Doprava z letišť do centra Londýna

Poradíme vám jak se rychle a levně letecky či autobusem dopravit do Londýna. Dozvíte se jak se dostat z letiště Gatwick, Stansted, Luton či Heathrow do centra Londýna.

 

DOPRAVA Z ČR DO LONDÝNA

Letecky do Londýna – NEJLEVNĚJŠÍ ONLINE LETENKY DO LONDÝNA

Nejrychleji se do Londýna, případně na jiné místo v Anglii či Skotsku, dostanete letecky. Pokud navíc letenku koupíte s časovým předstihem u nízko nákladových společností, velmi ušetříte. Vyzkoušejte EasyJet, Wizzair nebo Ryanair. Společnost EasyJet létá z Prahy na Gatwick a Stansted, Wizzair z Prahy na letiště Luton a Ryanair létá z Brna a Prahy na Stansted.

Letiště Stansted se nachází na sever od Londýna, přibližně 45 minut vlakem z centra. Letiště Gatwick se nachází na jih od Londýna, přibližně 30-45 minut od centra města, letiště Luton je pak na severo-západě, asi 30-45 minut od centra. Letiště Heathrow je na západě, asi 45-50 minut metrem z centra. Letiště City Airport je na východě, relativně v centru Londýna.

Autobusem do Londýna
Cesta z ČR do Londýna trvá okolo 16 hodin. Můžete jet se Student Agency, Eurolines a dalšími společnostmi.
Pokud pojedete do Londýna autobusem přijedete nejspíše na autobusovém nádraží Green Line Coach Station, které se nachází přibližně 5 minut chůze od vlakového nádraží Victoria station se stejnojmennou zastávkou metra. Šipky vás k Victoria station navedou.

Pro vlakové fandy
Pokud byste se chtěli vydat na cestu do Londýna vlakem, doporučujeme vám využít stránku The Man in Seat Sixty-One. Trasu, ceny a všechny další detaily tam máte připraveny.
Pokud přijedete do Londýna vlakem bude to s největší pravděpodobností s vlakem Eurostar z Francie či Belgie. Přijedete tak na St Pancras nádraží (centrum Londýna), kde je i zastávka metra. Budete pak dále pokračovat do hotelu či kamkoliv potřebujete.

 

DOPRAVA Z LETIŠTĚ HEATHROW, STANSTED, GATWICK NEBO LUTON DO LONDÝNA

Chci se dostat z letiště do Londýna

Do Londýna létají z ČR všechny hlavní letecké společnosti, nejvýhodněji pak EasyJet nebo WizzAir.

Všechna letiště (Gatwick, Stansted, Luton a Heathrow) mají dobrá železniční spojení do centra Londýna. Letiště Heathrow je pak navíc přímo na metru, Piccadily linka, a do centra se dostanete asi za 50 minut. Mezi Gatwickem, Stanstedem a Heathrow fungují jednak rychlá přímá vlaková spojení (staví pouze na letišti a pak až v Londýn ě. Tyto jsou o něco rychlejší než normální vlaky, jsou čistější, ale dražší.) a pak dále standardní vlaková spojení (staví na více zastávkách, ale jsou levnější).
Z jednotlivých letišť se do Londýna můžete dostat i autobusem (více viz níže).

Letiště Stansted se nachází na sever od Londýna, přibližně 45 minut vlakem z centra. Letiště Gatwick se nachází na jih od Londýna, přibližně 30-45 minut od centra města, letiště Luton je pak na severo-západě, asi 30-45 minut od centra. Letiště Heathrow je na západě, asi 45-50 minut metrem z centra. Letiště City Airport je na východě, relativně v centru Londýna.

POZOR! Pokud cestujete vlakem nebo autobusem z Londýnských letišť do Londýna, tak nelze použít Oyster kartu ani Travelcard (tyto platí pouze pro městskou hromadnou dopravu v Londýně). Budete si muset koupit standardní lístek na vlak nebo autobus. Jedinou vyjímkou je letiště Heathrow a malé letiště City, ke kterým jezdí metro a lze tak použít Oyster kartu nebo Travelcard. Ostatní letiště (Stansted, Gatwick a Luton) jsou od Londýna dále a metro k nim nejezdí. // od 2016 lze použít Visitor Oyster Card u Gatwick Express vlaku.

 

Jak se dostat z letiště Gatwick do Londýna

Vlakem

 • Přímé rychlostní vlakové spojení: Gatwick Express, cesta trvá okolo 30 minut, vlak jezdí každých 15 minut. Ceny a další informace najdete na www.gatwickexpress.com. Tip: Lístky koupené přes web jsou zlevněné.
 • Normální vlakové spojení: využijte Southern Trains. Nejrychlejší spojení je mezi Gatwickem a Victoria London station (Victoria London station je v centrum Londýna, jde o vlakové nádraží, kde je i zastávka metra). Cesta trvá mezi 30-40 minutami a lístek je výrazně levnější než u Gatwick Express. Lístek můžete koupit na letišti z automatu nebo u přepážky.

Autobusem

 • Vyzkoušejte EasyBus. Cesta trvá do centra Londýna okolo 1 hodiny, velmi levné, více informací najdete na www.easybus.co.uk nebo
 • autobusy National Express (více informací najdete zde) nebo
 • autobusy Terravision. Cesta trvá 30 minut, ceny lístků najdete na jejich webu, autobus jede na Victoria Station, kde je i metro (více informací najdete zde)

Více informací o dopravě z Gatwicku do Londýna najdete zde.

 

Z letiště Stansted do Londýna

Vlakem

 • Přímé rychlostní vlakové spojení: Stansted Express, cesta trvá 45 minut, vlak jezdí každých 15 minut. Ceny a další informace najdete na www.stanstedexpress.com. Tip: Lístky koupené přes web jsou zlevněné.

Autobusem

 • EasyBus, jede na Baker Street (centrum Londýna), jezdí každých 20 minut, cesta trvá okolo 75 minut, stojí od 2 liber, více informací najdete na www.easybus.co.uk
 • Autobusy National Express: autobus A6 jede na Victoria station (vlakové nádraží v centru Londýna, kde je i zastávka metra), jezdí každých 10 minut, cesta trvá okolo 1h40. Autobus A9 jede na Stratford (východní část Londýna) a London Liverpool Street station (tam je i stejnojmenná zastávka metra na červené lince Central), jezdí každých 30 minut, cesta trvá okolo 60 minut. Více o obou autobusech najdete zde.
 • Autobusy Terravision: autobus A50 jede na Victoria station, jezdí každých 30 minut, cesta trvá okolo 1h15. Autobus A51 jede na London Liverpool Street station, jezdí každých 30 minut, cesta trvá okolo 60 minut. Autobus A52 pak jezdí na Stratford (kde najdete metro), cestá trvá 40 minut. Ceny lístků najdete na jejich webu. Více o těchto autobusech najdete zde.

Více informací o dopravě ze Stanstedu do Londýna najdete zde.

 

Z letiště Heathrow do Londýna

Vlakem

 • Přímé rychlostní vlakové spojení: Heathrow Express. Jezdí každých 15 minut, cesta na London Paddington station (kde je i metro) trvá okolo 15 minut. Ceny a další informace najdete na www.heathrowexpress.com. Tip: Lístky koupené přes web jsou zlevněné.

Metrem

 • Metrem na Piccadily lince trvá cesta do centra Londýna okolo 50 minut. Tip: pokud letíte na Heathrow a nechcete na letišti stát frontu na kartu městské hromadné dopravy v Londýně (Oyster kartu), kupte si ji zde v předstihu (zašlou vám ji na vaši adresu). Oyster karta platí na metro, autobusy (nikoliv na přímé rychlostní vlaky). Samozřejmě si také můžete koupit pouze lístek na jednu cestu do Londýna a Oyster kartu pořídit až později.

Autobusem

 • Terravisionwww.terravision.eu (ceny viz jejich web, autobus odjíždí od všech terminálů, cesta trvá okolo 30 minut, autobus jede na Paddington Station, kde je i metro)

Více informací o dopravě z Heathrow do Londýna najdete zde.

 

Z letiště Luton do Londýna

Vlakem

 • Mezi letištěm Luton a Londýnem jezdí pravidelná vlaková spojení (cesta trvá okolo 25 minut). Z letiště nejdříve nasednete na 5 minutovou jízdu autobusem, směr statice Luton Airport Parkway Station, tam pak přestoupíte na vlak (společnost East Midlands Trains nebo First Capital Connect). Vlaky končí na stanici St Pancras station (centrum Londýna, kde je i metro).

Autobusem

 • Vyzkoušejte EasyBuswww.easybus.co.uk (pozor! hodně lidí si na EasyBus stěžovalo, že nepřijel včas nebo se autobus dostal do zácpy a nestihli pak letadlo. Zvažte vlak.) nebo
 • autobusy National Express (více informací najdete zde) nebo
 • autobusy Terravision (více informací najdete zde) nebo
 • autobusy Greenline (linka 757). Staví na Baker Street, Marble Arch a London Victoria. Více informací najdete zde.

Více informací o dopravě z Lutonu do Londýna najdete zde (informace jsou ve slovenštině).

 

Z letiště City Airport do Londýna

 • Citi Airport je malé letiště, které se nachází přímo v Londýně (oblast Canary Wharf). Využili byste ho, pokud byste přilétali např. z Belgie, Německa nebo při letech do Skotska. Letiště je napojeno na DLR (Docklands Light Railway), nadzemní metro, která vás doveze do centra Londýna (stanice Bank nebo Monument).

 

Tip:

 • Zvažte nákup letenky s British Airways. Nejde o nízkonákladovou společnost, nicméně zpáteční letenky koupené v předstihu bývají také někdy levné. Navíc letíte na Heathrow letiště, ze kterého se dostanete do Londýna metrem. Nemusíte tak platit za drahé vlaky z letišť jako Gatwick či Stansted. Navíc s British Airways nemusíte tolik hledět na váhu zavazadel jako například u EasyJet.
 • Kupte si lístky na vlak přes web, ušetříte. Lístek vám dojde emailem, ten pak jen ukážete ve vlaku (někdy ho však musíte na letišti u automatu nebo okénka vyměnit za normální lístek. Čtěte pokyny v emailu).
 • Pokud přilétáte a odlétáte ze stejného letiště, kupte si rovnou zpáteční vlakový nebo autobusový lístek (return ticket), ušetříte.
 • Pokud přiletíte na Stansted nebo Gatwick pozdě večer a do Londýna se vlakem/autobusem dostanete před půlnocí, pospíchejte, ať stihnete poslední metro (poslední jede okolo půlnoci).
 • Pokud se chystáte cestovat vlakem vícekrát a rovněž i mimo Londýn, kupte si na nádraží u letiště „Network Railcard“ (obdoba vlakové Zákaznické karty. Poskytuje slevu na jízdné pro držitele karty a další 3 osoby cestující společně – ideální pro rodiny. Nepotřebujete fotografii). Ušetříte jak při cestě z/na letiště, tak při dalších cestách vlakem.

 

Oficiální stránky Londýnských letišť:
Letiště Stansted: www.stanstedairport.com
Letiště Gatwick: www.gatwickairport.com
Letiště Heathrow: www.heathrowairport.com
Letište Luton: www.london-luton.co.uk

 

V LONDÝNĚ POUZE PŘESTUPUJI A POTŘEBUJI SE DOSTAT NA JINÉ LETIŠTĚ

Stáhněte si mapku, která vám pomůže naplánovat si přejezd zde.