Londýn zdarma

Prozradíme vám, co všechno můžete dělat v Londýně zdarma nebo s malým kapesným. Nudit se určitě nebudete.

Oproti ostatním evropským městům má Londýn jednu velkou výhodu. Mnohé přední galerie, muzea a další místa můžete navštívit zcela zdarma. Do Londýna tak lze přijet i s malým kapesným, ušetřit na vstupném a o to ochutnat více kulinářských specialit z celého světa (doporučujeme skvělou indickou nebo thajskou kuchyni).

 

Londýnské galerie bez poplatků

Všechny přední galerie v Londýně mají vstup zdarma. Kromě specializovaných výstav nemusíte platit v Tate Modern a Tate Britain galerii, Národní galerii, Portrait Gallery a dalších.
Pokud v nějaké galerii vstupné je, většinou je tam alespoň jeden den, kdy se neplatí (např. Somerset House – sbírky Courtauld Galleries. Vstupné je normálně £6, nicméně v pondělí do 14h je vstup zdarma).
Více o galeriích se dočtete v kapitole Galerie a muzea.

Zajímavost: Důvodem proč jsou mnohé galerie a muzea v Londýně zdarma, je to, že Ministerstvo kultury tyto podporuje a financuje z peněz, které vybere z „hazardu“ (gamblingu).

 

Londýnská muzea bez poplatků

Opět mnohá přední muzea: The British Museum, The Victoria and Albert Museum, The Natural History Museum, Science Museum, Imperial War Museum, National Maritime Museum a Muzeum Londýna jsou zdarma.
Více o muzeích se dočtete v kapitole Galerie a muzea.

 

Westminsterské opatství zdarma (Westminster Abbey)

Westminsterské opatství můžete navštívit zdarma, pokud se účastníte bohoslužby. Večerní bohoslužba je jedna z nejkrásnějších, uvidíte při ní oficiální sbor Westminsterského opatství. Večerní bohoslužby jsou od 17 hodin od pondělí do soboty a od 15 hodin v neděli.

Katedrála svatého Pavla zdarma
Katedrála svatého Pavla zdarma (St Paul’s Cathedral)

  Katedrála svatého Pavla v Londýně prodává vstupenky pro své návštěvníky, ale existují způsoby, jak ji navštívit zdarma.

 • St Dunstan kaple – do katedrály vstupte po schodech po levé straně. Tam bude fronta na lístky, vy se však držte nalevo a vstupte do St Dunstan kaple. Vstup je zdarma.
 • Navštivte kryptu – pokud chcete vidět kryptu, vejděte z levé strany katedrály do kavárny. Je to po schodech dolů, je tam i obchod a WC.
 • Zúčastněte se bohoslužeb – bohoslužby jsou v katedrále každý den a každý je vítán. Časy najdete zde.

 

Londýn z paluby vyhlídkových autobusů za rozumnou cenu – UŠETŘÍTE AŽ 20 LIBER NA OSOBU

Kromě chození můžete Londýn vidět i z „paluby“ oficiálních vyhlídkových autobusů (Original London Sightseeing Tour nebo Big Bus Tours). Lístek ale stojí okolo 25 liber. Pokud však využije níže uvedený návod, uvidíte stejné památky a zaplatíte jen něco okolo 5 liber.
Jediné co potřebujete je Day Travelcard (denní lístek na městskou hromadnou dopravu) nebo si koupit kredit na Oyster kartu (karta městské hromadné dopravy) – více o dopravě najdete v kapitole Doprava v Londýně.
Jízda autobusem vás proveze od západu Londýna, přes City of London až na jeho východní část. Uvidíte všechny hlavní památky od obchodního domu Harrods, muzeum voskových figurín Madame Tussauds, Kensingtonský palác, Katedrálu svatého Pavla, Tower of London, Big Ben a další.

Trasa ve zkratce
Začněte na Piccadilly Circus. Trasa je kruhová, takže se sem po 3-4 hodinách vrátíte.
Tower BridgeVe spodní části Piccadilly Circus nasedněte na autobus číslo 9, směr západní Londýn, Royal Albert Hall. Pojedete kolem Hyde Park Corner, Albert Memorial (napravo) a Royal Albert Hall (nalevo). Až přejedete Royal Albert Hall vystupte.
Pak pokračujte pěšky parkem ke Kensingtonskému paláci. Od paláce se pak vraťte na Kensington road (kudy? Podívejte se níže na mapu.), kde nasedněte na autobus číslo 49.
Vystupte na zastávce Gloucester Road Station a vraťte se na Cromwell road. Tam se dejte doprava a dojděte na Thurloe Place (po levé straně projdete kolem Natural History Museum).
U Thurloe Place nastupte na autobus číslo 74, který vás kolem Hyde parku doveze až na Baker Street (tam má autobus konečnou stanici). Projedete kolem obchodního domu Harrods, na Baker Street je muzeum voskových figurín.
Na Baker Street pak nasedněte na autobus 453, směr Trafalgar Square.
Odtamtud přejděte na ulici Strand a nastupte na autobus číslo 15, směr Tower Hill (autobus 15 staví i na Trafalgar Square). Pojedete kolem Katedrály svatého Pavla a přijedete k Tower of London, tam vystupte.
Přejděte na Tower Bridge. Nasedněte na autobus RV1, který vás odveze až k London Eye.
Přejděte k Parlamentu a Big Benu a nasedněte na autobus číslo 12. Ten vás odveze, kolem Parlamentu, Westminster Abbey a Downing Street 10 (sídlo Premiéra) zpět na Piccadilly Circus.

Velmi užitečnou mapu trasy tohoto autobusu najdete zde.

 

Hudba zdarma

 • v National Theatre (South Bank Centre), koncerty zdarma jsou v sobotu od 17.45 hodin (jazz a další)
 • v pondělí, úterý a pátek v kostele St Martin in the Fields (Trafalgar square) můžete vychutnat velmi kvalitní koncerty převážně klasické hudby. Kostel dává šanci novým talentovaným hudebníkům. Koncerty začínají od 13 hodin. Více informací najdete zde.
 • London Jazz Festival (je pořádán vždy na podzim). V Londýně vystupují ty nejlepší jazzové kapely a spousta koncertů je zdarma. Více informací najdete zde.

 

„Pouliční umění“

Každé odpoledne vás pobaví umělci na Covent Garden. Rádi vás vtáhnou do svých představení a můžete si být i jisti vysokou kvalitou jejich her, komedií. Aby zde mohli vystupovat, museli složit zkoušku!

 

Procvičte si angličtinu u Speakers‘ corner (Hyde Park)

 Speakers‘ corner je veřejné prostranství, kde je povoleno vyjadřovat se na jakékoli téma. Lidé tam každou neděli diskutují nad politickými, kulturními a dalšími tématy. Zapojte se.

 

Britská knihovna

Britská knihovna je národní knihovnou Velké Británie a je jednou z největších světových knihoven. Každý může knihovnu navštívit a jsou zde rovněž pořádány prohlídky zdarma.

 

Abbey Road

Nechte se vyfotit přecházejíc ulici Abbey Road, tak jako to udělali slavní Beatles. Nejbližší zastávka metra je St Johns Wood (Jubilee linka). Abbey Road naživo – klikněte zde: www.abbeyroad.com/crossing.

 

Kulturní akce, festivaly a další

Notting Hill karneval

 • Notting Hill karneval – neutuchající hudební a taneční „rej“, jídlo a lidé z celého světa. Koná se každý rok na konci srpna.
 • Diwali – festival světel. Diwali oslavuje výhru dobra nad zlem, světla nad temnotou. Svátek je významný pro indickou komunitu. Koná se každý rok v říjnu.
 • Guy Fawkes Night – ohňostroje po celém Londýně. Oslava odhalení atentátu na krále Jamese I. a Parlament v roce 1605. Koná se každý rok v listopadu.
 • Čínský Nový Rok – každý rok v lednu.
 • St Patrick’s Day – významný den pro irskou komunitu. V Londýně na tento den všechno zezelená (oficiální barva Irska) a můžete vidět velmi pěkný průvod se vším co reprezentuje Irsko. Koná se každý rok v březnu.
 • The Boat Race – závod veslic mezi Oxfordskou a Cambridge univerzitou. Koná se každý rok v dubnu.

 

Co dále můžete dělat a neutratit ani libru

 • shlédnout výměnu stráží u Buckinghamského paláce – více viz kapitola To nejlepší z Londýna za jeden den (spodní část stránky)
 • během 2-hodinové procházky kolem řeky Temže vidět všechny přední londýnské památky – více viz kapitola To nejlepší z Londýna za jeden den
 • navštívit londýnské trhy
 • relaxovat v rozsáhlých londýnských parcích a zahradách
 • užít si jednu z kulturních událostí u South Bank Centre (více informací najdete zde).
 • pro právníky a soudce: Podívejte se na soud v Old Bailey. Old Bailey je pravděpodobně nejslavnější trestní soud na světě. Jednání můžete sledovat zdarma od 10 hodin, od pondělí do pátku.
 • uzamykání Tower of London (královských klenotů). Více si přečtěte zde.

 

Londýn pro děti zdarma

V Londýně se nacházejí městské farmy, mnohé z nich mají vstup zdarma. Například Hackney City Farm nebo Mudchute Park and Farm.

 

Zajímavé odkazy

– Na stránce TimeOut London dále najdete přehled všech zdarma aktivit (hudba, divadelní představení, umění atd.)
– Zdarma průvodce Londýnem a mapy najdete zde
– Přehlednou mapu centra Londýna si můžete stáhnout zde