Cornwall - Túra na konec světa


Cornwall je proslulý svojí nádhernou přímořskou scenérií, dramatickým pobřežím a velmi mírným klimatem. Můžete si tam zaplavat v průzračně modrém moři, navštívit historická města i malebné rybářské vesničky. Pak si můžete odpočinout na malých romantických plážích, ochutnat mořské speciality a nezapomeňte ani na sport (cykloturistika, turistika nebo se naučte surfovat – Cornwall je tímto sportem vyhlášen).


(www.visitcornwall.com)

Doprava

Vlakem: First Great Western z Londýna Paddington. Vlakem přes noc. Cesta z Londýna do Penzance trvá okolo 6 hodin.

Místní doprava: klikněte zde


Ubytování v Cornwallu

Hotely, B&B a hostely najdete v městě Penzance - např. YHA hostel v Penzance (www.yha.org.uk), Penzance Backpackers v Penzance (www.pzbackpack.com), YMCA Penzance Backpackers Hostel (www.cornwallbackpackers.org.uk)

Ubytování v okolí: město Falmouth, St Ives, Padstow nebo Newquay
Túry & Památky a Atrakce & Oblíbené hospůdky

Procházka z Penzance do rybářské vesničky Mousehole DEN 1: Procházka z Penzance do rybářské vesničky Mousehole

Vzdálenost: 5 km. Mapa: OS Explorer Map (Land's End, sheet 102).

Naše cesta do Cornwallu začíná v Londýně na nádraží Paddington. Vlakem jedeme do města Penzance (www.pznow.co.uk), kde budeme po celou dobu ubytováni (Backpackers hostel - www.pzbackpack.com, ceny jsou od £16 za osobu a noc).
Cesta trvá dlouhých 6 hodin, nicméně je velice komfortní. Můžete se kdykoliv občerstvit v bufet voze a protáhnout se. Navíc vlak jede kolem krásného pobřeží, takže je na co se koukat a cesta tak ubíhá rychle. Vlaková spojení je možno najít přes www.nationalrail.co.uk, pokud koupíte lístky s předstihem, můžete získat výraznou slevu. My jsme zpáteční lístky měli za přibližně £45 na osobu.
Po příjezdu do Penzance jsme se ubytovali, poobědvali tradiční Cornish pasty (zapečená taštička s náplní dle vašeho přání) a vydali se na první procházku do nedaleké rybářské vesničky Mousehole.
V Mousehole si zajděte do hospůdky The Ship Inn, pokud budete mít štěstí bude tam i živá hudba. Kupte si pak k večeři tradiční fish and chips (rybu s hranolky) a snězte ji na pláži při západu slunce :)

Stáhněte si mapu zde

Z Land's End na pláž Porthcurno beach. Plus návštěva divadla Minack theatre DEN 2: Z Land's End na pláž Porthcurno beach. Plus návštěva divadla Minack theatre

Vzdálenost: 15 km. Mapa: OS Explorer Map (Land's End, sheet 102).

Land´s End je nejzápadnější cíp Cornwallu a celé Anglie. Můžete z něj, i pouhým okem, dohlédnout na souostroví Isle of Scily.
Z Penzance jsme se tam dopravili autobusem číslo 300. Kromě kaváren a prodejen suvenýrů zde najdete i informační centrum. Můžete se tam také nechat vyfotit u rozcestníku, kam vám na požádání přidají i Českou Republiku a vzdálenost mezi Land´s End a ČR.
Po ranní kávě na "konci světa" jsme se pak už vydali na cestu. Stezka vede celou dobu kolem pobřeží a nabízí opravdu úchvatné pohledy na moře a impozantní útesy. Cesta neustále stoupá a klesá k malým romantickým plážím, kde je potřeba se samozřejmě zastavit na malý odpočinek.
Naše výprava končila u nejznámější pláže Porthcurno Beach a divadla Minack Theatre.
Určitě vám doporučujeme navštívit Minack Theatre (www.minack.com), je to skrytý poklad Cornwallu. Divadlo s otevřeným hledištěm i pódiem je postaveno na útesech s impozantním výhledem na moře. Ještě více zajímavé je to, že nebylo postaveno Římany, jak se mnozí domnívají, ale ženou s velkou vizí, odhodláním a silou, Rowenou Cade. Pokud budete mít čas dostat se tam na večerní hru, určitě to udělejte. Bude to zážitek na celý život.
Od Porthcurno Beach jsme se pak vrátili autobusem číslo 300 zpět do Penzance.

Stáhněte si mapu zde

St Michael's Mount DEN 3: St Michael's Mount

Vzdálenost: 7 km. Mapa: OS Explorer Map (Land's End, sheet 102).
Pokud jste někdy ve Francii navštívili Mont Saint-Michel, bude se Vám zdát, že máte "deja-vu". Anglický St Michael's Mount je ostrůvek s hradem a přístavem a s jeho francouzským větším bratříčkem si je velmi podobný. Samozřejmě pokud se zeptáte Angličana, tak vám určitě řekne, že právě ten jejich je nejkrásnější a největší a že ten francouzský je určitě jen nějaká napodobenina.
St Michael's Mount se stává ostrůvkem jen při přílivu, při odlivu je možno se na něj dostat suchou nohou.
St Michael's Mount je z Penzance velmi dobře vidět, doporučujeme si k němu udělat procházku po pobřeží.
Odpoledne si pak můžete prohlédnout Penzance a večer vyrazit zpět do Londýna.

Stáhněte si mapu zde

Památky: Minack Theatre, St Michael's Mount

Doporučené hospůdky: Admiral Benbow Restaurant


Naše fotky z Cornwallu

Minty galerie


Máte nějaké otázky? Zeptejte se těch co už tam byli :)Užitečné tipy a horké novinky od nás a od čtenářů

Skrze Minty Facebook, Twitter a Minty @běžník vám přinášíme od nás a našich čtenářů užitečné tipy a novinky z Anglie. Dozvíte se, kam jet na outdoorovou dovolenou ve Skotsku či Walesu a kam za památkami v Anglii. Odkryjeme vám zajímavé londýnské památky i noční život. Prozradíme kam za dobrými nákupy a kde vychutnat kulinářské speciality. Minty Facebook najdete zde a Minty Twitter zde.
Podělte se i vy s námi a ostatními čtenáři o vaše tipy, doporučení a zážitky z Anglie, Skotska a Walesu. Napište na Facebook nebo Twitter.

Minty Facebook a Twitter rozvíjí a aktualizuje informace na tomto webu, přináší rychlé novinky a umožňuje sdílení čtenářských tipů a diskusí.


Nezbytnosti pro vaši cestu - ubytování (hotely & hostely) a levné letenky

Pokud si zařídíte ubytování skrze níže námi doporučené rezervační systémy, Minty Trips dostane malou provizi (bez dodatečných nákladů pro vás!), což přispěje na další rozvoj této stránky a neustále aktuální informace pro vás :) Děkujeme.Rezervaci a platbu ubytování a letenek provádíte s jednotlivými rezervačními systémy, hotely, hostely; nikoliv s Minty Trips.


Mohlo by vás také zajímat

Rozkřič to! :)