Nákupy v Londýně

SHRNUTÍ

Pokud chcete navštívit všechny hlavní obchody (řetězce jako Zara, Gap, H&M, Esprit, Next, French Connection, Top shop) v jednom dni, pak nákupní třídy Oxford street ( www.oxfordstreet.co.uk ) a Regent street ( www.regentstreetonline.com ) jsou váš cíl.

Více vám doporučujeme Regent Street a butiky v postranní ulici Carnaby Street ( www.carnaby.co.uk ). Pokud máte rádi jednoduchost a kvalitní materiályza rozumné ceny určitě zajděte do Japonského obchodu Uniqlo (www.uniqlo.com). A pak také na Covent Garden s butiky, trhem a pouličními baviči. Tam si můžete koupit dobré kafe a nachvíli si od toho shonu odpočinout.

Hledáte-li alternativu, oblečení mladých začínajících návrhářů a originálnější kousky, pak rozhodně zajděte na Londýnské trhy – doporučujeme Spitalfields Market a přilehlou Brick Lane (neděle, stanice metra Liverpool Street Station, více informací najdete zde: www.oldspitalfieldsmarket.com). Dále pak také Portobello market (sobota, Nothing Hill) a Camden Market patří k nejlepším co se módy týče (i když Camden Market poslední dobou upadá hlavně kvůli přílivu levného oblečení z Číny. Je potřeba tedy hledat kvalitu.).

Knightsbridge je čtvrtí luxusních Haute Couture značek a najdete zde i nejslavnější obchodní domy v Londýn ě – Harrods ( www.harrods.com) and Harvey Nichols ( www.harveynichols.com ). Food Hall (patro kde se prodává jídlo) v Harrods rozhodně stojí za podívání.

Westfield v západním Londýně (stanice metra Shepperds Bush na lince Central, uk.westfield.com/london) a nebo jeho mega bráška ve východním Londýně (stanice metra Stratford na Central lince, uk.westfield.com/stratfordcity) se ani snad nedají nazvat odchodními centry. Jsou to spíše taková obchodní města ve městě. Najdete tu přední řetězce, kina, restaurace. Ztratit se v nich můžete na několik dnů.

V posledním letech je hitem levné oblečení obchodu Primark (www.primark.co.uk) na třídě Oxford Street. Nakupování o víkendu je tam dost adrenalinová záležitost a pokud neholdujete davovým tlačenicím a frontám na zkoušecí kabinky… raději se vyhněte nebo sem zajděte ve všední den.

 

VŠE O NAKUPOVÁNÍ V LONDÝNĚ

Od velkých módních značek k nezávislým butikům, bez ohledu na váš styl či rozpočet, Londýn jako centrum nákupů uspokojí každého.
Pokud chcete navštívit všechny hlavní obchody během jednoho dne, pak nákupní třída Oxford Street bude váš cíl. Hledáte-li alternativu, zajděte se „cournout” na Londýnské trhy: Portobello, Spitalfields, Brick Lane a Camden Market patří k nejlepším co se módy týče. S mnoha restauracemi a kavárnami v těsném sousedství obchodů, můžete nejen nakupovat až do omdlení 🙂 (jak místní říkají „shop until you drop“), ale i si průběžně dopřávat příjemného relaxu a doplňovat energii na další výpravy.
Níže jsme pro vás připravili podrobného průvodce po Londýnských módních distriktech, trzích a nákupních centrech, doplněný o praktické tipy a rady jak si nákupní horečku užít bez újmy.
Tak jdeme nakupovat!

 

LONDÝNSKÉ MÓDNÍ OBLASTI

Londýn má několik různých „center“ módy a „nákupních ulic“, z nichž mnohé jsou specificky laděné do různých témat či oblastí (vintage, móda od předních či začínajících designérů apod.).
Od luxusního zboží v oblasti Mayfair, přes módní výstřelky z trhu v Camdenu nebo Spitalfields Marketu, až po velká nákupní centra, jako Westfield, každý tu najde co ho zajímá a snadno nakupováním, sháněním a zkoušením stráví i celý den.

Ulice Bond Street
Pojmenována po Siru Thomasu Bondovi (významný podnikatel 17. století), Bond Street je rozdělena na starou (Old) a novou (New Bond Street). Celá ulice je známa značkovými obchody jako Prada, Versace, Fahri a další. Ceny jsou zde velmi vysoké, prohlédnout si zboží ale nic nestojí 🙂
New Bond Street… najdete tam značkové obchody jako Donna Karan, Prada, Louis Vuitton, Chanel, Nicole Farhi, Armani, Jimmy Choo a Ralph Lauren. Anglickou módu najdete v obchodech Mulberry a Burberry.
Najdete tam také antiky a pokud peníze pro vás nejsou problém, můžete nakoupit pár zlatých náramků či diamantů u Cartier, Tiffany nebo Asprey.
Hned vedle v ulici South Molton Street najdete slavný obchodní dům Browns.
Nejbližší zastávka metra: Bond Street (linka Central a Jubilee)

Carnaby Street
Tato oblast upadla v minulosti do zapomění. To je dnes ale pryč, vše je nové a opět zářící. Na 12 ulicích najdete více jak 140 obchodů, restaurací a barů… nudit se tak určitě nebudete. Ulice je známa obchody s ležérní městskou módou a malými obchůdky s módou od významných designérů. Nakoupíte u Replay, Diesel, Howies, American Apparel a Puma. Na Carnaby Street navazují další módní ulice jako Newburgh Street, Foubert’s Place nebo Kingly Court (tam také najdete 3 patrový obchod, kde prodávají netradiční unikátní dárky).
Carnaby je rovněž vyhlášena jako místo pro nákup módní obuvy a také luxusní kosmetiky Cowshed či MAC Cosmetics.
Nejbližší zastávka metra: Oxford Circus nebo Piccadilly Circus

The King’s Road
Jméno The King’s Road (Královská Ulice) pochází ze 17. Století, kdy byla tato hlavní třídou krále Karla II (Charles II) mezi Whitehall and palácem Hampton Court. Celá oblast je také známa díky divoké punkové kultuře 70. let 19. století. Obchod Vivienne Westwood „World’s End“ je punkovou kulturou vyhlášen.
Celá oblast dnes nabízí velmi zajímavou kombinaci obchodů a restaurací. Najdete zde obchody značek Jigsaw, French Connection a Gap. Džíny Levi’s koupíte u American Classics a na konci King´s Road najdete náměstí Duke of York Square plné moderních obchodů a kaváren. Po občerstvení se můžete vydat po ulici Sloane Street do obchodu Lulu Guiness, kde nakoupíte unikátní kabelky a v nedalekém obchůdku Jo Malone pak zase pořídíte luxusní vůně a kosmetiku. A také nezapoměnte zajít k Emma Hope, která navrhuje exlusivní dámskou obuv.
Nejbližší zastávka metra: Sloane Square

Covent Garden
Covent Garden opět nabízí příjemnou kombinaci obchodů, trhu Covent garden, pouličního umění a kejklířství a restaurací a kaváren.
Můžete zavítat do obchodů: Marks & Spencer, Oasis, French Connection, Next a Monsoon. Pánskou módu koupíte u Diesel, Replay, Oakley nebo Paul Smith. Ulice Neal Street je pak zase rájem dámské módy.
Mezi další nákupní uličky patří: Floral Street, Monmouth Street, Shorts Gardens, Seven Dials a Neal’s Yard.
Opodál také najdete Royal Opera House.
Nejbližší zastávka metra: Covent Garden nebo Leicester Square

Knightsbridge
Knightsbridge je jedna z nejvíce zachovalých a atraktivních částí Londýna. Najdete tam přední Londýnské obchodní domy i menší obchůdky a dobře se najíte v místních vyhlášených restauracích a kavárnách.
Peníze můžete utratit ve vyhlášeném obchodním domu Harrods (určitě se podívejte do přízemí, které je krásně vyzdobeno) nebo Harvey Nichols. Pokud hledáte unikátní oblečení od předních návrhářů, zajděte do ulice Sloane Street. Najdete tam značky jako Christian Dior, Chanel, Prada, Gucci, Armani, Fendi, Dolce & Gabbana, Rigby & Peller nebo La Perla.
Nejbližší zastávka metra: Knightsbridge

Oxford Street
Kdo by neslyšel o Oxford Street! S více jak 200 miliony turistů ročně, více jak 300 obchody a více jak 5 miliony metrů čtverečních prodejní plochy tato ulice musí být nejrušnějším místem v Londýně a snad i na světě.
Najdete zde velké obchodní domy jako Marks & Spencer, John Lewis, Debenhams a Selfridges, které prodávají vše od módy, vybavení pro váš byt i dům, potraviny, kosmetiku a mnohé další. Na Oxford Street dále najdete módní obchody jako Zara, Mango, populární Topshop, Topman nebo H & M.
Pozornost přitahují i úzce specializované prodejničky slavných návrhářů naproti stanice metra Bond Street.
Nejbližší zastávka metra: Oxford Circus a Bond Street

Regent Street
Hned vedle Oxford Street se nachází Regent Street (je kolmá na Oxford Stret). Opět tam najdete známé značky jako Laura Ashley, Next, French Connection, Benetton a Zara, ale také světoznámý obchodní dům Liberty Store a obchod se vším co si děti přejí – Hamley’s
Nejbližší zastávka metra: Piccadilly Circus a Oxford Circus

Notting Hill
Oblast známá nejen kvůli stejnojmennému filmu s Julií Roberts a Hugh Grantem nabízí malé obchůdky s unikátní módou od mladých návrhářů, vintage módu, netradiční dárky, staré knihkupectví, restaurace a kavárny s bio dobrotami.
A nesmíme zapomenout ani na legendární trh Portobello Road Market. Světově proslulý trh starožitností, šperků, oblečení z druhé ruky a dalších drobností a cetek. Koná se každou sobotu od 8h do 18h30 a také částečně od pondělí do pátku.
Nejbližší zastávka metra: Notting Hill Gate, Ladbroke Grove nebo Westbourne Park

Westfield London
Jeden z největších mega-obchodních domů má pod svojí střechou více jak 275 módních značek počínaje od Debenhams, Next, Marks & Spencer, House of Fraser, Louis Vuitton, Jimmy Choo, All Saints přes Ted Baker a další.
Pokud patříte k opravdovým nákupním fanatikům, tohle bude váš druhý domov.
Nejbližší zastávka metra: White City nebo Shepherds Bush

Nákupní vesnička Bicester Village
Pro milovníky nakupování byla vybudována vesnička na zelené louce od názvem Bicester Village. Je plná obchodů předních značek a navíc mnohé z nich nabízejí výrazné slevy. Více najdete na webu vesničky www.bicestervillage.com

 

LONDÝNSKÉ TRHY

 • Nejlepší londýnské trhy se starožitnostmi: Bermondsey Market, Brick Lane Market a Portobello Road
 • Nejlepší londýnské trhy s módou/oblečením: Camden Lock Market, Petticoat Lane, Brixton Market a Portobello Road
 • Nejlepší londýnské trhy s uměleckými předměty: Covent Garden Market, Camden Lock Market a Bayswater
 • Nejlepší londýnské pro gurmány: London Borought Market, Brixton Market, Camden Lock Market a Shepherd’s Bush Market
 • Více o Londýnských trzích se dočtete na naší stránce londýnské trhy

 

TIPY A DOPORUČENÍ

 • Kdy začínají slevy? V lednu a červenci.
 • S výše uvedenými informacemi a odkazy si předem naplánujte, kterou oblast chcete vidět a jaké obchody chcete navštívit. Ušetříte tak čas a nakoupíte vše co potřebujete. Také si najděte čas na londýsnké trhy.
 • Pokud se zrovna do Londýna nechystáte, u většiny obchodů dnes můžete nakoupit po internetu a nechat si zboží do ČR/SR dopravit.
 • Na této stránce www.vouchercodes.co.uk můžete občas najít slevové kupóny pro váš online nákup.

 

ZAJÍMAVÉ STRÁNKY, BLOGY O NAKUPOVÁNÍ V LONDÝNĚ

 • www.guardian.co.uk/travel/2008/jul/29/london.shoppingtrips.blogbyblogguide
 • www.weebirdy.com
 • www.spottedbylocals.com/london/category/activity/shopping
 • www.spottedbylocals.com/london/category/area/central/shopping-central/page/2
 • www.show-and-stay.co.uk/magazine/2011/05/03/walk-of-the-week-londons-shopping-districts
 • www.weekendblog.co.uk/fashion-style/vintage-shopping-london

 

NÁKUPY PO INTERNETU

U většiny obchodů dnes můžete nakoupit po internetu a nechat si zboží do ČR/SR dopravit

Od A do H Od L to Z
All Saints – www.allsaints.com
American Apparel – www.americanapparel.net
American Classics – www.americanclassicslondon.com
Armani – www.armani.com/gb
Asprey – www.asprey.com
Benetton – www.benetton.com
Burberry – uk.burberry.com
Cartier – www.cartier.co.uk
Chanel – www.chanel.com
Christian Dior – www.dior.com/couture/en_gb
Cowshed – www.cowshedonline.com
Debenhams – www.debenhams.com
Diesel – www.diesel.com
Dolce & Gabbana – www.dolcegabbana.com
Emma Hope – www.emmahope.co.uk
Fendi – www.fendi.com
French Connection – www.frenchconnection.com
Gap – www.thegap.co.uk
Gucci – www.gucci.com/uk
H & M – www.hm.com/gb
Hamley’s – www.hamleys.com
Harrods – www.harrods.com
House of Fraser – www.houseoffraser.co.uk
Howies – www.howies.co.uk
Jigsaw – www.jigsaw-online.com
Jimmy Choo – www.jimmychoo.com
Jo Malone – www.jomalone.co.uk
John Lewis – www.johnlewis.com
La Perla – www.laperla.com/en-gb
Laura Ashley – www.lauraashley.com
Levi’s – www.eu.levi.com
Liberty Store – www.liberty.co.uk
Louis Vuitton – www.louisvuitton.com
Lulu Guiness – www.luluguinness.com
MAC Cosmetics – www.maccosmetics.co.uk
Mango – www.mango.com
Marks & Spencer – www.marksandspencer.com
Monsoon – uk.monsoon.co.uk
Mulberry – www.mulberry.com
Next – www.next.co.uk
Nicole Farhi – www.nicolefarhi.com
Oakley – uk.oakley.com
Oasis – www.oasis-stores.com
Paul Smith – www.paulsmith.co.uk
Prada – www.prada.com
Puma – www.puma.com
Ralph Lauren – www.ralphlauren.co.uk
Replay
Rigby & Peller – www.rigbyandpeller.com
Selfridges – www.selfridges.com
Ted Baker – www.tedbaker.com
Tiffany – www.tiffany.co.uk
Topman – www.topman.com
Topshop – www.topshop.com
Zara – www.zara.com

A pár dalších tipů: www.asos.com, www.spartoo.co.uk