Londýn za jeden den (Program zaměřený na památky)

Jednodenní program v Londýně zaměřený na památky. Nemusíte už nic plánovat ani ověřovat, vše je pro vás připraveno.

Pokud jste v Londýně jen na jeden den, dopředu si pobyt naplánujte a využijte náš níže uvedený jednodenní program „To nejlepší z Londýna za jeden den“.
Program je zhotoven ve dvou formách: Památkový (nej-památky Londýna. Více viz níže.) a Kulturní (více zaměřeno na muzea a kulturu v Londýně). To vám umožní zaměřit se při vaší návštěvě Londýna na to, co vás zajímá nejvíce. Pokud chcete vidět „Kulturní program“ klikněte zde.

 

TO NEJLEPŠÍ Z LONDÝNA ZA JEDEN DEN – PROGRAM ZAMĚŘENÝ NA PAMÁTKY

Pokud peníze nejsou problém, můžete Londýn projet vyhlídkovými autobusy (Original London Sightseeing Tour nebo Big Bus Tours). Do těchto autobusů můžete na vyznačených zastávkách kdykoliv libovolně nastoupit a zase vystoupit, podle toho zda se vám určitá památka v okolí líbí a chcete si ji blíže prohlédnout. Lístek stojí okolo 25 liber a platí 24 hodin.

Pokud nechcete platit za vyhlídkové autobusy, stačí, když si koupíte jednodenní lístek na městskou hromadnou dopravu „Day Travelcard“ nebo si pořídíte „Oyster kartu“ a můžete Londýn projet patrovými autobusy – double deckery. Více o dopravě v Londýně najdete v kapitole Doprava v Londýně. V autobusu si vždy sedněte do patra na přední sedačky. Snažte se, pokud to půjde, vyhnout se zácpám (v týdnu od 7h30 do 9h30 a od 17h do 19h).

 

To nejlepší z Londýna za jeden den – Program zaměřený na památky

V rámci tohoto jednodenní programu uvidíte všechny „top“ památky a atrakce Londýna (Tower of London, Westminsterskou Katedrálu, Parlament, Buckinghamský Palác, Hyde park, Tate galerii a další). Záleží jen na vás, zda chcete vidět úplně všechny památky nebo se v některé galerii či katedrále chcete zdržet a prohlídkovou trasu pak o trochu zkrátit. Trasa je okružní, začíná a končí ve stejném místě, a tak ji můžete kdekoliv přerušit, věnovat si jinému programu (např. nákupy) a pak se zase k památkám vrátit.

Níže popsaná trasa v mapě: mapa / červená trasa

Trasa: část první


The Tower of LondonOD LONDÝNSKÉHO TOWERU K WESTMINSTERSKÉ KATEDRÁLE

Trasa začíná u Tower of London (vystupte ve stanici metra Tower Hill, linka Circle).
Vyhněte se dlouhým frontám a navštivte Tower hned po otevření, mezi 9-10 hodinou.
Pak procházkou přes doky St Katharine Docks přejděte most Tower Bridge (obrázek). Na jeho konci zahněte doprava a kolem válečné lodě HMS Belfast (obrázek), Tate Galerie, kulturního centra South Bank Centre a londýnského „ruského kola“ London Eye (obrázek) se dostanete až k mostu Westminster Bridge (nachází se mezi vyhlídkovým kolem London Eye a Parlamentem). Řeku budete mít neustále po pravé ruce. Od Tower of London k Westminster Bridge vám to bude trvat asi 2 hodiny.
Westminster Bridge přejděte a kolem Big Benu (obrázek) a Parlamentu (obrázek) se dostanete do Westminsterské katedrály (Westminster Abbey), kterou navštivte.

Při cestě k Westminster Abbey uvidíte Shakespearovo divadlo Globe (obrázek), galerii Tate Modern (určitě ji věnujte alespoň 30 minut, v horním patře je kavárna, ze které jsou úžásné výhledy na St Paul´s katedrálu (obrázek), London Eye (fronta na lístky a projížďka trvá okolo jedné hodiny, takže se budete muset rozhodnout, zda na to máte čas), Somerset House, Parlament a zdálky mrakodrapy v City a na Canary Wharf.

Časová náročnost: Pokud návštěvu londýnského Toweru skončíte do 10h ráno, tak i s prohlídkou Tate Modern a zastávkou na malou ranní kávu na břehu řeky (ale bez projížďky na London Eye) budete u Westminster Abbey do 12 hodin.

Odkazy a poznámky: Více informací o Tower of London, St Katharine Docks, Tower Bridge, Westminster Abbey, St Paul´s katedrále, Westminster Abbey a Parlamentu (Houses of Parliament) najdete v kapitole Památky a zajímavá místa. Více informací o galerii Tate Modern, Somerset House a divadle Globe najdete v kapitole Galerie a muzea. Více informací o HMS Belfast a London Eye najdete v kapitole Atrakce.

 

Trasa: část druhá


Westminsterské opatství OD WESTMINSTERSKÉ KATEDRÁLY DO MUZEA VOSKOVÝCH FIGURÍN „MADAME TUSSAUD´S“

Od Westmisterské katedrály se vraťte k Westminster Station (stanice metra), kde nasedněte na autobus číslo 3, 12, 88 nebo 159 směrem na Oxford Circus.
Pojedete kolem 10 Downing Street, Horse Guards, Trafalgar Square (obrázek), Piccadilly Circus a Regent Street, kde můžete vystoupit a udělat nákupy (suvenýry, oblečení atd.).
Na Oxford Circus pak nasedněte na metro (linka Bakerloo) a jeďte na stanici Baker Street. Tam vystupte a můžete navštívit muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s nebo muzeum Sherlocka Holmese.

Časová náročnost: S prohlídkou Westminster Abbey a obědem kolem Oxford street, byste se měli dostat na Baker street mezi 14 a 15 hodinou.

Odkazy a poznámky: Až přijedete na Oxford Cirsus (nebo dojdete z Regent Street), dejte si sandwich (můžete se najíst na Cavendish Square). Více informací ohledně kde se najíst okolo Oxford Circus najdete v kapitole Gurmánský Londýn.

Odkazy: Horse Guards. Více informací o muzeu Madame Tussaud’s a Sherlocka Holmese najdete v kapitole Atrakce.

 

Trasa: část třetí


Buckingham Palace OD MADAME TUSSAUD´S K BUCKINGHAMSKÉMU PALÁCI

Po prohlídce nasedněte na autobus číslo 2 nebo 82 z Baker Street, jedoucí přes Marble Arch (kde můžete vystoupit a dojít na Speakers’ Corner) směrem na Royal Mews (oblast mezi Victoria station a Buckinghamským Palácem). K Buckinghamskému Paláci je to od Royal Mews kousek.

Poté co jste udělali povinou fotku paláce a stráží :), pokračujte po The Mall (hlavní třída vedoucí od Paláce, mezi Green a St James parkem) a na první světelné křižovatce zahněte doleva. Přes Marlborough Road se dostanete k St James’s Palace. Tam nestojí stráže za branami, jako je to u Buckinghamského paláce, a můžete se s nimi nechat vyfotit.

Směrem nahoru se pak dostanete na Piccadilly street, kde nasednete na autobus číslo 9, který vás odveze na Trafalgarské náměstí k National Gallery (Národní Galerii). Pokud nechcete jet autobusem, můžete se projít až na náměstí Piccadilly Circus, vyfotit si sochu Erose a obří světelné reklamy, a pak skrze náměstí Leicester Square dojdete na Trafalgar Square. Pokud chcete večer zajít na muzikál, kupte si zlevněný lístek v prodejně TKTS na Leicester Square (více o TKTS se dočtete v kapitole Kultura a noční život v Londýně).

Časová náročnost: Pokud se budete chtít podívat do muzea voskových figurín, dostanete se k Buckinghamskému paláci okolo 17 hodiny, k National Gallery okolo 18 hodiny. Galerie je velmi rozsáhlá a doporučujeme na ni alespoň 2-3 hodiny. Navštivte ji, až se příště podíváte do Londýna (nebo vynechte Madam Tussaud’s a Galerii stihnete, zavírají v 18 hodin).

Odkazy a poznámky: Více informací o Buckinghamském paláci a St James´s paláci najdete v kapitole Památky a zajímavá místa. Více informací o Národní galerii (National Gallery) najdete v kapitole Galerie a muzea.

 

Trasa: část čtvrtá


St Paul's Cathedral OD TRAFALGARSKÉHO NÁMĚSTÍ, PŘES COVENT GARDEN ZPĚT K LONDÝNSKÉMU TOWERU

 

Bude mezi 18–19 hodinou. Najíst se můžete někde okolo Leicester Square, čtvrti Soho nebo Chinatown (více informací kde se v centru najíst najdete v kapitole Gurmánský Londýn).
Po večeři se projděte směrem ke Covent Garden, kde vás pobaví kejklíří a žongléři, a pak dolů směrem k ulici Strand (pokud chcete jít na muzikál, tak vaše prohlídka Londýna končí v jednom z divadel zde na Strandu). Pokud do divadla nejdete, nasedněte na autobus číslo 11 nebo 15 a jeďte k St Paul´s katedrále. V noci osvícená je nejkrásnější.
Od St Paul’s katedrály se autobusem číslo 15 dostanete nazpět k Tower of London. Od 22 hodin tam můžete ještě vidět ceremonii „Ceremony of the Keys“, uzamčení bran Toweru.

Časová náročnost: Pokud s večeří skončíte do 21h, tak budete mít ještě 2 hodiny na večerní Londýn (Covent Garden, St Pauls katedrála) a v hotelu budete nazpět před půlnocí. Muzikály většinou začínají mezi 19. až 20. hodinou.

Odkazy a poznámky: Chinatown. Covent Garden

 

Blahopřejeme, viděli jste to nejlepší z Londýna. Tato trasa je okružní, takže je na vás kde začnete. Pokud se chcete vyhnout návalům turistů, začněte u Tower of London ráno, pokud chcete stihnout výměnu stráží u Buckinghamského Paláce, začněte u muzea voskových figurín Madam Tussaud’s.

 

Tip k výměně stráží u Buckinghamského paláce a jízdy u Horse Guards
Výměna stráží u Buckinghamského paláce (The Changing of the The Queen’s Guard) se koná každý den v létě od 11h a v zimě každý druhý den (přesný harmonogram si můžete stáhnout zde.). Vyplatí se být u paláce dříve a najít si místo s dobrým výhledem.
Výměna The Queen’s Life Guard (jízda) se uskutečňuje v komplexu Horse Guards (naproti Buckinghamskému paláci přes St James´s park), od pondělí do soboty v 11h a v neděli od 10h (v neděli tak můžete vidět výměnu jízdy u Horse Guards, tak i výměnu stráží u paláce).

 

Tip: MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA V LONDÝNĚ JEDNODUŠE
Google mapy Londýna teď obsahují i městskou hromadnou dopravu (metro + všechny autobusy). Najít trasu z bodu A do bodu B nebylo nikdy jednodušší. Jděte na www.google.cz a nahoře v menu klikněte na „Mapy“. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Do polí „A“ a „B“ vyplňte odkud kam se chcete dostat (názvy vyplňte anglicky, Google prozatím nerozumí českým překladům příliš dobře. Tj. místo Buckinghamský palác napište Buckingham palace). Pak klikněte na „Vyhledat trasu“. Nahoře se vám pak kromě ikonky auta a člověka objeví i autobus. Klikněte na ten, zastupuje městskou hromadnou dopravu. Pak klikněte na „Vyhledat trasu“ znovu a na mapě se vám zobrazí jak se od bodu A do bodu B dostat v rámci městské hromadné dopravy. Mapu spolu s detailním rozpisem trasy si můžete prakticky vytisknout.