Dorset - vícedenní program


Dorset (jihozápadní Anglie), je známý krásnými plážemi a Světovým dědictvím Jurassic Coast s přírodními útvary Lulworth Cove či Durdle Door.


(www.visit-dorset.com)

Doprava

Vlakem z Londýna do města Weymouth.

Místní doprava: klikněte zde


Ubytování v jižní Anglii

Hotely, hostely a B&B (penziony) najdete v městečku Swanage nebo Weymouth - např. YHA hostel v Swanage nebo nedaleko YHA hostel Lulworth Cove (yha.org.uk).Túry & Památky a Atrakce & Oblíbené hospůdky

Durdle Door

Dorset - Jižní Anglie - The South West Coast Path National Trail

Old Harry Rocks
DEN 1 – Náš pobyt v Dorsetu začal v ranních hodinách na Londýnském nádraží Waterloo, odkud jsme jeli vlakem do přímořského letoviska Weymouth. Cesta trvala přibližně 2h30min, lístky nás stály okolo £17 na osobu (vlaková spojení je možno najít přes www.nationalrail.co.uk, pokud jedete alespoň ve 3, získáváte slevu 33%. Ve skupince po 4 je sleva až 50%. Slevu můžete také získat, pokud koupíte lístky s předstihem.).

Weymouth (www.visitweymouth.co.uk) zažíval velkou slávu převážně ve Viktoriánské době a také v 60 letech. Dnes působí trochu omšelým dojmem (a také trochu jako místo kam se jezdí už jen na důchodový odpočinek). Nicméně s poklesem výjezdů Angličanů za dovolenou do zahraničí se i toto letovisko opět začíná dostávat do módy a turistický ruch a kvalita služeb se obnovuje. Doporučujeme si dát rychlou anglickou snídani (slanina, vajíčka, párek, fazole a toast) v kavárně na pobřeží a pak už vyrazit směr vesnička Lulworth Cove (cíl dne 1).

Během cesty jsme obdivovali krásné výhledy na moře z vysokých bílých útesů a odpočinuli si v tradiční hospůdce na půl cesty, Smugglers Inn Pub (www.smugglersinnosmingtonmills.co.uk). Tato dříve sloužila jako skrýš pro pašeráky alkoholu, dnes se tam výborně vaří a podává tolik žádaný vychlazený cider (lehce alkoholický mošt) a místní pivo "ale“. Dále jsme pak pokračovali kolem pobřeží, opět po bílých útesech nahoru a dolů, až jsme došli k úchvatnému přírodnímu útvaru Durdle Door (vypadá jako mostní oblouk opuštěný v moři). Udělali jsme pár snímků a přes další a pro tento den poslední útes jsme dorazili do zátoky a vesničky Lulworth Cove.

Tam jsme si koupili tradiční fish and chips (smažená ryba s hranolky) a se zapadajícím sluncem jsme ji snědli na krásné oblázkové pláži.

Ubytování jsme měli předem zařízené v hostelu Lulworth Cove (www.yha.org.uk, ceny začínají okolo £18).

DEN 2 – Snídani si můžete dát v hostelu, my jsme však dali přednost zahrádce místní kavárny. Doporučujeme "English Breakfast tea" a "Classic scones with jam & clotted cream" (čaj plus anglické sladké pečivo s marmeládou a velmi hustou smetanou).

Z Lulworth Cove do Swanage (cíle pro druhý den) je to okolo 16km. Jde se však opět po útesech, neustále nahoru a dolů, takže je potřeba vyjít hned po snídani. Při cestě jsme opět obdivovali krásné výhledy na moře, jachty, ale i vojenský tankodrom. V Dorsetu je opravdu všechno!

Do městečka Swanage se dá dojít po stezce South West Coast Path neustále jdoucí po pobřeží, my jsme se však v poslední fázi od moře oddělili a zamířili k bývalému hradu, dnes troskám, Corfe Castle. Vstup je placený, ale určitě stojí za to ho navštívit (už jen kvůli tomu výhledu do kraje). V přilehlé stejnojmenné vesničce jsme se občerstvili zaslouženou zmrzlinou a pak už nastoupili na historický parní vláček (www.swanagerailway.co.uk, £6.50), který nám ušetřil poslední část cesty do Swanage.

Ve Swanage jsme bydleli v YHA Swanage hostelu (yha.org.uk). Večeře se pak podávala v přístavu města v baru Gee Whites Seafood Restaurant (www.geewhites.co.uk). Je tam krásný výhled na moře, sezení je pod širým nebem a mají tam skvělé čerstvé mořské plody (ústřice, mušle, krevety…).

DEN 3 – Po předchozích namáhavějších dnech byl tento více odpočinkový. Strávili jsme ho průzkumem Swanage, doporučujeme navštívit místní čokoládovnu Chococo (www.chococo.co.uk), centrum pobřežní služby a útesy Jurassic Coast kolem města. Před polednem jsme pak Swanage opustili směrem mohutný a impozantní útes, Old Harry Rocks.

Oběd byl pak servírován v restauraci Bankes Arms (www.bankesarms.com). Vyzkoušejte místní dezerty, jsou pro opravdové požitkáře. Po obědě jsme si pak museli samozřejmě odpočinout :) a nedaleká pláž Studland Bay byla pro to ideální.

Poslední část cesty do Bournemouthu, odkud jsme se vraceli vlakem do Londýna (cesta do Londýna trvá okolo 2h40min, lístek stojí okolo £14 na osobu), jsme jeli patrovým autobusem s otevřenou střechou (číslo 50, jede od pláže přímo k nádraží v Bournemouthu, www.wdbus.co.uk/bus-times/purbeck).

Mapu si stáhněte zde

Atrakce: Lulworth Cove and Durdle Door, Corfe Castle, The Swanage Heritage Steam Railway

Oblíbené hospůdky: Gee Whites, Smugglers Inn Pub, The Bankes Arms Country Inn


Naše fotky z Dorsetu

Minty galerie

Užitečné informace

Vítejte v Dorsetu (oficiální webová stránka)

Jurassic Coast

Videa z Dorsetu

The South West Coast Path National Trail

Walking Britain - mapy, túry po UK, tipy


Máte otázky? Zeptejte se těch co už tam byli!Užitečné tipy a horké novinky od nás a od čtenářů

Skrze Minty Facebook, Twitter a Minty @běžník vám přinášíme od nás a našich čtenářů užitečné tipy a novinky z Anglie. Dozvíte se, kam jet na outdoorovou dovolenou ve Skotsku či Walesu a kam za památkami v Anglii. Odkryjeme vám zajímavé londýnské památky i noční život. Prozradíme kam za dobrými nákupy a kde vychutnat kulinářské speciality. Minty Facebook najdete zde a Minty Twitter zde.
Podělte se i vy s námi a ostatními čtenáři o vaše tipy, doporučení a zážitky z Anglie, Skotska a Walesu. Napište na Facebook nebo Twitter.

Minty Facebook a Twitter rozvíjí a aktualizuje informace na tomto webu, přináší rychlé novinky a umožňuje sdílení čtenářských tipů a diskusí.


Nezbytnosti pro vaši cestu - ubytování (hotely & hostely) a levné letenky

Pokud si zařídíte ubytování skrze níže námi doporučené rezervační systémy, Minty Trips dostane malou provizi (bez dodatečných nákladů pro vás!), což přispěje na další rozvoj této stránky a neustále aktuální informace pro vás :) Děkujeme.Rezervaci a platbu ubytování a letenek provádíte s jednotlivými rezervačními systémy, hotely, hostely; nikoliv s Minty Trips.


Mohlo by vás také zajímat

Rozkřič to! :)