách, obchodech (tam ale seženete jen mezinárodní dražší známky po 4 či 10 kusech). Pokud chcete ušetřit, běžte na poštu, tam vám prodají kusové známky do Evropy.
Některé poštovní schránky jsou více než 100 let staré a také na to vypadají. Jsou chráněny jako památky, ale svoji funkci stále plní velice dobře, takže se nebojte je využít.

Čas k jídlu

Full English Breakfast

Snídaně se podává mezi 8 a 9 hodinou a rozhodně stojí za to ochutnat Full English Breakfast (anglická VELKÁ snídaně). Obsahuje slaninu, vajíčka, párky, fazole, toasty, kávu nebo čaj, juice a můžete si přidat i cereálie, marmelády, ve Walesu pak „black pudding“ (jelito) a ve Skotsku uzeného sledě. Snídani si můžete dát v kterékoliv restauraci (pokud uvidíte, že se někde shlukují dělníci ze staveb, tak jste našli to správné místo) a nemusíte spěchat, dělají ji často i po celý den jako hlavní jídlo.
Oběd je okolo 13 hodiny a oproti ČR se jí v týdnu málo (obědy většinou tvoří sandwiche, saláty a bramborové lupínky všech možných příchutí).
Okolo 17 hodiny můžete zajít na tradiční čaj o páté, kdy se podávají lepší sandwiche, „scones“ (sladké pečivo) s marmeládou a velmi hustou smetanou a čaj.
Večeře (hlavní jídlo dne) je okolo 20 hodiny a pokud se vydáte do víru nočního života, určitě stojí za to zajít na pozdní curry do Indických restaurací na Brick Lane. Více informací kam zajít na anglickou snídani a kam na indické speciality se dočtete v Gurmánském londýnském průvodci.

Otevírací doby
Obchody jsou otevřené od 9h30, menší zavírají okolo 17h30, větší zůstávají otevřeny do 19 hodin. V sobotu platí to samé a v neděli je pak otevírací doba od 11 hodin a zavírá se okolo 17h.
Během týdne se snažte vyhnout metru a centru Londýna od 8h do 9h30 a od 17h30 do 19 hodin, kdy se každý snaží dostat do a z práce a vznikají pro středoevropana nepředstavitelné zácpy a tlačenice v metru, autobusech i ulicích.

Restaurace
Restaurace a hospody jsou většinou otevřeny od 11h do 15h a od 17h do 23 hodin. Doporučení, které typické londýnské hospůdky navštívit a kam zajít na jídlo najdete v Gurmánském londýnském průvodci.

Jak ušetřit a nečekat ve frontách
Kupte si lístky na návštěvu památek z pohodlí domova přes internet. Nejen ušetříte, ale hlavně nebude muset čekat v dlouhých frontách. U mnohých památek si můžete koupit online lístek přes jejich webovou stránku, který vám přijde emailem a pak ho v den návštěvy vyměníte oproti lístku normálnímu. Např. u Tower of London, normální lístek stojí 22 liber, online lístek pak jen 20,90 liber (pro dospělého). Odkazy na hlavní stránky jednotlivých památek, divadel atd. najdete v kapitolách Londýnské atrakce, Londýnské památky a zajímavá místa a další.

Mapa Londýna

Mapa Londýna

Kupte si kapesní mapu Londýna. Seženete ji u každé trafiky, prodejny knih (jmenuje se „A-Z streetmap“ a vypadá takto). Ušetří vám spoustu času, neboť silnice v Londýně nejsou mnohdy dobře označeny.
A-Z streetmap zahrnuje celý Londýn a je dosti podrobná. Pokud toto nepotřebujete, vystačíte si i samozřejmě s turistickou mapou centra Londýna.

Vyhněte se školním prázdninám
Dny volna jsou v Británii označovány jako „Bank holidays“. Konkrétní datumy najdete zde. Během těchto dnů bývá Londýn plný lidí a také jich plno vyjíždí do přírody za odpočinkem. Sehnat hotel pak je složitější.

Kolik co v Londýně stojí
Doprava: více viz kapitola Doprava v Londýně.

Jídlo: základní jídlo stojí okolo 5 liber (take away = jídlo s sebou, jde především o asijské či indické jídlo). Zdravější verze stravování přijde na 8 liber, večeře o dvou chodech na minimálně 12 liber na jednoho, speciality od 30 liber a výše.

Nápoje: sklenička vína okolo 4-5 liber, láhev vína v restauraci okolo 14 liber, pivo okolo 3 liber, káva 1.50 liber, láhev vody okolo libry, plechovka Coly okolo 0,60 liber.

Ubytování: ubytování v hotelu na jednu noc pro jednoho stojí okolo 50 liber (hotel tipu Accor, Novotel, Premier Hotel), pokoj pro dva 80 liber, komfortní hotel pro dva 120 liber, hostel okolo 25 liber na osobu a noc.

Kultura: lístek na muzikál stojí od 10 do 50 liber.

Důležitá čísla a kontakty

Policie, hasiči… volejte 999

Velvyslanectví České republiky
26-30 Kensington Palace Gardens
London W8 4QY
Nejbližší stanice metra: Notting Hill Gate
Telefon: (+44) 20 7243 1115 (po-čt 9-17, pá 9-16)
WWW: www.mzv.cz/london
E-mail: london@embassy.mzv.cz
Konzulární pohotovost: +44 7769682442 (POZOR!! Číslo konzulární pohotovosti je určeno výhradně pro tísňová volání v době mimo úřední hodiny velvyslanectví.)