Často kladené otázky (FAQs)


AKTUÁLNOST NÍŽE UVEDENÝCH ODPOVĚDÍ (VČETNĚ ODKAZŮ) JE VZTAŽENA K DATU, KDY BYLA POLOŽENA OTÁZKA. AKTUÁLNÍ INFORMACE A ODKAZY NAJDETE V SEKCI "LONDÝN"

 • Co to jsou slevy "2-for-1" na londýnské atrakce a památky (2 lístky za cenu 1)
 • Jak se dostat z letiště Gatwick do Londýna?
 • Jak se dostat z letiště Stansted do Londýna?
 • Jak se dostat z letiště Heathrow do Londýna?
 • Jak se dostat z letiště Luton do Londýna?
 • Stačí si vzít do Anglie občanku místo pasu?
 • Kam vyrazit na výlet mimo Londýn?
 • Kde se ubytovat v Londýně?
 • Kde se v Londýně dobře najíst?
 • Jedeme do Londýna na 7 dní? Poradíte co máme navštívit, vidět, ochutnat?
 • Má cenu si koupit London Pass? Opravdu ušetřím s London Passem?
 • Jak funguje londýnská městská hromadná doprava v noci? Funguje metro, autobusy?
 • Kam v Londýně vyrazit na nákupy?
 • Ubytování v Londýně s domácími mazlíčky - kde?
 • Cestování s dětmi v Londýně (věk 11-15)
 • Dá se Oyster Card zaplatit kartou nebo jen hotově?
 • easyBus - co dělat pokud letadlo přiletí pozdě / příliš brzy
 • Slevy 2 for 1 na londýnské památky a atrakce (2 lístky za cenu jednoho) - při rezervaci voucheru požadují datum, ten však potom na samotném voucheru není. Je to problém?
 • Existují v Londýně záchytná parkoviště?
 • Jaký je rozdíl mezi týdenní Travelcard a Oyster kartou
 • Informace pro vozíčkáře při pobytu a pohybu v Londýně
 • Práce a studium v Londýně
 • Hledám kvalifikovanou práci v Anglii. Na jak dlouho přijet, aby to mělo smysl?
 • Thorpe Park (www.thorpepark.com). Jak se tam dopravit?
 • Kam uschovat v Londýně zavazadlo?
 • Jedete do Londýna studovat? Hledáte ubytování a nevíte jak na to?


Co to znamená "slevový systém 2 for 1"
Jedná se o projekt předních anglických železničních společností s cílem podpořit cestování lidí, po železnici, za atrakcemi a památkami po celé Anglii včetně Londýna.

Jak to funguje?
U pokladny dané památky, kterou chcete navštívit, předložíte platný železniční lístek + poukaz a získáte tak 2 lístky za cenu 1 (z toho pramení název 2 for 1).

Železničním lístkem se v Londýně bude myslet Travelcard (papírová jízdenka - POZOR: nikoliv Oyster karta), kterou budete používat pro cestování metrem, autobusem apod.

Poukaz pro danou památku je nutno si předem stáhnout a vytisknout. Je tedy třeba si naplánovat dopředu co chcete navštívit (nebo si poukaz vytisknete až v hotelu v Londýně - pokud mají tiskárnu). Poukazy jsou zdarma :) a můžete si jich stáhnout kolik chcete. Najdete je na této adrese: www.daysoutguide.co.uk/2for1-london.
Až si budete poukazy stahovat, budou se Vás ptát na jméno a příjmení. Dále na adresu... pod políčkem "Postcode" je malými písmeny napsáno "Do you live outside the UK?". Klikněte na "change" a vyberte "Czech Republic". Dále uveďte datum, kdy chcete památku navštívit, počet osob a u otázky "Station from which you will be starting your journey" vyberte jednu z londýnských stanic (je jedno kterou. Pokud pak přijedete z jiné, nemá to na platnost poukazu žádný vliv).


Jak se dostat z letiště Gatwick do Londýna?
Vlakem z Gatwicku do Londýna
 • Přímé rychlé vlakové spojení: využijte vlaky společnosti Gatwick Express. Cesta trvá okolo 30 minut, vlak jezdí každých 15 minut. Ceny a další informace najdete na www.gatwickexpress.com. Tip: Lístky koupené přes web jsou zlevněné (bez slevy stojí lístek okolo 18 liber, se slevou okolo 16 liber).
 • Normální vlakové spojení: využijte vlakovou společnost Southern Trains. Nejrychlejší spojení je mezi Gatwickem a Victoria London station (Victoria London station je v centru Londýna, jde o vlakové nádraží, kde je i stejnojmenná zastávka metra). Cesta trvá mezi 30-40 minutami a lístek je levnější než u Gatwick Express (stojí okolo 12 liber). Lístek můžete koupit na letišti z automatu nebo u přepážky.
Autobusem z Gatwicku do Londýna
 • Vyzkoušejte EasyBus. Cesta do centra Londýna trvá okolo 1 hodiny. Lístky pořídíte velmi levně. Více informací najdete na www.easybus.co.uk
 • Autobusy National Express (více informací najdete zde: www.nationalexpress.com/coach/index.cfm)
Více informací o dopravě z Gatwicku do Londýna najdete zde: www.gatwickairport.com/parking-transport


Jak se dostat z letiště Stansted do Londýna?
Vlakem ze Stanstedu do Londýna
 • Přímé rychlé vlakové spojení: využijte vlaky společnosti Stansted Express. Cesta trvá 45 minut, vlak jezdí každých 15 minut. Ceny a další informace najdete na www.stanstedexpress.com. Tip: Lístky koupené přes web jsou zlevněné (bez slevy stojí lístek okolo 21 liber, se slevou okolo 20 liber).
Autobusem ze Stanstedu do Londýna
 • EasyBus: jede na Baker Street (centrum Londýna), jezdí každých 20 minut, cesta trvá okolo 75 minut. Lístek stojí od 2 liber. Více informací najdete na www.easybus.co.uk
 • Autobusy National Express: autobus A6 jede na Victoria station (vlakové nádraží v centru Londýna, kde je i zastávka metra). Jezdí každých 10 minut, cesta trvá okolo 1h40, stojí okolo 10 liber. Autobus A9 jede na Stratford (východní část Londýna) a London Liverpool Street station (tam je i stejnojmenná zastávka metra na červené lince Central). Jezdí každých 30 minut, cesta trvá okolo 60 minut, stojí okolo 8 liber. Více o obou autobusech najdete zde www.nationalexpress.com/coach/index.cfm.
 • Autobusy Terravision: autobus A50 jede na Victoria station, jezdí každých 30 minut, cesta trvá okolo 1h15. Lístek stojí okolo 9 liber. Autobus A51 jede na London Liverpool Street station, jezdí každých 30 minut, cesta trvá okolo 60 minut, stojí okolo 9 liber. Více o obou autobusech najdete zde: www.terravision.eu/london.html
Více informací o dopravě ze Stanstedu do Londýna najdete zde www.stanstedairport.com/portal/site/stansted/menuitem.ef438b930a027dd8672fefaf9328c1a0/.


Jak se dostat z letiště Heathrow do Londýna?
Vlakem z Heathrow do Londýna
 • Přímé rychlé vlakové spojení: využijte vlaky společnosti Heathrow Express. Jezdí každých 15 minut, cesta na London Paddington station (kde je i metro) trvá okolo 15 minut. Ceny a další informace najdete na www.heathrowexpress.com. Tip: Lístky koupené přes web jsou zlevněné (bez slevy stojí lístek okolo 18 liber, se slevou okolo 16.50 liber).
Metrem z Heathrow do Londýna
 • Metrem na Piccadily lince trvá cesta do centra Londýna okolo 50 minut. Tip: pokud letíte na Heathrow a nechcete na letišti stát frontu na kartu městské hromadné dopravy v Londýně (Oyster kartu nebo Travelkartu), kupte si ji zde: visitorshop.tfl.gov.uk v předstihu (zašlou vám ji na vaši adresu). Oyster karta platí na metro a autobusy (neplatí ale na Heathrow Express). Samozřejmě si také můžete koupit pouze lístek na jednu cestu do Londýna a Oyster kartu, pořídit až později.
Více informací o dopravě z Heathrow do Londýna najdete zde: www.heathrowairport.com/portal/site/heathrow/menuitem.e87da634aa88e3fba4b12871120103a0/


Jak se dostat z letiště Luton do Londýna?
Vlakem z Lutonu do Londýna
 • Mezi letištěm Luton a Londýnem jezdí pravidelná vlaková spojení (cesta trvá okolo 25 minut). Z letiště nejdříve nasednete na 5 minutovou jízdu autobusem, směr stanice Luton Airport Parkway Station, tam pak přestoupíte na vlak (společnost East Midlands Trains nebo First Capital Connect). Vlaky končí ve stanici St Pancras station (centrum Londýna, kde je i metro).
Autobusem z Lutonu do Londýna
 • Vyzkoušejte EasyBus: www.easybus.co.uk nebo
 • autobusy National Express (více informací najdete na: www.nationalexpress.com/coach/index.cfm)
 • autobusy Greenline (linka 757). Staví na Baker Street, Marble Arch a London Victoria. Více informací najdete zde: www.greenline.co.uk/london-luton-airport-guide/.
Více informací o dopravě z Lutonu do Londýna najdete na www.london-luton.co.uk/sk/airport (informace jsou ve slovenštině).


Stačí si vzít do Anglie občanku místo pasu?
Dle MZV (Ministerstva zahraničních věcí České Republiky): "Občan ČR může cestovat do Velké Británie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu." Více informací najdete na webu MZV (www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/velka_britanie/cestovani/documents.html).

Kam vyrazit na výlet mimo Londýn?
Na jednodenní výlet z Londýna doporučujeme:

1. Bílé útesy v Seven Sisters Parku (jižní Anglie)
Co je tam k vidění: moře, koupání. Krásná, asi 12km, procházka po bílých útesech (7 útesů, od toho jméno Seven Sisters, tj. Sedm Sester). Město Brighton. // Jak se tam dostat: vlakem z Londýna do města Eastbourne. Více informací včetně fotek a mapy najdete zde: www.mintytrips.cz/seven_sisters.html

2. Přístavní město Portsmouth a ostrov Isle of Wight (jižní Anglie)
Co je tam k vidění: krásné pláže na ostrově Isle of Wight, možnost půjčení kol na ostrově. Plno skvělých restaurací s mořskými plody. Doporučujeme se z města Portsmouth na ostrov Isle of Wight přepravit nikoliv lodí, ale vznášedlem. Cena je stejná a zážitek je to nezapomenutelný :) // Jak se tam dostat: vlakem z Londýna do města Portsmouth, pak vznášedlem nebo lodí na ostrov. Více informací včetně fotek a mapy najdete zde: www.mintytrips.cz/isle_of_wight.html

3. Jižní pobřeží Jurassic Coast, kraj Dorset a přístavní městečko Swanage (jihozápadní Anglie)
Co je tam k vidění: památky, moře, koupání, bílé útesy, výlet lodí, mořské dary k obědu. Velmi proslavené je potápění v okolí města Swanage. // Doporučujeme: jet vlakem z Londýna do města Bournemouth. Tam nastoupit na výletní loď od společnosti Dorset Cruises (www.dorsetcruises.co.uk) a nechat se odvézt do přístavního městečka Swanage. Loď jede kolem krásných bílých útesů pobřeží Jurassic Coast. Kolem a ve Swanage jsou krásné pláže. Pokud byste více upřednostňovali památky, určitě jeďte historickým parním vláčkem k hradu Corfe Castle (dnes už jen impozantní trosky, ale stojí za návštěvu). Více informací včetně fotek a mapy najdete zde: www.mintytrips.cz/dorset_jizni_anglie_2.html

Vícedenní výlety

1. Pokud máte rádi HORY jeďte do parků Peak District (kopcovitý), Lake District (hornatý) nebo Snowdonia ve Walesu.
a) Lake District. Doporučujeme alespoň 3 dny. Lake District je dost rozsáhlý a stojí za to, prochodit ho úplně celý. Na první poznání doporučujeme bydlet ve městě Keswick. Můžete se vypravit na tři jednodušší vrcholky Catbells, na výlet po jezeru Derwent Water a pak zdolat i náročnější túry. Více informací včetně fotek a mapy najdete zde: www.mintytrips.cz/lake_district.html
b) Peak District. Doporučujeme alespoň 2-3 dny. Bydlet můžete ve vesničce Edale, Hope (Naděje) nebo městečku Castleton (je tam i hrad). Výhodné ubytování je v YHA hostelech (www.yha.org.uk). Více informací včetně fotek a mapy najdete zde: www.mintytrips.cz/peak_district.html
c) Severní Wales (Národní park Snowdonia, nejvyšší hora ve Walesu: Snowdon). Doporučujeme: vícedenní túru v oblasti Snowdonie – zdolejte horu Snowdon. Navštivte hydro elektrárnu Dinorwig u města Llanberis, která byla postavena v hoře a je krátkodobě schopna dodávat více energie než i jaderná elektrárna! Více informací včetně fotek a mapy najdete zde: www.mintytrips.cz/snowdonia_wales.html

2. Pokud máte rádi MOŘE navštivte Cornwall (nejzápadnější část Anglie, připomíná trochu Provence). Doporučujeme: jednodenní túru po jižním pobřeží Cornwallu od nejzápadnějšího cípu Lands End do města Penzance (uvidíte krásnou pláž Porthcurno beach, slavné divadlo Minack theatre a vzdálený ostrov Isles of Scilly). Zajděte na divadelní hru do divadla na útesech, Minack theatre. Více informací včetně fotek a mapy najdete zde: www.mintytrips.cz/cornwall.html


Kde se ubytovat v Londýně?
Naše doporučení a tipy najdete v kapitole Kvalitní levné a luxusní ubytování v Londýně: www.mintytrips.cz/ubytovani_v_londyne.html


Kde se v Londýně dobře najíst?
Poradíme Vám kam zajít na japonské zdravé sushi, kde v Londýně najdete nejlepší pálivou indickou či thajskou kuchyni a kam vyrazit na uklidňující čaj o páté. Více si přečtete v kapitole Gurmánský Londýn a Anglická kuchyně zde www.mintytrips.cz/gurmansky_londyn.html.


Jedeme do Londýna na 7 dní? Poradíte co máme navštívit, vidět, ochutnat?
Doporučil bych na první dva dny projít průvodce "Víkend v Londýně (Program zaměřený na památky)"... www.mintytrips.cz/vikend_v_londyne_pamatky.html nebo, pokud více preferujete kulturu, "Víkend v Londýně (Program zaměřený na kulturu)"... www.mintytrips.cz/vikend_v_londyne_kultura.html. V neděli určitě zajděte na londýnské trhy: Camden Market nebo Columbia Road flower market a Brick Lane (blízko stanice metra Liverpool Street Station). Na trhu vyzkoušejte pravou anglickou snídani (English breakfast - vajíčka, toast, párek, fazole... :) Více o trzích najdete v kapitole Londýnské trhy: www.mintytrips.cz/londynske_trhy.html

Třetí a čtvrtý den bych dále věnoval galeriím a muzeím, na které nebyl v prvních dvou dnech čas ( www.mintytrips.cz/londynska_muzea_a_galerie.html). Hlavní galerie a muzea jsou v Londýně zdarma. Jsou rozsáhlé a vyhlášené po celém světě (např. Tate Gallery - galerie moderního umění). Dále take můžete navštívit méně známé památky www.mintytrips.cz/londynske_pamatky.html nebo si udělat čas na nákupy: www.mintytrips.cz/nakupy_v_londyne.html. Pokud fandíte fotbalu zajděte navštívit známé fotbalové stadiony klubů Arsenal nebo Chelsea: www.mintytrips.cz/londyn_fotbal.html

Ve zbývajících třech dnech doporučuji vyjet na jednodenní výlet mimo Londýn. Londýn je velmi zajímavý, ale anglický venkov a jižní pobřeží Anglie jsou krásnější :) Pár tipů kam vyrazit najdete zde www.mintytrips.cz/anglie_a_wales.html. Doporučuji výlet na bílé útesy Seven Sisters Parku (u města Eastbourne).


Má cenu si koupit London Pass? Opravdu ušetřím s London Passem?
Informace o London Passu jsou detailně uvedeny na stránkách www.londonpass.com. Ceny pak na www.londonpass.com/london-pass-prices.php#.

Má cenu si London Pass pořídit?
Z rozhovorů s lidmi co v Londýně byli jako turisté a ze čtení na různých diskusních platformách vychází, že názor na London Pass je rozporuplný. Někomu se vyplatil, mnozí si však většinou myslí, že je to zbytečnost

Pas stojí £46 na 1 den, na 2 dny pak £61. Osobně si myslím, že je to předražené.
Aby se Pass vyplatil, museli byste za jeden den navštívit velké množstí památek, bez přestávek. Pokud jedete do Londýna jen za památkami, bude pro vás Pass užitečný. Pokud však chcete váš program kombinovat (památky, nákupy, odpočinek v parcích, objevování nových kuchyní), pak London Pass nevyužijete naplno.

Spousta muzeí, galerií i památek je navíc v Londýně zdarma. Do Westminsterské katedrály se platí, ale i tam se můžete, během mše, dostat zdarma (to samé platí pro Katedrálu Svatého Pavla). Navíc se London Pass na Westminsterskou katedrálu nevztahuje.
Výhodou London Passu, je že nebude muset stát ve frontách.

Ohledně kombinace London Passu a MHD dopravy v Londýně
Cestovní MHD karta v Londýně (tzv. Travelcard nebo Oyster karta) stojí na 1 den v týdnu £8.40, na 1 den o víkendu £7 (s kartou můžete jezdit po celý den metrem i autobusy).
Pokud si London Pass a MHD kartu koupíte odděleně, zaplatíte £46 + £8.40 = £54.40 (v týdnu). O víkendu zaplatíte £46 + £7 = £53.
Pokud koupíte London Pass včetně cestovní MHD karty, zaplatíte £54 na den.
Shrnutí: Pokud si London Pass chcete koupit, pořiďte si ho včetně cestovní karty MHD.

Celkové shrnutí: doporučil bych si udělat seznam památek, atrakcí, muzeí a galerií, které chcete navštívit. Pak bych si na jejich webových stránkách našel zda mají či nemají vstup zdarma. Spočítal bych si celkové náklady na vstupy a porovnal je s cenou London Passu.
Pokud si London Pass budete chtít koupit, pořiďte si ho včetně cestovní karty na MHD v Londýně.


Jak funguje londýnská městská hromadná doprava v noci? Funguje metro, autobusy?
Metro přestává po půlnoci jezdit úplně (neexistuje omezený provoz). V neděli, pak poslední metro jede přesně o půlnoci (pozor tedy, pokud byste například přilétali do Londýna posledním večerním letem a vlakem byste do Londýna přijeli z letiště těsně okolo půlnoci. Metro byste už nemuseli stihnout). Přesné časy, kdy jede poslední metro, ve které stanici, najdete zde: www.tfl.gov.uk/gettingaround/1129.aspx.
Metro sice po půlnoci přestává jezdit, ale fungují pak noční autobusy. Ty jezdí velmi často. Večerní autobus poznáte tak, že před číslem má napsáno "N", tj. night (příklad: přes den autobus číslo 8, bude večer N8). Na oficiální stránce MHD Londýna najdete mapy nočních autobusů: www.tfl.gov.uk/tfl/gettingaround/maps/buses/busdiagrams.asp?borough=night. Trafalgar Square je místo, kde se většina nočních autobusů v noci křižuje. Pokud tedy hledáte noční autobus, najdete ho s největším pravděpodobností tam.


Kam v Londýně vyrazit na nákupy?
Pokud chcete navštívit všechny hlavní obchody (řetězce jako Zara, Gap, H&M, Esprit, Next, French Connection, Top shop) v jednom dni, pak nákupní třídy Oxford street (www.oxfordstreet.co.uk) a Regent street (www.regentstreetonline.com) jsou váš cíl.
Více vám doporučujeme Regent Street a butiky v postranní ulici Carnaby Street (www.carnaby.co.uk). Pokud máte rádi jednoduchost a kvalitní materiályza rozumné ceny určitě zajděte do Japonského obchodu Uniqlo (www.uniqlo.com). A pak také na Covent Garden s butiky, trhem a pouličními baviči. Tam si můžete koupit dobré kafe a nachvíli si od toho shonu odpočinout.
Hledáte-li alternativu, oblečení mladých začínajících návrhářů a originálnější kousky, pak rozhodně zajděte na Londýnské trhy – doporučujeme Spitalfields Market a přilehlou Brick Lane (neděle, stanice metra Liverpool Street Station, více informací najdete zde: www.oldspitalfieldsmarket.com). Dále pak také Portobello market (sobota, Nothing Hill) a Camden Market patří k nejlepším co se módy týče (i když Camden Market poslední dobou upadá hlavně kvůli přílivu levného oblečení z Číny. Je potřeba tedy hledat kvalitu.).
Knightsbridge je čtvrtí luxusních Haute Couture značek a najdete zde i nejslavnější obchodní domy v Londýně – Harrods (www.harrods.com) and Harvey Nichols (www.harveynichols.com). Food Hall (patro kde se prodává jídlo) v Harrods rozhodně stojí za podívání.
Westfield v západním Londýně (stanice metra Shepperds Bush na lince Central, uk.westfield.com/london) a nebo jeho mega bráška ve východním Londýně (stanice metra Stratford na Central lince, uk.westfield.com/stratfordcity) se ani snad nedají nazvat odchodními centry. Jsou to spíše taková obchodní města ve městě. Najdete tu přední řetězce, kina, restaurace. Ztratit se v nich můžete na několik dnů.
V posledním letech je hitem levné oblečení obchodu Primark (www.primark.co.uk) na třídě Oxford Street.Nakupování o víkendu je tam dost adrenalinová záležitost a pokud neholdujete davovým tlačenicím a frontám na zkoušecí kabinky... raději se vyhněte nebo sem zajděte ve všední den.
Více podrobných informací najdete v kapitole Nákupy v Londýně: www.mintytrips.cz/nakupy_v_londyne.html

Ubytování v Londýně s domácími mazlíčky - kde?
Zkuste se podívat na tyto tipy: www.visitlondon.com nebo zde www.tripadvisor.co.uk. Taky bych doporučil zeptat se u českých agentur, které nabízejí ubytování v Londýně (některé z nich můžou nabízet ubytování i s domacími mazlíčky :) - jejich seznam najdete zde www.mintytrips.cz/ubytovani_v_londyne.html


Cestování s dětmi v Londýně (věk 11-15)
Dětská Oyster karta (pro věk 11-15) musí mít fotku. Na kartu je potřeba podat žádost, což je při cestě do Londýna (jako turista) asi dost nepraktické. Na oficiálním webu městské hromadné dopravy v Londýně doporučují dětskou Travelcard jako náhradní variantu. Tady je více info: http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/1-day/product/day-anytime-travelcard.html. Ta je bez fotky, stojí L4.40 na den (zóna 1 a 2, což je dostačující) a dá se koupit bez komlikací v jakékoliv stanici metra. Cestování s dětmi v Londýně... http://visitorshop.tfl.gov.uk/help-centre/travelling-with-children.html. Ceny za cestování... http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx


Dá se Oyster Card zaplatit kartou nebo jen hotově?
Doporučuji koupit Oyster kartu platební kartou ve větších stanicích metra (Victoria, King´s Cross... vlastně všechny v centru Londýna... konkrétně 1. zóna), tam jsou na zahraniční platební karty zvyklí.


easyBus - co dělat pokud letadlo přiletí pozdě / příliš brzy
U Easybusu doporučujeme koupit si lístek dopředu online. Bohužel Easybus nehledí na zpozdění letadel. Nicméně na jejich webu (http://www.easybus.co.uk/travel-information/delays-and-flights) píší, že pokud přiletíte do 60 minut dříve či později, můžete lístek ještě využít na dřívější či pozdější autobus (aniž byste ho platili znovu). Easybus však nemohou garantovat v dalším autobuse místo.


Slevy 2 for 1 na londýnské památky a atrakce (2 lístky za cenu jednoho) - při rezervaci voucheru požadují datum, ten však potom na samotném voucheru není. Je to problém?
Na základě zprávy od jednoho cestovatele jsme zjistili, že by toto problém být neměl.


Existují v Londýně záchytná parkoviště?
Na tomto odkaze najdete všechny stanice jednotlivých linek metra, které mají v blízkosti parkoviště http://www.tfl.gov.uk/roadusers/tubestationcarparks/default.aspx. Ceny se pohybují okolo 5 liber za den v týdnu, o víkendu okolo 2 liber. Metrem se pak dostanete jednoduše do centra Londýna.
V samotném centru se pak dá také parkovat, ale je to vcelku drahé: http://www.q-park.co.uk/en/park-with-q-park/london-parking.
Najít místo zdarma k parkování bude v Londýně skoro nemožné. v každé čtvrti je většinou stání jen na týdenní/měsíční/celoroční lístek.


Jaký je rozdíl mezi týdenní Travelcard a Oyster kartou
Rozdíl je jen cenový. Pokud chcete utratit 60.80 liber za dopravu, tak budete mít 7 denní Travelcard a s ní úplnou volnost ohledně cestování. Tzn. budete moci používat metro, autobusy i vlaky kdykoliv. S Oyster kartou lze ušetřit tak že si na ni nakoupíte např. 40 liber jízdného. Pokud budete útracet za dopravu málo, může Vám to i na 2 týdny vystačit. Ušetříte tak 20 liber oproti Travelcard. U Oyster karty platíte jen to co projedete. Za Travelcard musíte vynaložit plnou cenu hned na začátku.


Informace pro vozíčkáře při pobytu a pohybu v Londýně
Na oficiálním webu městské hromadné dopravy (TFL) najdete veškeré potřebné informace. Zde je hlavní odkaz http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/transportaccessibility/1167.aspx. Vše o metru: http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/transportaccessibility/1169.aspx. Vše o autobusech: http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/transportaccessibility/1171.aspx. Tady je praktický průvodce i s mapou zobrazující stanice, které mají výtahy pro vozíčkáře (většina stanic metra v centru je dnes přístupná) - http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/avoiding-stairs-tube-guide.pdf. Další podobné informace jsou zde: http://www.transportforall.org.uk/londonwide/

Práce a studium v Londýně
V létě v Londýně na 1 či 2 měsíce to bude velmi těžké najít si práci. Přes léto je zde spousta studentů, kteří si při studiu chtějí přivydělat. Problém posledních 2 až 3 let je, že je krize a jakákoliv práce je okamžitě rozebrána lidmi (velmi často rodilými angličany), kteří přišli o práci.

Doporučujeme přijet do Londýna (spíše na 2 měsíce než pouze 1) a pokuď to finance dovolí studujte (stačí chodit do školy na 2-3 hodiny), snažte se hodně mluvit (najděte si kamarády třeba přes www.meetup.com), načerpejte co nejvíce kultury a opravdu se snažte komunikovat za každou cenu (buďte venku se studenty ze školy, choďte do muzeíí atd.). Za 2 měsíce si angličtinu až tolik nezdokonalíte, ale určitě se pak budete do Londýna v budoucnu chtít vrátit (z těch 2 měsíců budete mít pozitivní zkušenost a budete na ní chtít navázat).

Pokud nějakou práci seženete, tak nebudete mít čas na školu a navíc Vaši spolupracovníci budou s velkou pravděpodobností taky nejspíše z různých zemí a anglicky nebudou moc mluvit.

Nedělejte věci napůl, snažte si nejdříve našetřit na 1 až 2 měsíční pobyt v Anglii nebo přímo Londýně, ať nemusíte pracovat. Ohledně práce se vyplatí přijet do Londýna s již jasně stanovenou strategií kde chcete pracovat, jaké zkušenosti chcete získat atd. Ideální je pokud si Vás přímo z ČR vytáhně nějaká anglická firma. Nejezděte do Londýna "zkusit to".

Nedávno jsme psali doporučení jaku školu vybrat apod., zde je odkaz.


Hledám kvalifikovanou práci v Anglii. Na jak dlouho přijet, aby to mělo smysl?
Žijeme a pracujeme v Anglii skoro 10 let. První 2 roky byly náročné (nové prostředí, člověk je na vše sám, cizí jazyk!). Proto, pokud byste chtěli přijet za !kvalifikovanou! prací na menší dobu (méně než rok), spíše to nedoporučujeme. Proč?

Pokud bychom chtěli někomu doporučit přijet do Anglie za prací (kvalifikovanou), tak bychom doporučili přijet na min. 2 roky či více a přistoupit k tomu jako k příležitosti jak zlepšit svoji budoucí kariéru a získat nové pracovní i životní zkušenosti.
Vše by mělo být dopředu dobře připraveno, ideálně (pokud to jde) by člověk měl být anglicko/českou firmou do Londýna povolán.

Tento názor máme, neboť pracovní trh je nyní v Anglii velmi omezený, je velká nezaměstnanost a velmi tvrdá konkurence. Je potřeba mluvit perfektně anglicky (a dalším jazykem) a nabídnout dovednosti, které nemá každý. Londýn je světovou metropolí kam přijíždí spousta lidí z celého světa za prací, konkurence je tak opravdu velká.

Je sice možno získat nějakou méně kvalifikovanou práci (mimo letní měsíce), ale s touto prací je život v Londýně, z důvodu vysokého nájmu, dopravného a dalších životních nákladů, spíše o přežívání!

Práci může najít česká agentura, ale toto bude na dlouhou dobu a spíše půjde opět o méně kvalifikovanou práci.
Ještě tak před deseti lety, kandidát hledající práci, když šel do anglické pracovní agentury, tak se mu dostalo osobního pohovoru a agenti mu opravdu intenzivně práci hledali (ve všech sektorech od bank, logistiku... co si kandidát přál).
V současné době se do agentury mnohdy ani nedostanete, životopis si budete moci jen k nim nahrát online (... což znamená, že Vaše CV je někde na dně s dalšími tisíci CV a nikdo ho asi ani neuvidí).

Ve zkratce:
KVALIFIKOVANÁ PRÁCE V ANGLII
Pokud člověk nehledá letní brigádu (sběr jahod) a nechce vykonávat nekvalifikovanou práci, tak o práci v UK by měl přemýšlet jako o zásadním kroku ve svém životě. Měl by si vše dopředu rozmyslet proč to dělá, co od toho přesně očekává!, měl by si připravit finanční rezervu na 1-2 měsíce žití v Anglii a smířit se s tím že kvalita bydlení bude nejméně první půlrok v Anglii horší než v ČR a na 99% bude s někým spolubydlet v bytě a možná i na pokoji (než vydělá peníze a seznámí se s tím, jak se v UK hledá bydlení).
Důvodem proč také nemá smysl jezdit do UK za prací na krátkou dobu je, že než člověk pochopí jak funguje pracovní trh, jak sehnat ubytování, jak získat všechna povolení, jak si otevřít účet apod., tak uplyne dost času - pokud byste poté co jste vše vyřídili do 2-3 měsíců odjeli, tak by to znamenalo jen ztrátu času.
Nejezděte to do Anglie "zkusit".

STUDIUM A PRÁCE V ANGLII
Pokud chcete jet do Anglie za studiem nebo jen tak načerpat anglický způsob života (dovolená), nekombinujte to s prací. Jak studium, tak práce si vyžadují 100% Vašeho času a z osobní zkušenosti to opravdu kombinovat nelze.

CESTOVÁNÍ A PRÁCE V ANGLII
Pokud chcete ale třeba jen cestovat po UK, tak jeden či dva měsíce někde na farmě (sběr jahod apod.), je něco co určitě splní Vaše požadavky (nové kontakty, trocha peněž na cesty).


Thorpe Park (www.thorpepark.com). Jak se tam dopravit?
Vlakem z londýnské stanice Waterloo do stanice Staines. Mezi stanicí Staines a parkem Thorpe jezdí pak spojující autobus 950. Z Waterloo jezdí přibližně 5 vlaků za hodinu, cesta trvá do 30 do 50 minut. Jezdí tam vlaky společnosti South West Trains. Lístky kupte až na stanici Waterloo - pokud budete skupina 3 nebo 4 lidí dostanete i slevu na jízdné (např. skupina 4 dostane 50% slevu - tj. zaplatíte pouze 2 lístky místo 4. Lístky ale musíte koupit u přepážky. Automat vám slevu nedá.)

Kam uschovat v Londýně zavazadlo?
Na většině londýnských nádražích najdete úschovnu - např. Excess Baggage: www.left-baggage.co.uk/locations.php

Jedete do Londýna studovat? Hledáte ubytování a nevíte jak na to?
Dotaz:
Dobrý den, viděla jsem vaše internetové stránky a ráda bych vás požádala o radu... V září nastupuji na univerzitu v Londýně a hledám proto nějaké ubytování. Na internetu jsem objevila několik inzerátů od přímých pronajímatelů realitních kanceláří. Se dvěma pronajímateli jsem v e-mailovém kontaktu a snažím se domluvit prohlídku bytu než se definitivně rozhodnu. Oni ale odmítají byt ukázat než budou mít záruku, že mám dostatek peněz na zaplacení jednoho měsíčního nájmu a depositu. Odmítají však přijmout cokoliv jiného než potvrzení o převodu peněz společností Western Union. Nežádají sice abych peníze poslala jim, ale jako odesílatel jsem byla já a příjemce nějaký můj příbuzný nebo přítel v Británii. Upřímně se mi tento postup moc nezdá, neradí mi ji ani samotný zákaznický servis Western Union. Pronajímatelé jsou ale nekompromisní a argumentují tím, že v Británii je tohle běžná praxe. Přitom jde na Londýnské poměry o nízkou částku.

Naše odpověď:
Tento postup, kdy firma chce takto získat zálohu, jsme za 9 let žití v Londýně nikdy neviděli. Určitě nejde o standardní praxi, jak Vám tvrdí. Řekl bych že půjde určitě o nějaký podvod a dál bych s nimi nic dále neprojednával. Už jenom to, že chtějí, aby peníze byly převedeny přes Western Union je s vykřičníkem - přes WU se podvody dělají velmi často.
Nevěřte jim, že je to běžná praxe, snaží se jen vylákat peníze. Standardní praxe je ta, že ten kdo nabízí ubytování, tak vždy chce toto ubytování fyzicky zájemci ukázat - nikdy se to nedělá na dálku.

Doporučil bych Vám na první 2-3 týdny po Vašem příjedu bydlet přes Univerzitu nebo v domě české ubytovávací agentury (s nimi se dobře dohodnete) - tady je pár tipů: www.londyn.cz nebo www.bohemiaworld.cz nebo www.innlondon.co.uk.
Až budete v Londýně, tak během těch 2-3 týdnů můžete obejít pár bytů a fyzicky je vidět. Toto je VELMI důležité, neboť kvalita je někdy velmi velmi nízká (je potřeba fyzicky vidět kdo v bytě ještě bydlí, jak vypadá pokoj a vybavení a v jaké je lokalitě a jak je dostupný dopravně). Také se s někým na Univerzitě můžete spojit a ubytování najít spolu (v Londýně bydlí vždy více lidí pohromadě - "house/flat sharing").

Dobrý web na vyhledávání ubytování je: www.gumtree.com nebo www.spareroom.co.uk.

Ceny jsou ale teď všude za nájem dost vysoké, radil bych tedy se nejdříve obrátit na Univerzitu - ty mají své ubytovny a vždy dokáží poradit nejlépe!!!

Pro shrnutí: určitě neplaťte zálohu dopředu pochybným organizacím. Zařiďte si přechodné ubytování přes českou agenturu na první 2-3 týdny a až budete v Londýně tak shánějte ubytování. Nejdříve se však zeptejte na Vaší budoucí Univerzitě, zda by nemohli nějak pomoci - mají na to své lidi, studentské spolky a výbory a umějí dobře pomoci!!!

AKTUÁLNOST NÍŽE UVEDENÝCH ODPOVĚDÍ (VČETNĚ ODKAZŮ) JE VZTAŽENA K DATU, KDY BYLA POLOŽENA OTÁZKA. AKTUÁLNÍ INFORMACE A ODKAZY NAJDETE V SEKCI "LONDÝN"

Rozkřič to! :)