Gurmánský Londýn a Anglická kuchyně

Londýn je jako velká pánev, ze které můžete ochutnat všechny specialitky světa. Poradíme Vám kam zajít na japonské zdravé sushi, kde v Londýně najdete nejlepší pálivou indickou či thajskou kuchyni a kam vyrazit na uklidňující čaj o páté.

V Londýně bydlí okolo 8 miliónů lidí. Skoro polovinu tvoří přistěhovalci nebo druhá, třetí generace přistěhovalců, utvářející multikulturní „kotlík“, ze kterého můžete ochutnat skoro jakoukoliv kuchyni světa. Od italské a francouzské kuchyně až po exotiku japonského sushi, kořením vonící indické či vegetariánské speciality. Každý si najde to svoje oblíbené jídlo (určitě ale ochutnejte curry na Brick lane a pravé sushi v jedné z japonských restaurací).

 

RYCHLE A LEVNĚ

Full English Breakfast
Full English Breakfast

Anglická (britská) kuchyně (ochutnejte anglickou snídani: Full English Breakfast a tradiční Fish and chips – smažená ryba s hranolky a octem). Oblíbené jídlo je sausage and mash.

 

 

 

 

Turecká kuchyně

 • Pokud se chystáte na koncert na Bankside (Southbank centre) nebo se procházíte okolo řeky a jste poblíž Tate Gallery, zajděte do turecké restaurace Tas. Překvapí vás pěknou zahrádkou a velmi dobrou kuchyní za rozumnou cenu. Více na jejich webu.
 • V centru, u Oxford street, pak můžete zkusit tureckou restauraci Sofra ( webová stránka).

Vegetariánská kuchyně blízko Covert Garden: Food for Thought ( webová stránka)

Restaurace Wagamamma: asijská kuchyně, populární u studentů. Pobočky jsou po celém Londýně ( webová stránka)

Ecco/Icco: pizza, saláty, panini, italská dobrá kuchyně za rozumné ceny. Velmi populární mezi mladými lidmi. Nachází se kousek od Oxford street (46 Goodge St). Dobrá zastávka při nákupech na Oxford street.

Indická kuchyně: Diwana, velmi kvalitní indická restaurace, rozumné ceny. Kousek od stanice Euston (121 Drummond Street).

Kolem Oxford street, Leicester square a Soho najdete spoustu restaurací „Eat All You Can“. V těchto jídelnách zaplatíte jednorázový poplatek (okolo 6-8 liber) a můžete si přidávat kolikrát chcete. Poznáte je dle vystavených mís s jídlem u hlavní výlohy a nápisem „Eat as much as you want/can“. Většinou jde o čínskou kuchyni, můžete najít i vegetariánské jídelny. Pozor na kvalitu jídla.

 

MALÉ JÍDLO S SEBOU (TAKE AWAY) A KÁVA

Pokud máte jen malý hlad, zaskočte do Pret-a-Manger (sandwiche, bagety, saláty) nebo do Eat (saláty, polévky, bagety).

Kávu, čaj, horkou čokoládu si můžete dát v kavárnách amerického stylu: Starbucks, Nero, Coffee Republic nebo zajít do malých nezávislých kaváren (hledejte mimo hlavní ulice Oxford street apod.; turecké kavárny a čajírny najdete v Brick Lane nedaleko Liverpool Street Station).

 

INDICKÁ KUCHYNĚ (CURRY)

Curry - indická kuchyně
Curry – indická kuchyně

Brick lane (Banglatown) je ulice, nedaleko Liverpool Street Station a Spitalfields Market, která je vyhlášena největší koncentrací indických restaurací. Pokud chcete ochutnat Indickou kuchyni a nevadí vám větší množství turistů, určitě tam zajděte. Číšníci stojí před restauracemi a budou vás lákat na své speciality. Dávejte si pozor na pálivost jídla (pokud jsou u jídla dvě červené papričky, tak to je asi tak maximum co běžný Čech zvládne. Pokud se ale chcete opravdu prozkoušet v pálivosti, dejte si „vindaloo“ – velmi ostré indické jídlo, více najdete zde).

 

Doporučené indické restaurace na Brick lane:

 

JAPONSKÁ / ČÍNSKÁ KUCHYNĚ

Sushi
Sushi

Japonská kuchyně

 • Sushi bary: sushi můžete vyzkoušet po celém Londýně. Doporučujeme Japonské centrum ( webová stránka) u Piccadilly circus (sushi můžete koupit a sníst v prodejně nebo vzít na „sushi piknik“ do nedalekého Green či Hyde parku). Dále mají dobré sushi v restauracích Itsu (kolem Oxford street, webová stránka, sushi tam podávají na talířkách na jezdících pásech, ze kterých si ho pak berete). Pokud chcete ochutnat po jednom kousku od každého druhu sushi, zajděte do Wasabi prodejen (opět je najdete na Oxford street, webová stránka).
 • Výborná japonská restaurace je Akari ( webová stránka). Nachází se kousek od metra Angel, což už je dále od centra, ale pokud chcete vidět jak se sushi vyrábí a ochutnat japonské jídlo od japonských kuchařů, tak se vám do Akari vyplatí zajet.

Čínská kuchyně

 • Pokud chcete ochutnat pravou „čínu“, dejte si „crispy duck“. Mezi Oxford street a čtvrtí Soho najdete jak levné čínské jídelny, tak i kvalitnější restaurace.
 • Restaurace Royal China: webová stránka

 

BRITSKÁ KUCHYNĚ

Čaj o páté
Čaj o páté

Po celém Londýně najdete spoustu typických anglických „pubů“ (hospůdek). Určitě ochutnejte fish and chips (ryba), sausages and mash (párky s kaší) nebo v neděli tradiční Sunday roast. V mnohých hospůdkách si musíte jídlo i pití objednat u baru (nikdo nepřijde, aby si vzal vaši objednávku).

Pokud budete v Brick Lane určitě zajděte do Brick Lane Beigel Bake ( webová stránka) a ochutnejte bagel with salt beef („houska“ s hovězím masem a anglickou pálivou hořčicí. Velmi velmi dobré.)

Určitě ochutnejte Full English Breakfast (anglická snídaně) a Fish and chips (ryba). Zkuste restauraci „West End Kitchen“ ( webová stránka), nachází se kus od Piccadilly Circus (více viz uvedený web)… dle informací z r. 2018 ji bohužel ale asi už zavřeli.

150 faktů o Fish and chips 🙂 (v anglickém jazyce)

Dalším tradičním jídlem je pie (těsto v němž je zapečeno maso a zelenina. Případně tam těsto není a je nahrazeno kaší). Např. „Pie and Mash with parsley liquor“ – pie s petrželovou omáčkou (velmi populární ve východním Londýně) nebo „Shepherds‘ Pie“ – mleté jehněčí pokryté kaší.

V něděli pak v londýnských hospůdkách můžete ochutnat tradiční Sunday roast – pečené maso, zelenina, yorkshire pudding, restované brambory a omáčka dle výběru.

 

Brunch

Kombinace mezi snídání a obědem. Pokud se váš Londýnský noční program protáhne až do rána, zajděte na „brunch“. Full English Breakfast (anglická snídaně) a silná káva (někteří si dávají i Bloody Mary koktejl 🙂 vás určitě postaví na nohy. Doporučujeme zajít do Caravan Restaurant & Bar kousek od Chancery Lane (více najdete na webové stránce). V Caravan baru si praží i svoji vlastní kávu!

!!! Anglickou snídani musíte ochutnat… článek o našich výpravách za Full English Breakfast včetně fotek najdete zde

 

Kam na čaj o páté?

 

Tradiční anglické hospůdky

Kromě normálních hospůdek musíte v Londýně navštívit jednu z historických „pubů“. Mají nádherné interiéry, pamatují, jak se Londýn měnil a ochutnáte tam skvělé Ale (druh piva). Podívejte se na tento web a naplánujte si, jakou hospůdku chcete navštívit. Objednává se vždy na baru. Pokud jdete na „pint“ (pinta piva) s přáteli (hlavně pokud jsou to Angličané), tak nezapomeňte na nepsané pravidlo, že objednává a platí vždy jeden člověk, když se jde pro další pivo, objednává zase někdo jiný.

Co ochutnat

 • Ale: definice dle Wikipedie: Ale je druh svrchně kvašeného piva vyráběného s použitím ječného sladu a kvasnic saccharomyces cerevisiae. Tyto kvasnice umožňují pivu kvasit rychle a pivo také dostává sladší plnou chuť s ovocným nádechem. Do většiny se i přidává chmel a to kvůli vyvážení sladkosti sladu a také to dále pomáhá pivo konzervovat. V hospodách mají většinou více druhů piva Ale, pár jich vyzkoušejte.
 • Cider: alkoholický mošt. Nejvíce prodávané jsou Strongbow nebo Magners, vyzkoušejte však i méně známé lokální značky.

 

VEGETARIÁNSKÁ KUCHYNĚ

inSpiral: v Camdenu určitě zajděte do vyhlášené vegetariánské („raw food“) jídelny inSpiral

 

KDY SE JÍDLO PODÁVÁ

 • Snídaně se podává mezi 8 a 9 hodinou a rozhodně stojí za to ochutnat Full English Breakfast (anglická VELKÁ snídaně). Obsahuje slaninu, vajíčka, párky, fazole, toasty, kafe nebo čaj, juice a můžete si přidat i cereálie, marmelády, ve Walesu pak „black pudding“ (jelito) a ve Skotsku uzeného sledě. Snídani si můžete dát v kterékoliv restauraci (pokud uvidíte že se někde shlukují dělníci ze staveb, tak jste našli to správné místo) a nemusíte spěchat, dělají ji často i po celý den jako hlavní jídlo.
 • Oběd je okolo 13 hodiny a oproti ČR se jí v týdnu málo (obědy většinou tvoří sandwiche, saláty a bramborové lupínky všech možných příchutí).
 • Okolo 17 hodiny můžete zajít na tradiční čaj o páté, kdy se podávají lepší sandwiche, „scones“ (sladké pečivo) s marmeládou a velmi hustou smetanou a čaj.
 • Večeře (hlavní jídlo dne) je okolo 20 hodiny a pokud se vydáte do víru nočního života, určitě stojí za to zajít na pozdní curry do Indických restaurací na Brick Lane.

Tip: zajímavé slevové kupóny do restaurací nabízejí na stránce www.vouchercodes.co.uk. Kupon si jednoduše vytisknete a v restauraci předložíte.