Kdy do Londýna

Poradíme vám, kdy jsou v Londýně výprodeje, kdy seženete nejlevnější ubytování, kdy se hraje Wimbledon nebo kdy se koná slavný karneval v Notting Hillu.

Dle našeho názoru je Londýn nejkrásnější na přelomu září a října.
I jindy vás však Londýn rozhodně nezklame. Od památek přes nákupní horečky, fotbalové zápasy nebo noční londýnský život, každý tu najdete to své pravé.

Pokud chcete přijet obdivovat památky, červenec až říjen bude nejlepší období, pokud chcete vyrazit v Londýně po nákupech, přijeďte během výprodejů, např. hned po Novém roce.

Níže uvádíme krátké charakteristiky jednotlivých měsíců a co během nich můžete očekávat.

 

LONDÝN OD LEDNA DO PROSINCE (PRAVIDELNÉ KULTURNÍ AKCE, CO SE DĚJE, POČASÍ…)

 

Leden

Počasí: teplotně příjemný měsíc, nebývá moc zima ani vlhko (problém londýnské zimy není ani tak v nízkých teplotách, ale v kombinaci vlhka a zimy). Na konci měsíce se však mohou přihnat bouřky od Atlantiku.
Výprodeje jsou naplno v proudu (můžete sehnat kvalitní levné oblečení a elektroniku). Pokud však nemáte rádi nákupní horečky, do Londýna nejezděte. Divadla a koncertní sály se po vánočním shonu vrací k normálu a seženete tak lístky (někdy i za zvýhodněnou cenu), které byly během Vánoc normálně nedostupné.

Pozitiva: velké slevy a výprodeje oblečení, elektroniky atd.

 

Únor

Čínský Nový rok
Čínský Nový rok

Počasí: většinou nepříjemný oblačný měsíc.
Kromě nízkých cen hotelů, toho není moc co doporučit. Můžete však zajít na dobrý koncert, do divadla nebo oslavit Čínský Nový rok v Sohu – příjemný den, pokud vám nevadí davy lidí. Na konci měsíce mívají školáci pololetní prázdniny. Londýn je tak dost chaotický a je lepší se centru vyhnout.

Pozitiva: nízké ceny hotelů, oslava Čínského Nového roku (na konci ledna nebo začátkem února).

 

Březen

Počasí: podobné jako v únoru, začíná se objevovat sluníčko, ale je stále vlhko a dosti větrno.
Můžete shlédnout tradiční veslařský londýnský závod (Head of the River Race, o víkendu). V polovině března probíhá v Londýně oslava na počest svatého Patrika, patrona Irska (St Patrick’s Day). Uvidíte průvody, kdy všechno a všichni jsou v zeleném (národní barva Irska).

Pozitiva: veslařský závod (v druhém týdnu měsíce), oslava svatého Patrika – St Patrick’s Day (v druhém týdnu měsíce).

 

Duben

Londýnský maraton
Londýnský maraton

Počasí se zlepšuje, i když je stále často vlhko a větrno. Někteří optimisté pořádají „Jarní festivaly“ hudby a divadla, ale počasí je často nemile překvapí.
Koná se Londýnský maraton a také můžete shlédnout tradiční veslařský souboj mezi univerzitami Oxford a Cambridge (The Oxford and Cambridge University Boat Race). Během Velikonoc mohou být některé menší obchody zavřené.

Pozitiva: londýnský maraton (konec měsíce), veslařský souboj mezi univerzitami Oxford a Cambridge (začátek měsíce).

 

 

Květen

Počasí: teplo a stále více slunečno. Často ale také přicházejí rychlé a intenzivní přeháňky.
Během oslav „May day“ můžete vidět tradiční tanec „Morris dancing“ (v Oxfordu a někdy v Londýně – např. Hampstead, Greenwich). Pro milovníky květin je tu Květinový veletrh v Chelsea a pro fotbalové nadšence se koná zápas o titul anglické fotbalové ligy – Premier league. Na začátku a konci května jsou svátky (bank holidays) a tak menší obchody mohou být zavřené.

Pozitiva: květinový veletrh v Chelsea (konec měsíce), zápas o titul anglické fotbalové ligy. Negativa: nepředvídatelné počasí.

 

Červen

Wimbledon
Wimbledon

Počasí: obecně suché a slunečné počasí.
Některá z kulturních center jako Barbican začínají zavírat na léto. Menší nezávislá centra se začínají připravovat na kulturní festival v Edinburghu (Skotsko). Fanoušky tenisu přiláká Wimbledon a dostihové závody uvidíte v The Derby a Ascotu. Také zajděte na tradiční oslavy narozenin královny – Trooping the Colour (v polovině měsíce, u White Hall, tj. naproti Buckinghamskému paláci).

Pozitiva: tenis ve Wimbledonu (konec měsíce), The Derby a Ascot dostihy (konec měsíce), oslava narozenin královny (druhý týden měsíce).

 

Červenec

Počasí: léto je v plném proudu.
Koncertů ubývá a divadelní soubory se připravují na The Proms (8-týdenní festival klasických koncertů v Royal Albert Hall). Pro milovníky květin se koná Hamton Court květinový festival (Hampton Court Flower Show, začátek měsíce).

Pozitiva: léto dorazilo do Londýna.

 

Srpen

Nottingh Hill - karneval
Nottingh Hill – karneval

Z Londýna se dočasně vytrácejí dobrá divadelní představení, neboť jsou všechna na festivalu v Edinburghu ve Skotsku. The Proms, festival klasických koncertů, nabízí to nejkvalitnější, co z hudby můžete sehnat. Londýnské parky září barvami a vyzívají k odpočinku. Do Londýna přijíždí spousta turistů a cena hotelů tak stoupá. Poslední srpnový víkend je vyhrazen karnevalu v Notting Hill – neutuchající hudební a taneční „rej“, jídlo a lidé z celého světa, tlačenice jsou součástí programu. Poslední srpnové pondělí je volno a některé menší obchody mohou být zavřené.

Pozitiva: The Proms – festival klasických koncertů (od poloviny července do září), karneval v Notting Hill (poslední víkend měsíce), posezení v Londýnských parcích za krásného srpnového počasí. Negativa – v centru města může být nepříjemně horko, dražší hotely.

 

Září

Nejlepší doba k návštěvě Londýna. Teplé, obvykle suché počasí. Koná se festival Mayor’s Thames a Open House víkend, kdy můžete navštívit architektonicky zajímavé budovy, které jsou obvykle pro veřejnost uzavřené (Open House víkend doporučujeme všem architektům). Divadla se již vrátila z festivalu v Edinburghu a začínají plánovat nová představení. Začíná nová operní a divadelní sezóna. Můžete vychutnat příjemné teplé podvečery, zajít na festival mořských plodů do Galerie Hay nebo na Jazzový festival do Soho (doporučujeme).

Pozitiva: teplé Londýnské večery, Mayor´s Thames festival (začátek měsíce), Open House víkend (konec září), Jazzový festival v Soho.

 

Říjen

Počasí je podobné jako v září, jen jsou o něco kratší dny. Babí léto klepe na dveře, pozor ale na překvapivé rychlé přeháňky.
Divadla a koncerty jedou stále naplno.

Pozitiva: babí léto, divadla a koncerty.

 

Listopad

Podzim a s ním i boj mezi doznívajícím babím létem a prvními zimními dešti přichází do Londýna. Počasí je až na pár dnů stále dobré, přesto noste lehkou bundu přes tričko.
Pátého v měsíci se koná noc Guye Fawkese (oslava zmaření pokusu o atentát na krále Jakuba I. a členy parlamentu). Propukají velkolepé ohňostroje (pozor: kdekoliv a kdykoliv). Je pořádán Lord Mayor´s festival (The Lord Mayor’s Show – festival primátora Londýna. Tento není až tak velkolepý jako London Mayor festival. Londýn jsou ve skutečnosti dvě města: The City of London a The City of Westminster, proto se slaví dva dny primátorů Londýna.). Také si můžete připomenout válečné veterány při Remembrance Day nebo oslavit Diwali – svátek důležitý pro početnou indickou komunitu.

Pozitiva: Noc Guye Fawkese a ohňostroje.

 

Prosinec

vánoční Londýn
vánoční Londýn

Zima v Anglii a hlavně v Londýně je ve srovnání s Evropou velmi mírná.
Naplno propuká předvánoční nákupní šílenství, na ulicích se objevují vánoční výzdoby a v kancelářích se pořádají divoké večírky. Během Vánočního týdne je Londýn liduprázdný a mrtvý. Oslavy Nového roku probíhají okolo Trafalgarského náměstí a u London Eye. Očekávejte tlačenice, plné metro a zdržení při návratu do vašeho hotelu.

Pozitiva: vánoční nákupy, Novoroční oslavy v centru Londýna.