Doprava v Londýně a mimo Londýn

Poradíme vám jak chytře využívat Londýnskou městskou hromadnou dopravu, jak ušetřit s Oyster kartou, jakou Travelcard musíte mít abyste mohli využít slev „2-for-1“ do londýnských památek a atrakcí, jak se orientovat metru, jaký autobus použít a kdy stačí jít pěšky. Dozvíte se i dopravní tipy pro váš výlet mimo Londýn.

DOPRAVA V LONDÝNĚ

RYCHLÉ SHRNUTÍ – Potřebujete rychle nejzákladnější informace? Tady jsou:

 • Londýn se dopravně rozděluje až na 9 dopravních zón. Většina hlavních památek a atrakcí je ale naštěstí v 1. dopravní zóně. Cestování v 1. zóně autobusem je kvůli zácpám dosti pomalé. Metro je rychlejší, ale dražší.
 • V metru u přepážky s informacemi a tam kde se kupují lístky najdete tištěnou kapesní mapu metra. Je zdarma a můžete si ji vzít. Online mapu najdete zde nebo si ji stáhněte na mobil či notebook zde.
 • Orientace v metru je snadná. Z mapy metra si zjistěte jak se jmenuje konečná stanice ve směru kam chcete jet. Tato stanice bude uvedena na cedulích v metru… tímto určíte správný směr jízdy.
 • Centrem města projíždí (ze západu na východ) autobus číslo 8 a 25. Londýn se dá rovněž za velmi výhodnou cenu okružně projet klasickými autobusy městské hromadné dopravy (nemusíte tak utrácet za drahé okružní výletní autobusy). Více informací najdete zde.
 • V Londýně se pro platbu za využití MHD používá nejčastěji Oyster karta (elektronická karta), na kterou lze v hotovosti nebo skrze platební kartu uložit obnos nebo nakoupit denní či týdenní jízdenku. Oyster kartu musíte v metru či autobuse přiložit na žlutou čtečku, tím se vám odečte jízdné nebo zkontroluje jízdenka. Žlutá čtečka je vždy umístěna na vstupu do metra na turniketech, v autobuse pak u dveří. Vedle Oyster karty lze použít i papírový lístek Travelcard – tuto variantu využijete pokud chcete využít slev na památky „2-for-1“. Co může být matoucí je fakt, že slovem Travelcard se neoznačují pouze papírové lístky ale i denní či týdenní jízdenky, které si můžete nakoupit/nahrát na Oyster kartu.
 • Pokud nechcete využít slev „2-for-1“ bude pro Vás Oyster karta asi tím nejflexibilnějším způsobem jak se dopravovat v Londýně.
 • V první a druhé zóně Londýna (dál již žádné hlavní památky ani atrakce nejsou) platí pro metro i autobusy denní limit 6,80 liber za den (víkend i v týdnu) / v Londýně tento denní limit nazývají „daily cap“. Více než tento limit utratit nelze (tj. poté co projezdíte 6,80 liber, už jezdíte zadarmo). Pokud si tedy na Oyster kartu nahrajete 7 liber, bude 6,80 maximum, které utratíte za den. Pokud utratíte méně, zbytek použijete příští den. U papírové Travelcard toto neplatí, zaprvé stojí skoro dvojnásobek 12,70 liber (o víkendu či v týdnu) a pokud ji neprojezdíte, tak ji již nelze použít druhý den. Ceník pro 2018 je zde.
 • Oyster kartu a Travelcard lze koupit kdekoliv v metru, na nádraží a ve vybraných obchodech.
 • Jaké jízdné si mám tedy koupit?
  • Situace A – PŘIJÍŽDÍTE DO LONDÝNA NA VÍKEND (sobota a neděle)
   • a chcete využít „2-for-1“ slev na londýnské atrakce a památky (2 lístky za cenu jednoho). Tyto slevy lze získat jen pokud si koupíte papírovou Travelcard a to ještě na nádraží (Travelcard musí mít logo železnic, nikoliv metra. Proč? 2-for-1 slevy je projekt anglických železnic nikoliv metra.). Na Oyster kartu tyto slevy neplatí. Pro koupi Travelcard musíte jít tedy na jedno z centrálních nádraží v Londýně (např. Charing Cross u Trafalgar Square). Pozor: jen Travelcards koupené na nádraží jsou ty, na které se slevy vztahují (pokud Travelcard koupíte v metru, slevu nedostanete). Více o těchto slevách, co dělat, jak je pořídit jsme pro Vás sepsali zde.
   • a nechcete využít slev „2-for-1“. Pořiďte si Oyster kartu a nakupte si na ni kredit (tolik kolik myslíte, že projezdíte… pro první den zkuste 7 liber. To je maximum, kolik se dá o víkendu za den v první i druhé zóně projezdit. Co zbude využijete příští den.).
  • Situace B – PŘIJÍŽDÍTE DO LONDÝNA NA TÝDEN
   • a chcete využít „2-for-1“ slev na londýnské atrakce a památky (2 lístky za cenu jednoho). Pro dny kdy chcete navštívit londýnské památky se slevou si pořiďte papírovou Travelcard koupenou na nádraží (musí mít logo železnic, jinak slevu nezískáte). Více o těchto slevách, co dělat, jak je pořídit jsme pro Vás sepsali zde. Pro zbylé dny si pořiďte Oyster kartu a nakupte si na ni kredit (tolik kolik myslíte, že projezdíte… pro první den zkuste 7 liber. To je maximum, kolik se dá v týdnu za den v první i druhé zóně projezdit. Co zbude využijete příští den.).
   • a nechcete využít slev „2-for-1“. Pořiďte si Oyster kartu a nakupte si na ni 7 denní jízdenku (označovaná jako 7 Day Travelcard). S touto můžete bez omezení jezdit metrem i autobusem. 7 denní jízdenka stojí 34,10 liber. Pokud nebudete jezdit tak intenzivně, pořiďte si Oyster kartu a nakupte si na ni kredit pro každý den, kdy budete jezdit.
 • Kompletní jízdné za metro najdete zde.
 • Lístek na autobus stojí 1.50 liber (pokud používáte Oyster kartu). Pozor! v autobuse již nejde platit hotovostí. Pokud pojedete autobusem více jak 4x za den, přesáhnete denní limit 4.50 liber a už za autobus v tento den platit nic nebudete. Kompletní přehled jízdného autobusů najdete
  zde (pro dospělého klikněte na „adult“ a stáhněte si PDF ceník).
 • Oyster kartu (Visitor Oyster Card) si můžete koupit i z ČR. Více info zde.
 • !!! v MHD v Londýně můžete nyní používat i vaši bezkontaktní platební kartu. Více info najdete zde. Je ale dost možné, že budete muset hradit nějaké bankovní poplatky, zkontrolujte toto u Vaší banky.
 • Ucelé info o MHD v Londýně (v AJ).

PLÁNOVAČ TRASY
JAK SI NABÍT KREDIT NA OYSTER KARTU
toto a další zajímavá videa najdete na YouTube

Základní informace a tipy
Londýnská městská hromadná doprava je často kritizována za zácpy v metru, poruchovost nebo stojící sňůry autobusů v centru města. Pokud se však vyhnete ranním (mezi 8h-9h) a večerním (17h-19h) špičkám, double deckery (patrové autobusy) a metro vám dobře poslouží.
Z pohledu dopravy je Londýn rozdělen do 9 základních zón. Všechny hlavní památky jsou v 1. zóně, jen Greenwich se nachází v zóně druhé.
Výhodou Londýna je, že památky a další atrakce lze víceméně sloučit do jedné procházky a nebudete autobus nebo metro ani potřebovat – podívejte se na námi navržené denní a víkendové procházky Londýnem.
A pokud máte rádi alternativní způsoby dopravy, pronajměte si kolo nebo projeďte Londýn po řece – více informací najdete níže.

Pro dopravu v Londýně budete používat Oyster kartu nebo Travelcard. Kolik co stojí a zda využít první či druhou se dozvíte výše v rychlém shrunutí. Oyster karta i Travelcard jsou vyobrazeny níže:

Oyster karta Oyster karta // Travelcard Travelcard

Tip: MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA V LONDÝNĚ JEDNODUŠE
Google mapy Londýna teď obsahují i městskou hromadnou dopravu (metro + všechny autobusy). Najít trasu z bodu A do bodu B nebylo nikdy jednodušší. Jděte na www.google.cz a nahoře v menu klikněte na „Mapy“. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Do polí „A“ a „B“ vyplňte odkud kam se chcete dostat (názvy vyplňte anglicky, Google prozatím nerozumí českým překladům příliš dobře. Tj. místo Buckinghamský palác napište Buckingham palace). Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Nahoře se vám pak kromě ikonky auta a člověka objeví i autobus. Klikněte na ten, zastupuje městskou hromadnou dopravu. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“ znovu a na mapě se vám zobrazí jak se od bodu A do bodu B dostat v rámci městské hromadné dopravy. Mapu spolu s detailním rozpisem trasy si můžete prakticky vytisknout.

Informace o dopravě v Londýně, jízdní řády, ceny atd. najdete na oficiálním webu MHD Londýna www.tfl.gov.uk
Turistickou mapu s hlavními památkami a mapou metra a autobusů, spojujících jednotlivé památky, si můžete stáhnout zde.
Mapy metra a autobusů najdete zde.
Aktuální přehled cen metra najdete zde.
Aktuální přehled cen autobusů najdete zde.

Co dělat
1. Před odjezdem do Londýna: vytiskněte si mapu Londýna s památkami a mapou autobusových linek a metra. Mapu najdete zde. Vytiskněte si i mapu metra.
2. Po příjezdu: kupte si Oyster kartu nebo Travelcard, podle toho kterou budete potřebovat (nezapomeňte, že pokud chcete využít slev „2-for-1“ na londýnské památky a atrakce, musíte si koupit Travelcard na nádraží, nikoliv v metru).
Oyster kartu vám mnohdy nabídnou k zakoupení už v letadle. Také si ji můžete koupit online a nechat si ji poslat do ČR – více informací najdete zde.
Kolik si na Oyster kartu nakoupit kreditu? Více viz výše v rychlém shrnutí.

Metro v Londýně

Londýnské metro, známé jako „tube“, je nejstarší metro na světě (první část byla otevřena už v roce 1863). Londýňané si na něj často kvůli poruchám, přecpanosti a předraženosti (o 250% dražší než metro v Tokiu) stěžují. Na druhou stranu však přiznají, že bez metra, které denně přepraví více jak 3 milióny lidí, by se neobešli a že jsou s ním vlastně spokojeni (určitě mimo dopravní špičky).

Jaký lístek si koupit, za kolik a kde – více se dočtete ve výše uvedeném rychlém shrnutí.
Mapu metra najdete zde.

Hledáte konkrétní stanici metra? Napište dole do okénka její jméno a bude Vám ukázána na mapě.

Aktuální dění v londýnském metru – dostupnost metra

 

Tip:

 • V metru u přepážky s informacemi a tam kde se kupují lístky najdete tištěnou kapesní mapu metra. Je zdarma a můžete si ji vzít.
 • Orientace v metru je snadná. Z mapy metra si zjistěte jak se jmenuje konečná stanice ve směru kam chcete jet. Tato stanice bude uvedena na cedulích, tím určíte správný směr. Na některých stanicích (Bank, Waterloo, Oxford street, Green park, Baker street) jsou přestupy mezi jednotlivými linkami zdlouhavé.
 • Pokud budete používat Oyster kartu a stane se vám, že brány u vstupu do metra jsou otevřeny, přiložte kartu na žlutou čtečku i tak. Pokud byste tak neudělali bude vám na výstupní stanici strženo plné jízdné jako kdyby jste platili v hotovosti. V horším případě zaplatíte pokutu.
 • Na některých stanicích (Bank, Waterloo, Oxford street, Green park, Baker street) jsou přestupy mezi jednotlivými linkami zdlouhavé.
 • V kolejištích můžete občas zahlédnout malé černé myšky, tak se nelekněte a nezachraňujte je před přijíždějícím metrem. Ony utečou 🙂

Oyster kartu je možno si i koupit online a nechat poslat domů – tady je odkaz a video níže.

DLR (Docklands Light Railway, nadzemní metro)

Spojuje centrum Londýna (stanice Bank a Monument) s oblastí Canary Wharf (finanční centrum), Greenwichem a dále. Pokud chcete zažít jízdu vlakem bez řidiče, určitě DLR vyzkoušejte (vlaky jsou automatizované, řízené na dálku, bez strojvedoucího). Mapa DLR.

 

Londýnské autobusy

Double decker

Patrové autobusy (double deckery) jsou nedílnou ikonou Londýna. Občas jich můžete vidět až 20 za sebou (hlavně na Oxford street), a ať už jsou pomalejší než metro, jejich síť je hustá a dostanete se s nimi všude. Navíc jízda v patře na předních sedačkách je zážitek, bez kterého nesmíte odjet z Londýna.

Mapu autobusů spojujících jednotlivé památky najdete zde
Ceny jízdenek – více viz rychlé shrnutí.
Pozor: v autobusech neberou hotovost! Musíte mít Oyster kartu, Travelcard nebo bezkontaktní platební kartu.

 

Řeka

Doprava po řece, s využitím Thames Clipper River Bus (říční autobus), je rychlou a příjemnou alternativou dopravy oproti metru nebo autobusu. Pohodlně se například dostanete od Parlamentu k londýnskému Toweru nebo až do Greenwiche k Nultému poledníku. Mapa.
Tip: Pokud nechcete platit za občas předražené výletní lodě, Thames Clipper je to pravé řešení (více informací najdete na webu: www.thamesclippers.com). Plaťte Oyster kartou a lístek vás vyjde levněji.

Pokud hledáte výletní loď s výkladem o památkách, najdete více informací zde.

 

Taxi

Londýnské černé taxíky jsou, vedle patrových autobusů, další nedílnou ikonou Londýna. Chcete-li přejet z jednoho konce Londýna na druhý, bude vás to stát okolo 50 liber, kratší vzdálenosti do 15 liber. Pokud vás pojede v taxíku více, je tento druh dopravy cenově dostupný a pohodlný.
Vedle černých taxíků, můžete využít i Minicabs. Vždy se ale ujistěte, že mají oficiální licenci (bez licence do nich hlavně v noci kvůli bezpečnosti raději nenastupujte).

 

Kolo

Zajímavou alternativou je projet Londýn na kole. Buďto můžete využít služeb jedné z mnoha společností pořádajících cyklotúry po Londýně (např. London Bicycle Tour Company www.londonbicycle.com/centralTour.html, Fat Tire: fattirebiketours.com/london, BrakeAway www.biketouroflondon.com nebo Cycle Tours of London www.biketoursoflondon.com) nebo, pokud chcete jezdit sami, můžete si kolo půjčit. Buďto opět od jedné z uvedených společností nebo využijte Santander Cycle .

Co je to Santander Cycle (info)? V centru Londýna si na mnohých místech všimnete červených kol s nápisem Santander, zaparkovaných ve stojanech s ovládacím pultem. Tato kola si můžete půjčit – platí se 2 libry na den za možnost využití kola a v tom je i prvních 30 minut jízdy. Dalších 30 minut stojí další 2 libry.

Podívejte se níže na video, jak to funguje:

 

 

Více informací najdete zde.

Pokud si chcete půjčit kolo, stáhněte si mapy populárních cyklostezek zde (PDF soubory): mapa 1 a mapa 2. Zdarma cyklo stezky po Londýně! 🙂

 

Kolečkové brusle

Pokud jste milovníkem inline nebo kolečkových bruslí, přihlaste se do středečního nebo víkendového průjezdu Londýnem. Je to neopakovatelný zážitek. Více najdete na: www.londonskate.com/index.php, www.lfns.co.uk, www.cityskate.co.uk nebo www.thefns.com.

 

Vlakem v Londýně (tzv. Overground)

Kromě metra a autobusu můžete v Londýně pro dopravu využít i vlaků z hlavních nádraží (hlavně do vzdálenějších zón). Platí se s využitím Oyster karty nebo Travelcard.

Pokud se například chystáte navštívit Hampton Court je výhodné a rychlé se tam přepravit vlakem. Zpáteční lístek stojí okolo 8 liber, vlak odjíždí z nádraží Waterloo.

DOPRAVA MIMO LONDÝN

vlaky v UKVlak
Doprava vlakem v Anglii, Walesu či Skotsku je na vysoké úrovni. Zejména na delší vzdálenosti se setkáte s velmi kvalitními službami (občerstvení, internet atd.), které se v ČR teprve začínají pomalu objevovat. Ceny jsou tomu ale odpovídající. Pokud ovšem cestujete ve skupině nebo koupíte lístky v předstihu, výrazně ušetříte.

Lístky na vlak se vždy vyplatí kupovat v předstihu (nejméně 3 dny). Můžete je koupit online a nechat si je u automatu vytisknout až poté co budete v Londýně či jinde (při koupi dostanete patřičné pokyny co a jak dělat).
Pokud cestujete ve skupině, nabízí jednotlivé železniční společnosti další slevy (obecně pokud jedete na výlet v okolí Londýna a jste 4, budete platit jen za 2 lidi – lístky si ale musíte koupit u přepážky, automat vám zlevněné lístky nedá. Jedná se o tzv. slevu GroupSave – více info najdete zde http://www.nationalrail.co.uk/times_fares/46506.aspx).
Pokud se chystáte z Londýna dále, např. do Walesu či Skotska, a je vás 3 a více, kupte lístky v předstihu a dostanete procentní slevu z hodnoty lístku.

Jízdní řády, ceny atd. najdete zde… www.nationalrail.co.uk (velmi užitečná oficiální stránka, která vás poté co najdete vhodné spojení přepošle na web železniční společnosti, která lístek prodává a spojení zajišťuje).

Tip:

 • Na webu si můžete koupit zpáteční lístek (return ticket), který by vás teoretický měl vyjít levněji, než dva lístky normální. Pokud tomu tak není, zkuste koupit dva normální lístky – mohou být někdy levnější než zpáteční lístek.
 • Cesty do Edinburghu (Skotsko) mohou být někdy velmi drahé a kupodivu vás vyjde levněji, když poletíte (např. s EasyJet nebo Ryanair).
 • Pokud chcete přijet do Edinburghu odpočatí, jeďte z Londýna nočním vlakem – vlak Caledonian Sleeper. Je to opravdový zážitek, lístek koupený v předstihu stojí od 52 liber (což je opravdu dobrá cena), více informací najdete zde, fotky zde.

Autobus
Na kratší i delší vzdálenosti po Británii můžete samozřejmě cestovat i autobusem (coach). Cesta trvá déle, ale mnohdy velmi ušetříte. Například se společností Megabus můžete jet do Oxfordu za 1 libru.

Megabus – uk.megabus.com
National Express – více informací najdete zde
Citylink (autobusová doprava ve Skotsku) – více informací najdete zde

Megabusy a National Express autobusy odjíždějí z London Victoria Coach Station (10 minut od zastávky metra Victoria, linka Victoria).