Doprava v Británii (vlaky, autobusy)

DOPRAVA MIMO LONDÝN

vlaky v UKVlak
Doprava vlakem v Anglii, Walesu či Skotsku je na vysoké úrovni. Zejména na delší vzdálenosti se setkáte s velmi kvalitními službami (občerstvení, internet atd.), které se v ČR teprve začínají pomalu objevovat. Ceny jsou tomu ale odpovídající. Pokud ovšem cestujete ve skupině nebo koupíte lístky v předstihu, výrazně ušetříte.

Lístky na vlak se vždy vyplatí kupovat v předstihu (nejméně 3 dny). Můžete je koupit online a nechat si je u automatu vytisknout až poté co budete v Londýně či jinde (při koupi dostanete patřičné pokyny co a jak dělat).
Pokud cestujete ve skupině, nabízí jednotlivé železniční společnosti další slevy (obecně pokud jedete na výlet v okolí Londýna a jste 4, budete platit jen za 2 lidi – lístky si ale musíte koupit u přepážky, automat vám zlevněné lístky nedá. Jedná se o tzv. slevu GroupSave – více info najdete zde http://www.nationalrail.co.uk/times_fares/46506.aspx).
Pokud se chystáte z Londýna dále, např. do Walesu či Skotska, a je vás 3 a více, kupte lístky v předstihu a dostanete procentní slevu z hodnoty lístku.

Jízdní řády, ceny atd. najdete zde… www.nationalrail.co.uk (velmi užitečná oficiální stránka, která vás poté co najdete vhodné spojení přepošle na web železniční společnosti, která lístek prodává a spojení zajišťuje).

Tip:

  • Na webu si můžete koupit zpáteční lístek (return ticket), který by vás teoretický měl vyjít levněji, než dva lístky normální. Pokud tomu tak není, zkuste koupit dva normální lístky – mohou být někdy levnější než zpáteční lístek.
  • Cesty do Edinburghu (Skotsko) mohou být někdy velmi drahé a kupodivu vás vyjde levněji, když poletíte (např. s EasyJet nebo Ryanair).
  • Pokud chcete přijet do Edinburghu odpočatí, jeďte z Londýna nočním vlakem – vlak Caledonian Sleeper. Je to opravdový zážitek, lístek koupený v předstihu stojí od 52 liber (což je opravdu dobrá cena), více informací najdete zde, fotky zde.

Autobus
Na kratší i delší vzdálenosti po Británii můžete samozřejmě cestovat i autobusem (coach). Cesta trvá déle, ale mnohdy velmi ušetříte. Například se společností Megabus můžete jet do Oxfordu za 1 libru.

Megabus – uk.megabus.com
National Express – více informací najdete zde
Citylink (autobusová doprava ve Skotsku) – více informací najdete zde

Megabusy a National Express autobusy odjíždějí z London Victoria Coach Station (10 minut od zastávky metra Victoria, linka Victoria).