Kultura a Noční život v Londýně

Poradíme vám, kde si v Londýn ě po dni plném památek a nákupů odpočinout. Dozvíte se kam zajít na muzikál, kam na jazz a jaké kluby jsou teď právě v kurzu. Prozradíme vám i tip jak získat zlevněné lístky na muzikály, opery a do divadel.

 

KULTURA (LONDÝNSKÉ MUZIKÁLY, DIVADLA A KONCERTY)

Pokud jedete do Londýna určitě vedle památek a nákupů zajděte i do divadla, na koncert nebo muzikál. Celý váš pobyt tak získá úplně jinou dimenzi! Londýn se svojí kvalitní nabídkou koncertů a velmi dobrými cenami uspokojí každého.

 

londýnské muzikály

Pár tipu pro začátek:

  • Kde sehnat zlevněné lístky na muzikály, opery a další? Na Leicester square najdete prodejnu lístků „tkts“, která je provozována s podporou The Society of London Theatre. To co utrží jde zpět do kultury 🙂 a protože mají přístup do všech divadel, můžete tam koupit i lístky za polovinu ceny (více najdete na webu www.tkts.co.uk). Pokud chcete vyrazit v Londýně za kulturou, do „tkts“ by měli vést vaše první kroky.

Přehled o tom co se hraje včetně hodnocení od kritiků najdete v Time Out London nebo Independent.

 

Londýnská divadla

Jako turista asi nejvíce oceníte, pokud zajdete na divadelní představení do Shakespearova divadla Globe. Lístky na stání můžete sehnat i za pouhých 5 liber. Více informací najdete zde.  Pokud byste chtěli zajít na něco moderního Young Vic (kousek od Waterloo station) je to pravé místo. Nebo Royal Court Theatre.  Přehled „co se kde“ hraje, najdete na London Theatre.

 

 

Klasická hudba v Londýně

londýnská klasická hudbaLondýn je „hlavním městem světa klasické hudby“. Nikde jinde nenajdete takovou kvalitu nabídky a snadno dostupné lístky za velmi dobré ceny. V Londýně je celkem 5 hlavních orchestrů (např. The BBC Symphony Orchestra, The Royal Philharmonic a další) a další zde hostují (doporučujeme zajít do Royal Festival Hall na Orchestra of the Age of Enlightenment, více viz web)

Koncertní sály

Royal Festival Hall, Queen Elizabeth Hall (oba jsou součástí Southbank Centre na břehu řeky Temže, určitě je neminete při vaší procházce od Parlamentu k Tower Bridge. Více najdete na webu). Nejbližší stanice metra: Waterloo. Barbican Hall: již příchod do Barbican centra vás překvapí svoji nadčasovou architekturou a koncert v Barbican Hall vás nadchne. Nejbližší stanice metra: Barbican nebo Moorgate. Royal Albert Hall

 

Londýnské muzikály

Snad žádné jiné město na světě nenabízí tolik muzikálů jako Londýn. Najdete zde velmi kvalitní muzikály i ty velmi špatné (v Londýně jsou muzikály velký byznys) a najdete zde i takové, u kterých si již nikdo přesně nepamatuje, kdy se začaly hrát. Než na nějaký vyrazíte, určitě si sežeňte pár hodnocení na Time Out London nebo se zeptejte v Londýně u prodejný lístků „tkts“ (více viz výše), zda vám nějaký nedoporučí.
Dobré muzikály jsou většinou dopředu vyprodané, pokud však máte ráno čas, můžete zkusit koupit „zbylé“ lístky ráno u divadla.

Přehled nejnavštěvovanějších muzikálů (např. Billy Elliot, The Phantom of the Opera, The Lion King, We Will Rock You, Thriller, Stomp – náš oblíbený, Les Misérables, Mamma Mia! nebo Wicked) najdete  zde .

 

Tanec

Doporučujeme Sadler´s Wells Theatre (nejbližší stanice metra je Angel, linka Northern).

 

Londýnská opera

Opera má v Londýně dlouhou tradici a stejně jako u klasické hudby zde najdete opravdovou kvalitu. Je však třeba si připlatit. Můžete zajít do English National Opera nebo Royal Opera House na Covent Garden.

 

 

LONDÝNSKÝ NOČNÍ ŽIVOT (KLUBY, HOSPŮDKY A JAZZ)

Pokud jste v Londýně, rozhodně večer neseďte v hotelu a vyražte do víru velkoměsta.

 

Londýnské vyhlášené kluby

londýnské klubyDJ-ové v Londýně jsou známý po celém světě a klubová scéna je opravdu bezkonkurenční. Mezi vyhlášené kluby patří Ministry of Sound a Fabric, připravte se ale na delší fronty. Doporučujeme Café & Club 1001 na Brick lane (pro svoji atmosféru) a klub Cargo (nedaleko Liverpool street stanice, kvalitní hudba). Na Brick lane také zajděte do 93 Feet East.
Rychlost s jakou nové kluby vznikají a neotřesitelné stálice pohasínají je v Londýně až šokující. Prozkoumejte tedy rozcestník klubů, který vám napoví, jaká je aktuální klubová scéna a kam se právě teď chodí. Odkaz najdete zde.

 

 

Tradiční londýnské hospůdky (pubs)

Kromě normálních hospůdek musíte v Londýně navštívit jednu z historických „pubů“. Mají nádherné interiéry, pamatují, jak se Londýn měnil a ochutnáte tam skvělé Ale (druh piva). Podívejte se na tento web a naplánujte si, jakou hospůdku chcete navštívit.

Doporučované hospody

Objednává se vždy na baru. Pokud jdete na „pint“ (pinta piva) s přáteli (hlavně pokud jsou to Angličané), tak nezapomeňte na nepsané pravidlo, že objednává a platí vždy jeden člověk, když se jde pro další pivo, objednává zase někdo jiný.

Video kam zajít na „pivko“ 🙂

Co ochutnat

  • Ale: definice dle Wikipedie: Ale je druh svrchně kvašeného piva vyráběného s použitím ječného sladu a kvasnic saccharomyces cerevisiae. Tyto kvasnice umožňují pivu kvasit rychle a pivo také dostává sladší plnou chuť s ovocným nádechem. Do většiny se i přidává chmel a to kvůli vyvážení sladkosti sladu a také to dále pomáhá pivo konzervovat. V hospodách mají většinou více druhů piva Ale, pár jich vyzkoušejte.
  • Cider: alkoholický mošt. Nejvíce prodávané jsou Strongbow nebo Magners, vyzkoušejte však i méně známé lokální značky.

 

Jazz

Na Jazz zajděte do vyhlášeného klubu ve čtvrti Soho, Ronnie Scott´s nebo do Jazz Cafe nebo klubu 606. Doporučujeme také jazzový klub Vortex. Je sice dále od centra, ale má svoji atmosféru.

Pokud jste opravdovými milovníky jazzu, nenechte si ujít London Jazz Festival (je pořádán vždy na podzim). V Londýně vystupují ty nejlepší jazzové kapely a spousta koncertů je zdarma. Více informací najdete na webu.